نظافتی

شستن ماشین در ساختمان و دردسرهای آن

شستن ماشین در ساختمان و دردسرهای آن موضوع امروز فن باز است که مطمئنا معضل بزرگی برای خیلی از افرادی که این کار را انجام می دهند، می باشد. در این مقاله به این مشکل پاسخی کامل می دهیم تا دیگر نیازی به فکر کردن برای حل آن نباشد. بسیاری از افراد به ویژه در کلان‌شهرهای بزرگ، در محله های کوچک، خانه های بدون حیاط و ساختمان های دارای حیاط و محوطه مشاع ماشین خود را می شورند و موجب آزار و گاهاً مشکلات اجتماعی برای افراد دیگر می شوند.

نظر قانون در مورد مشاعات چیست؟

در بسیاری از مواقع افرادی که در ساختمان های چند واحدی دارای حیاط و محوطه مشاع زندگی می کنند و خودروی شخصی داشته و می خواهند ماشین را در حیاط مشاع ساختمان بشویند یا حتی کف پوش ها را فقط بشویند با همسایه های خود دچار مشکل می شوند زیرا که سایرین راضی به این کار نیستند، در چنین شرایطی معمولاً افراد حق را به خود می دهند فلذا با همسایه های خود دچار مشکل می شوند حال آنکه در اشتباه هستند.

بر طبق قانون محیط های مشاع شامل پارکینگ، حیاط، راه پله، پشت بام و دیگر محیط های این چنینی در اماکن و ساختمان های چند واحده که چندین خانوار در آن سکونت دارند حق مشترک همه ساکنین بوده و استفاده از آن برای عموم است لذا استفاده شخصی از این محیط های مشاع توسط یکی از ساکنین بدون اینکه رضایت سایر ساکنین را به همراه داشته باشد خلاف قانون است و قابل پیگرد قانونی می باشد.

 

برطرف کردن مشکل قانونی شستن ماشین

اگر ساکن ساختمان های چند واحدی هستید و می خواهید ماشید خود را در ساختمان بشوید به شما توصیه می کنیم این موضوع را در ابتدا با مدیر ساختمان در میان بگذارید و از ایشان بخواهید این اجازه را به شما بدهد و در صورتی که مدیر ساختمان این اجازه را به شما نداد و یا اینکه جلب رضایت همه ساکنین را شرت کرد به شما پیشنهاد می کنیم که این موضوع را در جلسه عمومی ساختمان عنوان کنید و سعی کنید که رضایت سایر ساکنین ساختمان را جلب نمایید.

 

شستن ماشین

 

سرو صدا

سروصدای است که شستن ماشین به همراه دارد و می تواند موجب نارضایتی سایر ساکنین شود. البته شستن ماشین سر و صدای زیادی به همراه ندارد ولی به هر حال زمانی که شما انتظار دارید بقیه موقعیت شما را درک نمایند، شما نیز باید همین کار را برای آن‌ها انجام دهید.

ثبت نام متخصص در فن باز

 

حل مشکل سروصدای شستن ماشین

شستن ماشین صدای زیادی ندارد اما ممکن است همین صدای اندک نیاز باعث آزار همسایه ای شود که به صدا حساس بوده و یا مشکل عصبی دارد از این رو برای حل مشکل سروصدای شستن ماشین به شما توصیه می کنیم اقدامات زیر را انجام دهید و در ضمن برای شستن ماشین خود یک چک لیست آماده کنید تا به سرعت بیشتری ماشین خود را بشوید.

ضربه نزنید

منظور از اینکه ضربه نزنید این است هنگامی که می خواهید کف پوش های ماشین را بشویید آن‌ها را با ضربه به زمین نزنید تا تمیز شوند بلکه با فرچه به آرامی آن‌ها را تمیز کنید.

ساعت مشخص

در یک ساعت مشخص ه از قبل با مدیریت ساختمان هماهنگ شده است مبادرت به شستوشوی ماشین خود کنید. شستشوی ماشین در زمان های مختلف می تواند موجب در اختلال آسایش همسایگان و ایجاد نارضایتی ایشان شود.

مشکل آب و هزینه‌ی اشتراک آب

یکی دیگر از مشکلاتی که شستن ماشین در ساختمان به همراه دارد مشکل آب و هزینه آن است. در مشاعات مصرف همسایگان مشابه بوده و هر یکی بر اساس تعداد اعضای خانواده اش مقداری ماهیانه می پردازد حال اگر شما ماشین خود را در ساختمان بشویید از نظر هزینه ممکن است با همسایگان خود دچار مشکل شوید.

راه حل این مشکل

برای حل مشکل مصرف آب چندین راه کار وجود دارد که شما با توجه به شرایط خود باید بهترین راه را انتخاب کنید. دقت داشته باشید یکی از مهم ترین مشکلات و دلایل نارضایتی همسایگان از شستن ماشین در ساختمان همین آب و هزینه‌ی آن است که شما با حل آن می توانید یک فرصت مناسب برای شستن ماشین خود در ساختمان پیدا کنید.

  1. برای صرفه جویی در مصرف آب بهتر است از پمپ های مخصوص فشار قوی پاشیدن آب برای شست‌وشو مانند آنچه در کارواش های معمولی موجود است استفاده کنید.
  2. بر اساس زمان اضافی مصرفتان با سایر همسایگان به توافق برسید و میزان بیشتری هزینه بپردازید.
  3. شست‌وشویی هدفمند انجام دهید و یا طبق برنامه ای مشخص این کار را انجام دهید. به‌طور مثال از یک پنبه و مقدار کمی شوینده مناسب که کف مناسب ایجاد می کند، استفاده کرده و ماشین را برای مرحله اول بشویید و سپس از طی خشک کن برای پاک کردن کف استفاده کنید و بعد از آن با فشار بالا کف های باقی مانده را با آب بشوید و در نهایت با یک دستمال مناسب و خشک ماشین را پاک کنید.

کارواش ماشین

مشکل کفی ماشین

برای اینکه کفی ماشین ها را به خوبی تمیز کنید یک کیسه پلاستیکی تهیه کنید و ابتدا آشغال های که در کفی وجود دارد را در کیسه بریزید و سپس با مقدار کمی شوینده و یک فرچه کفی ها را شست‌وشو داده و با فشار قوی آب، آبکشی کنید و در نهایت اجازه دهید تا خشک شوند.

مشکل کثیف شدن ساختمان

گاهاً دیده می شود که افراد پس از اینکه ماشین خود را در حیاط یا پارکینگ ساختمان می شویند آنجا را به‌خوبی تمیز نمی کنند و این مسئله موجب نارضایتی سایر همسایگان می شود لذا برای اینکه دچار این مشکل نشوید به شما توصیه می کنیم که حتماً پس از شستن ماشینتان در ساختمان محل مذکور را به‌خوبی تمیز کنید.

مشکل استفاده از ابزار و وسایل مشترک

در این شرایط گاهاً پیش می آید که وسیله ای خراب شود و کسی مسئولیت آن را بر عهده نگیرد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که تا جایی که امکان دارد وسایل شستوشوی اختصاصی برای شستن ماشین خود داشته باشید و استفاده از ابزار و مواد مشترک را به حداقل ممکن برسانید. تا هیچ‌وقت دچار نبود یک وسیله به علت کوتاهی همسایه دیگر نشوید.

مشکل ایجاد لکه

ایجاد لکه ناشی از مواد شوینده بر روی بدنه ماشین است. برای جلوگیری از این مشکل می بایست صبر کنید تا خودروی شما به خوبی سرد شود به گونه ای که با لمس بدنه ماشین هیچ گرمایی احساس نکنید.

مشکل مسدود شدن پارکینگ

مسدود شدن پارکینگ ساختمان برای شستن ماشین است. توجه داشته باشید شما حق مسدود کردن پارکینگ ساختمان به‌منظور شستن ماشینتان را ندارید لذا باید در پارکینگ به گونه ای ماشینتان را جاگذاری کنید که شستن آن موجب مسدود شدن مسیر حرکت سایر خودروهای ساختمان نشود.

مشکل بوی مایعات تمیز کننده

گاهاً دیده شده که بوی مایع تمیزکننده ای که فرد برای شستن ماشین خود در ساختمان از آن استفاده کرده است تند بوده و در محیط باقی می ماند که این بو ممکن است برای تعدادی از ساکنین آزار دهنده باشند لذا توصیه می کنیم که از مایعات و محصولات شوینده ای استفاده کنید که یا بی بو باشند و یا اینکه بوی ملایمی داشته باشند.

جمع بندی

به طور کلی شستن ماشین در ساختمان هایی چند واحده کار درستی نیست و حد الامکان باید این کار در خارج از خانه و کارواش انجام شود، اما اگر شما به هر دلیلی مشکلی دارید که نمی توانید به کارواش مراجعه کنید باید با رعایت حقوق همسایگی ماشین خود را بشوید و یک توافق عالی می تواند تمام مشکلات شما را حل نماید.

در این مقاله سعی کردیم تا شستن ماشین در ساختمان و دردسرهای آن را بیان کنیم تاحتی الامکان از انجام این کار در پارکینگ خود داری کنید

اگر تمایل به دیدن  مقاله تعمیرات لوازم صوتی در مشهدرا دارید مقاله فوق را بخوانید

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا