آموزشی

قوانین جدید طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در مشهد

با توجه به وضعیت موجود در مشهد و موج سوم کرونا، طرح ترافیک در مشهد لغو شده که در صورت هر تغییر به طور مکرر این مقاله بروزرسانی میشه ولی در حال حاضر به طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در مشهد در روز های عادی با قوانین فعلی می پردازم.

طرح ترافیک و زوج و فرد در خیلی از موارد با عدم دانستن راننده باعث جریمه های سنگین می شوند، پس اگر دوست ندارید جریمه های سنگینی بپردازید باید محل دقیق اعمال طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در مشهد را بدانید.

طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در مشهد

مشهد هم مثل سایر کلان شهر ها با افزایش حجم ترافیک به طور سر سام آور به سمت اعمال طرح ترافیک و طرح زوج و فرد رفت تا شاید بتواند حجم این ترافیک را کمی کاهش بده. مشهد بر خلاف کلان شهر های دیگه به نسبت ترافیک از وضعیت بدتری برخوردار بوده و دلیل این موضوع وجود مراکز و اماکن مذهبی، تجاری، خدماتی، تفریحی و از همه مهم تر حرم مطهر امام رضا (ع) می باشد. با توجه به این موضوع و یک نتیجه گیری ساده باید گفت که وضع ترافیک در مشهد بدتر از سایر شهر هاست، پس وجود طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در مشهد الزامی و حیاتی.

 

قوانین اجرایی در طرح زوج و فرد

طرح ترافیک و طرح زوج و فرد به شکلی نیستند که در تک تک خیابان های مشهد اجرا شوند و فقط با این هدف اجرا می شوند تا بار ترافیکی را از قسمت های خیلی شلوغ کاهش و به قسمت های خلوت دیگر ارجاع کنند. با توجه به طرح زوج و فرد، رانندگان باید با توجه به عدد سمت راست پلاک خودرو در محدوده و زمان مشخص تردد کنند.

در این طرح بدین شکل عمل می شود که در روز های یک شنبه، سه شنبه و پنج شنبه خودرو هایی که رقم سمت راست پلاک خودرو یشان فرد است و در روز های شنبه، دوشنبه، چهارشنبه هم خودروهایی که رقم سمت راست پلاکشان زوج است بتوانند در محدوده طرح زوج و فرد حرکت کنند.

با توجه به این موضوع اگر خودرویی با پلاک مخالف در روز های زوج یا فرد در محدوده ترافیک حضور داشته باشه مشمول جریمه میشه، البته بعضی از خودرو ها از این قاعده مستثنا هستند. به عنوان مثال خودرو های ناوگان عمومی اعم از اتوبوس و تاکسی ها می توانند برای عبور و مرور مسافران خود در مناطق طرح بدون محدودیت از محدوده های مشخص در طرح نیز عبور کنند.

طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در مشهد

 

ثبت نام متخصص در فن باز

محدوده های عبوری در طرح ترافیک

همانطور که گفتم این طرح برای تمام قسمت های شهر اجرا نمیشه و فقط قسمت هایی را در بر می گیره که شلوغی و بار ترافیکی زیادی دارند، پس قاعدتا باید فقط بعضی از محدوده هایی باشند که بار ترافیکی زیادی دارند. این محدوده های ترافیکی شامل خیابان شهید هاشمی نژاد، میدان راه آهن، بلوار شهید کاوه، خیابان فدائیان اسلام، خیابان بهار، میدان شهید گمنام، بلوار وحدت، خیابان امام خمینی و خیابان 17 شهریور می شوند که در تمام هفته به جز روز جمعه شامل طرح می شوند و عبور و مرور خودروهای مخالف طرح ممنوع و باعث جریمه فرد می شود.

 

محدوده های مجاز نزدیک به حرم رضوی

با توجه به این که نمی توان تمام راه هایی که به حرم رضوی ختم می شود را مسدود نمود باید در نظر داشت که از طریق راه های چهار راه لشکر، چهار راه مدرس، میدان شهدا، میدان راه آهن، بلوار شهید کامیاب، میدان شهید گمنام، بلوار وحدت، چهار راه نخ ریسی، میدان بسیج و خیابان بهار می توان به سمت حرم رضوی رفته و هیچ محدودیت در این مناطق به اسم طرح ترافیک یا زوج و فرد وجود ندارد.

 

میزان و نوع جریمه طراح ترافیک و زوج و فرد مشهد

متخلفین که از قوانین طرح زوج و فرد سر باز زنند شامل جریمه می شوند. با توجه به دوربین های نصب شده در مناطق طرح ترافیک، پلک هایی که مخالف طرح باشند در ابتدا عکس برداری شده و پیامکی از طریق سامانه راهبر به آن ها ارسال می شود. ولی اگر همچنان از قانون طرح ترافیک سر پیچی کنند مشمول 20 هزار تومان جریمه هستند. البته افرادی که مجوز ویژه عبور در طرح را دارند شامل این جریمه نمی شوند و در صورت صدور جریمه اشتباهی می توانند با مراجعه سازمان حمل و نقل و ترافیک مشهد مشکل خود را پیگیری کنند.

طرح ترافیک

 

ساعات طرح زوج و فرد در مشهد

طرح ترافیک در تمام ایام اجرا می شوند با این تفاوت که در ابتدای ماه مهر تا آخر بهار (به جز ایام نوروز) که مدارس تمام می شود، طرح ترافیک از ساعت 8 صبح الی 20 شب بوده و در فصل تابستان و ایام نوروز از ساعت 7 صبح تا 23 شب می باشد.

 

لغو طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در مشهد

با درگیر شدن کشور به بیماری کرونا و افزایش این بیماری تصمیم بر آن شد که دیگه طرح ترافیک به صورت موقت وجود نداشته باشد تا مردم از وسایل نقلیه عمومی که احتمال ابتلا را افزایش می دهد استفاده نکنند. به بیان دیگه طرح ترافیک 99 تا اطلاع ثانوی تعطیل بوده و شهروندان به جای استفاده از وسایل نقلیه عمومی می توانند و باید از وسایل شخصی استفاده کنند. البته برای کاهش بیماری توصیه می شود که تا زمانی که کار واجب نداشتید به بیرون نروید. بد نیست بدانید که طرح ترافیک بیش از 10 سال است اجرا می شود و با از بین رفتن کرونا و عادی شدن اوضاع ادامه پیدا می کند.

 

جمع بندی

طرح ترافیک و طرح زوج و فرد با هدف بهبود وضعیت ترافیک کلان شهر مشهد ارائه شده و مثل تمام شهر های دیگه قابل اجراست، ولی در حال حاظر و با وجود کرونا برای سلامت ساکنین این طرح لغو شده تا از هجوم به ناوگان های عمومی کمتر بشه و ساکنین با استفاده از خودرو های شخصی عبور و مرور کنند. البته با توجه به وضعیت کرونا و قرار گرفتن در موج سوم این بیماری توصیه می کنم تا عبور و مرور خود را به حداقل برسانید. بدیهی با بازگشت وضعیت عادی به مشهد، طرح زوج و فرد و طرح ترافیک دوباره قابل اجرا و رعایت آن الزامی می باشد.

پیشنهاد می کنیم که از مقاله دلایل خنک نکردن کولر ماشین نیز دیدن کنید

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا