مقالات

چرا باید معلم خصوصی بگیریم

در این مقاله به بررسی برخی از مهم‌ترین دلایل اینکه چرا باید معلم خصوصی بگیریم تا بتوانیم درس موردنظر را بهتر فرابگیریم و همچنین نکات مهم در به‌کارگیری معلم خصوصی و عوامل تأثیرگذار بر به‌کارگیری معلم خصوصی خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که امروزه صنعت آموزش خصوصی یکی از صنایع مهم در بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه در کشور ایران است. به علاوه اگر به دنبال معلمی با بهترین ویژگی‌ها هستید مقاله ویژگی های یک معلم خوب را مطالعه کنید

 مشخصات آموزش عمومی

امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مانند کشور ایران آموزش عمومی در دسترس بخش قابل‌توجهی از مردم می‌باشد، اما از آنجایی که مشخصاً این آموزش‌ها جنبه عمومی دارند نمی‌توانند متناسب با قدرت یادگیری همه فراگیران پیش روند و دلیل این امر نیز عبارت است از:

 1. تعداد بالای فراگیران

یکی از دلایل این که چرا باید معلم خصوصی بگیریم تعداد بالای فراگیران در هر کلاس آموزشی با سطوح مختلفی از قدرت فراگیری مطالب است. انتخاب افراد برای قرارگیری در کلاس‌ها بر اساس سن ایشان است و معمولاً امکان جداسازی این فراگیران بر اساس سطوح یادگیری و اتخاذ روش های متفاوت آموزشی وجود ندارد.

 1. محدودیت زمانی

دومین علت این که چرا باید معلم خصوصی بگیریم محدودیت زمانی می‌باشد. محدودیت کلاسی در چنین کلاس‌های باعث می‌شود تا امکان انتقال کامل مطلب به‌خوبی به همه فراگیران وجود نداشته باشد. گروهی از فراگیران نیاز دارند تا معلم به‌طور خصوصی‌تر چندین بار مطلب را برای ایشان تکرار کند حال‌آنکه این امکان با توجه به شرایط زمانی کلاس‌ها فراهم نیست

محدودیت زمانی

 1. محدودیت سطح یادگیری

همان‌طور که گفتیم قدرت یادگیری در بین همه دانش حاضر در یک کلاس یکسان نیست لذا برای فراگیری برخی دروس مانند ریاضی و یا فیزیک برای برخی از دانش‌آموزان که از قدرت یادگیری فراگیری کمتری برخوردار هستند از روش‌های غیر معمول‌تر استفاده کرد که به طبع امکان استفاده از این روش‌ها در کلاس‌های درس عادی فراهم نیست لذا این دانش‌آموزان حتماً باید از خدمات معلم خصوصی چه به‌صورت استفاده از کلاس‌های خصوصی مؤسسات آموزشی و یا چه معلم خصوصی در منزل استفاده کنند.

 1. کنکور

کنکور را می‌توان مهم ترین دلیل این که چرا باید معلم خصوصی بگیریم دانست. کنکور مقوله‌ای بسیار مهم در زندگی هر دانش‌آموزی در ایران است. اساساً کیفیت آموزش در کلاس‌های عادی متفاوت از کیفیت موردنیاز برای کنکور است بنابراین برای بسیاری از دانش‌آموزان ضرورت دارد تا برای موفقیت بیشتر در کنکور از خدمات معلم خصوصی استفاده کنند تا بتوانند در رقابت سرنوشت‌ساز کنکور در رشته‌ای مناسب و مورد علاقه خود قبول شوند.

اهمیت کنکور به‌ویژه برای در رشته‌های خاص مانند پزشکی و دندان‌پزشکی است که همه دانش‌آموزان برای قبولی در آن سخت تلاش می‌کنند. به هزینه‌ای که برای تسلط بیشتر بر کنکور می‌کنید به‌عنوان یک سرمایه گذاری بنگرید.

عدم کفایت خودآموزی

یکی از راهکارهای فراگیری بسیاری از مطالب و حرفه‌ها در وهله اول خودآموزی است. اما خودآموزی در بسیاری از افراد تنها فراگیری بخشی از مطلب یا حرفه موردنظر را ممکن می‌سازد و برای تسلط بیشتر و فراگیری کامل ما ناچار هستیم معلم خصوصی بگیریم.

ثبت نام متخصص در فن باز

نیاز به معلم خصوصی فرقی به‌اندازه شهر ندارد در هر شهری چه کوچک و چه حتی به بزرگی مشهد نیاز است تا برای فراگیری کامل معلم خصوصی بگیریم. بخشی از مهارت‌ها و دروس که معمولاً برای خیلی از افراد نیاز به استفاده از معلم خصوصی را فراهم می‌کنند عبارت‌اند از:

 1. زبان‌های خارجی

زبان‌های خارجی ازجمله مهم‌ترین مهارت‌های هستند که در بسیاری از نقاط به‌ویژه در شهرهای بزرگ و گردشگری مانند مشهد از اهمیت بسزایی برخوردار هستند. ماهیت زبان به گونه‌ای است که معمولاً بیشتر افراد تنها بخشی از مهارت چندگانه آن را می‌توانند به‌صورت خودآموز کسب کنند و برای فراگیری کامل و برقراری ارتباط نیاز به استفاده از خدمات مؤسسات آموزشی خصوصی و بهره‌گیری از معلم خصوصی استفاده کنند.

 1. مهارت‌های عملی

برای فراگیری بسیاری از مهارت‌های عملی نیاز است فرد عملاً در محیط کاری قرار بگیرد و این کار تنها زمانی ممکن است که فرد به مؤسسات آموزشی مهارت مربوطه مراجعه کند و از خدمات معلم خصوصی بهره‌مند شوند.

الزام داشتن معلم خصوصی در سنین مختلف

شلوغی در کلاس‌های درس عمومی

در درصد قابل‌توجهی از موارد کلاس‌های درس عمومی شامل تعداد زیادی از دانش‌آموز هستند که این امر موجب می‌شود تا بخشی از دانش‌آموزان نتوانند تمام مطالب ارائه‌شده در این کلاس‌ها را فراگیرند درنتیجه نیاز پیدا کنند تا برای رفع اشکال از خدمات معلم خصوصی استفاده کنند. البته اینکه می‌گوییم معلم خصوصی بگیرند به این معنی نیست که معلم دیگری انتخاب کنند برای تدریس خصوصی بلکه می‌توانند معلم خود را به‌عنوان معلم خصوصی بگیرند.

در کلاس درس خصوصی تمرکز معلم خصوصی بر روی دانش‌آموز کامل است و وی می‌تواند با دست بازتری وی را آموزش دهد و به رفع مشکلات وی بپردازد.

نقش فعال‌تر دانش‌آموز

در تدریس خصوصی دانش‌آموز به‌طور فعالانه مشارکت دارد و نمی‌تواند از زیر تمرین‌ها دربرود و درنتیجه تمام مشکلات دانش‌آموز توسط معلم خصوصی مشخص و برطرف خواهد شد. معلمین خصوصی با تعامل کامل با فراگیر و متناسب با شرایط و ویژگی‌های فردی فراگیر از روش‌های مختلف و مناسب آموزشی استفاده می‌کنند و چون فراگیر در انتخاب این روش نقش فعالی دارد اثربخشی این روش‌ها بسیار بیشتر می‌شود در صورتی که در تدریس عمومی معلم نمی‌تواند همه افراد را به‌طور کامل در نظر بگیرد و یا اینکه نمی‌تواند سطح یادگیری هر فرد را دقیقاً بسنجد.

حرکت برحسب اطمینان از فراگیری

در تدریس عمومی گاها مدرس مجبور است علا رغم اینکه برخی دانش‌آموزان مطلب خاصی را فرانگرفته‌اند از آن مطلب بگذرد، اما در تدریس خصوصی چنین شرایطی وجود ندارد. معلمین خصوصی باید با توجه به میزان فراگیری دانش‌آموز پیش بروند و این معنی که زمانی آموزش مطلب بعدی را آغاز می‌کنند که مطمئن گردند دانش‌آموز مطلب قبلی را به‌خوبی و بدون مشکل فرا گرفته است.

انواع معلم خصوصی

به‌طور کلی شما می‌توانید به پنج طریق از خدمات معلمان خصوصی استفاده کنید که عبارت‌اند از:

 • فیلم‌های آموزشی که در غالب بسته‌های آموزشی توسط معلمین خصوصی و مؤسسات آموزش خصوصی تهیه می‌شوند.
 • معلم خصوصی که در منزل خود تدریس می‌کنند.
 • معلم خصوصی که در منزل فراگیر تدریسمی کند.
 • معلم خصوصی که در منزل فراگیران به تدریس خصوصی می‌پردازد.
 • کلاس‌های آموزشی که توسط مؤسسات آموزشی خصوصی برگزار می‌شود.
 • کلاس‌های فوق‌برنامه که توسط معلمین مدارس عموی در همان مدارس برگزار می‌شود.

آیا به دنبال معلم خصوصی هستید؟

اگر به پاسخ سؤال چرا باید معلم خصوصی بگیریم ؟، رسیده‌اید و ساکن مشهد هستید و به دنبال استفاده از خدمات معلم خصوصی در خراسان رضوی هستید می‌توانید به وب‌سایت فن باز که یکی از وب‌سایت‌های بسیار فعال در امر ایجاد ارتباط بین متخصصین ارائه خدمات مانند معلمین خصوصی و نیازمندان به این خدمات در مشهد است مراجعه کنید تا معلم خصوصی موردنیاز خود را پیدا کنید.

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا