لوله کشی گاز در ایران از کجا شروع شد؟

0

شاید برای شما هم این سؤال که لوله کشی گاز در ایران از کجا شروع شد؟ پیش آمده باشد. گاز یکی از مهم ترین منابع کشور ایران است که در حال حاضر تمام قسمت های کوچک و بزرگ کشور از این نعمت برخوردار هستند. مطمئناً تا الان برای شما هم سؤال شده است که لوله کشی گاز در ایران از کجا شروع شد؟؛ برای پیدا کردن این جواب تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

ابتدای راه لوله کشی گاز در ایران

کشور ایران زمان زیادی از منابع گاز در راستای اهداف مختلفی استفاده کرد که هیچ‌کدام هدفمند، دارای ساختار و ادامه دار نبوده است؛ اما این ساختار در چند سال اخیر تغییرهای فراوانی کرد و به طور هدفمند برای استفاده خانوارها، تجهیز و مورد استفاده قرار گرفت.

سرنوشت گاز در دوران قاجار

در زمان سفر ناصرالدین شاه به کشور انگلیس در سال 1873 و بازدیدش از شهر لندن وی چراغ های گازی را در معابر مشاهده کرد و با پرس و جو از همراهان انگلیسی متوجه نحوه تولید این چراغ ها شد و در ادامه به همراه هیئت همراه و راهنمایان انگلیسی به بازدید از کارخانه تولید چراغ های مذکور رفت؛ پس از اینکه ناصرالدین شاه از سفر مذکور از انگلیس بازگشت کارخانه چراغ در ایران راه اندازی کرد و در این زمان استفاده های هر چند محدود از چراغ گازی در ایران انجام شد.

ماجرای مسجد سلیمان

در سال 1908 میلادی در مسجد سلیمان در هنگام گود برداری زمین به‌طور اتفاقی اولین چاه نفت ایران کشف شد و این سرآغازی نوین از پا به عرصه گذاشتن نفت و گاز در ایران و زندگی روزمره مردم بود.

اشتباه جبران ناپذیر در استفاده از گاز

در ابتدا ایرانیان بر ارزش گاز واقف نبودند که همین عامل باعث می شد گازهای خروجی در محل های استخراج نفت را بسوزاند تا دچار مشکل در استخراج نفت نشوند و صد افسوس که میزان زیادی از این سرمایه گران بها، تنها به دلیل عدم آگاهی از ارزش و کاربردش از بین رفت، بدون آنکه ثمری داشته باشد و تنها آلودگی ثمر آن بود.

اشتباه در استفاده از گاز

پیشرفت استخراج نفت

پس از مدت زمانی تعداد مراکز استخراج نفت در ایران افزایش یافت و شرکت ملی نفت ایران نیز کم‌کم به فکر احداث سیستمی جامع به منظور استخراج و انتقال نفت افتاد و با گسترش بیشتر استخراج نفت اولین تلاش ها برای بهره بری از گاز در ایران آغاز شد.

شیراز اولین استفاده کننده از گاز طبیعی

اولین استفاده از گاز طبیعی مربوط می شود به شهر شیراز، در این شهر اولین بار برای فعالیت کارخانه مجتمع کود شیمیایی شیراز در سال 1344 شمسی استفاده شد.

تغذیه کارخانه مجتمع کود شیمیایی شیراز

برای تأمین گاز طبیعی مورد نیاز برای فعالیت کارخانه مجتمع کود شیمیایی شیراز خط لوله ای از گچساران به محل کارخانه کشیده شد.

مشخصات خط لوله کارخانه مجتمع کود شیمیایی شیراز

خط لوله ای که گاز را از گچساران به کارخانه مجتمع کود شیمیایی شیراز می رساند 10 اینچ قطر و 215 کیلومتر طول داشت. این گاز رسانی در سال 1342 انجام شده بود.

اصفهان و تهران استفاده کنندگان بعدی گاز در ایران

پس از اقدام موفق گازرسانی در شیراز، پروژه های گازرسانی در شهر های اصفهان و تهران رخ داد که می توان شروع لوله کشی گاز در ایران را در این زمان دانست.

تلاش های زیرساختی

پس از اقدام مربوط به کارخانه مجتمع کود شیمیایی شیراز شرکت ملی نفت ایران اقدامات فنی بسیاری برای ایجاد زیرساخت های لازم برای مهار کردن گاز های خروجی از زمین و جلوگیری از سوزاندن این گازها و جمع آوری و انتقالشان به‌منظور بهره برداری های مختلف انجام داد.

اولین خط لوله گاز در ایران

پس از اقدامات شرکت ملی نفت ایران، اقدامات بسیاری برای اجرای پروژه احداث و بهره‌برداری از اولین خط لوله سراسری در ایران که به اختصار IGAT 1 نام داشت، شد.

اولین خط لوله ایران

تشکیل شرکت ملی گاز ایران

پس از تصویب و اجرای پروژه خط لوله سراسری اول توافقاتی با کشور روسیه انجام شد که در نهایت به پروتکلی ختم شد که طبق این پروتکل، زمینه همکاری های اقتصادی بین ایران و روسیه را افزایش داد و در راستای اجرای پروتکل مذکور نیز در سال 1344 شمسی شرکت ملی گاز ایران پایه ریزی و آماده خدمت رسانی شد.

اولین گازرسانی پس از انقلاب اسلامی

اولین عملیات گاز رسانی در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی مربوط به سال 1359 است. این گازرسانی مربوط به گازرسانی به روستای شوسنی و ضامنی که در شهرستان ممسنی یا همان رستم قرار دارند می باشد.

مشخصات خط لوله ممسنی

خط لوله ای که برای انتقال گاز به روستاهای شوسنی و ضامنی در ممسنی از آن استفاده شده بود 16 اینچ قطر داشت که برای تغذیه پتروشیمی شیراز از همان استفاده می شد. اعتبار این پروژه بر اساس اظهارات مقامات مسئول بالغ بر 80 میلیون تومان بوده است.

لوله کشی گاز در شهرهای مصری و نورآباد

بعد از اجرای پروژه گازرسانی به روستاهای شوسنی و ضامنی در ممسنی لوله کشی گاز برای شهر های مصری و نورآباد انجام شد.

جمع بندی

در این مقاله به یک کنجکاوی که درباره شروع لوله کشی ایران بود، پرداخته شد. مطمئناً برای شما هم سؤال بود که لوله کشی گاز در ایران از کجا شروع شد؟ و چطور در ایران توسعه یافت تا که به شکل امروزی درآمد. که در این مقاله به آن پاسخ دادیم. به یاد داشته باشید که گاز یکی از مهم ترین منابع ایران است که در حال حاضر تمام نقاط ایران از آن بهره‌مند هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =