ساختمانی

مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان (0 تا 100)

در این مقاله با مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان آشنا می شویم تا افرادی که اقدام به نقاشی منازل، مغازه و یا ساختمان خود می کنند بتوانند این کار را با بهترین کیفیت و کمترین زحمت انجام دهند. اگر قرار است برای اولین بار به نقاشی ساختمان بپردازید، مطمئناً این نکات می تواند بهترین راهنما برای شما باشد.

برای مشاهده سریع

اهمیت نقاشی ساختمان

بخش عظیمی از هر ساختمانی را دیوارها تشکیل می دهند و قسمت های اعظم این دیوارها به وسیله گچ پوشانده شده است. از آنجایی که این گچ ها تک رنگ هستند و از طرفی بعد از مدتی نیز روشنایی خود را از دست می دهند و به اصطلاح تیره و کدر می شوند، لذا ضرورت دارد که از رنگ آرایی در نمای داخلی ساختمان ها استفاده شود.

آشنایی با طیف رنگ ها برای استفاده در نقاشی ساختمان

قبل از اینکه رنگی برای ساختمان خود انتخاب کنید باید ترکیب رنگ های مختلف را بشناسید تا بتوانید هارمونی زیبایی از رنگ ها را به دست آورید. آشنایی با طیف رنگ ها جزو مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان است که به شما در انتخاب درست تر بسیار کمک می کند.

 1. رنگ های اصلی

رنگ های اصلی عبارت‌اند از رنگ های که سایر رنگ ها و ترکیبات رنگ ها از این رنگ ها ساخته می شود. سه رنگ آبی، قرمز و سبز جزء رنگ های اصلی هستند.

 1. رنگ های فرعی

رنگ های فرعی که شامل سایر رنگ ها مانند بنفش، زرد، طوسی و موارد متعدد دیگر می شود در دسته‌ی رنگ های فرعی که از ترکیب سه رنگ اصلی به دست می آید، قرار دارد. مطمئناً از رنگ های فرعی به میزان بیشتری استفاده می شود، زیرا طیف گسترده این رنگ ها بسیار بالا است، اما تمام این رنگ از ترکیب همین سه رنگ و با کم و زیاد کردن میزان این سه رنگ در هنگام ترکیب، تولید می شوند.

تقسیم بندی رنگ ها در نقاشی ساختمان

رنگ ها در دو دسته‌ی سرد و گرم قرار می گیرند و با توجه به طبع شما که سرد است یا گرم به سمت این رنگ ها جذب می شوید. یک مسئله مهم در رنگ ها وجود دارد که هر میزان این رنگ ها به تیره مایل شوند مانند سورمه ای، دارای طبع سردتری هستند و به هر میزان که این رنگ ها براق تر باشند به طبع گرم نزدیک می شوند، مانند قرمز.

رنگ های سرد

رنگ های سرد عبارتند از رنگ های آبی، سبز و بنفش و سایر ترکیب های که از این سه رنگ به وجود آمده باشند. معمولاً از رنگ های سرد برای ایجاد فضای آرام و غیرفعال استفاده می شود. این رنگ ها بیشتر توسط شخصیت های آرام انتخاب می شوند که دوست دارند در خلوت خود و با آرامش زندگی کنند.

رنگ های گرم

رنگ های نارنجی، قرمز و زرد و سایر ترکیباتی که از این سه رنگ به دست می آیند رنگ گرم می گویند. این رنگ ها در دکوراسیون داخلی موجب افزایش شور نشاط می شوند و توسط افرادی انتخاب می شود که هیجان بسیاری دارند و اجتماعی تر هستند.

اهمیت انتخاب ترکیب رنگی در نقاشی ساختمان

یکی از مهم‌ترین نکات در نقاشی ساختمان دقت در هنگام انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی است. برای انتخاب رنگ مناسب برای ساختمان باید به چند مورد توجه کرد و پس از بررسی این موارد اقدام به انتخاب و خریداری رنگ کرد. این موارد عبارتند از:

ثبت نام متخصص در فن باز
 1. تناسب با دکوراسیون داخلی

رنگی که برای رنگ آمیزی ساختمان خود استفاده می کنید می بایست با دکوراسیون مبل ها، دکوراسیون آشپزخانه و سایر قسمت های دکوراسیون داخلی ساختمان همخوانی داشته باشد. مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان شامل همین نکات ریز ولی با اهمیت است که باعث زیبایی دوچندان خانه شما می شود.

 1. انتخاب اختصاصی رنگ

نیازی نیست که تمامی اتاق های ساختمان یک رنگ شوند شما می توانید اتاق های خصوصی افراد را به دلخواه ایشان رنگ کنید. مثلاً می توانید اتاق کودک خود را به رنگ دلخواه او یا رنگی که متناسب با رده سنی او باشد رنگ کنید و اتاق فرزند دیگرتان را به رنگ مورد علاقه او پذیرایی و آشپزخانه و سایر اتاق ها را متحدالشکل به رنگی مناسب رنگ کنید. این روش که با توجه به روانشناسی رنگ ها برای کودکان انجام می شود، جزو مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان است که می تواند در تشکیل شخصیت فرزند بسیار تاثیر گذار باشد.

 1. بررسی طراحی های مختلف

به منظور الهام گرفتن برای انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی ساختمان خود می توانید در اینترنت به جستجو بپردازید و از طرح های رنگ آمیزی که در اینترنت موجود است متناسب با گچ بری های ساختمان خودتان الهام بگیرید. این بررسی به شما کمک بسیاری می کند تا ترکیب رنگی زیبایی برای نقاشی ساختمان خود انتخاب کنید و یکی از مهم‌ترین نکات در نقاشی ساختمان است.

عوامل مهم در خرید رنگ برای نقاشی ساختمان

بعد از اینک در مرحله اول ترکیب رنگی خود را انتخاب کردید می بایست رنگ های مورد نیاز خود را خریداری کنید. برای خرید رنگ توجه به دو نکته ضروری است که عبارتند از:

عوامل مهم در خرید رنگ

 1. کیفیت رنگ

انواع مختلفی از رنگ در بازار وجود دارد که هریک قیمت خاص خود را دارند و کیفیت متفاوتی دارند. برای خرید رنگ از مراکز فروش معتبر رنگ استفاده کنید و برای انتخاب نوع رنگ مناسب با فروشنده مشورت کنید.

این تفکر اشتباه است که با خرید رنگ ارزان صرفه جویی کرده‌اید زیرا که رنگ های ارزان و بی کیفیت نه تنها نمای زیبایی ندارند بلکه موجب دوباره کاری شده و زحمت شما را زیاد می کنند همچنین هنگامی که از رنگ بی کیفیت استفاده می کنید مقدار بیشتری رنگ مصرف می شود که این موجب ایجاد هزینه بیشتر می شود. صرفه جویی حقیقی و به این شکل است و می توان این روش را یکی از مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان دانست.

 1. میزان رنگ

میزان مورد نیاز برای رنگ آمیزی دیوار بستگی به نوع رنگ، مساحت دیوار و درب و پنجره ها دارد. برای محاسبه دقیق میزان رنگ مورد نیاز برای نقاشی ساختمان خود می توانید از وب سایت های میزان رنگ مورد نیاز برای دیوار یا میزان رنگ مورد نیاز برای نقاشی ساختمان را محاسبه می کنند استفاده کنید و به راحتی میزان رنگ مورد نیاز برای نقاشی ساختمان خود را محاسبه کنید. به علاوه روش قبل می توانید از فروشنده رنگ نیز مشورت بگیرید تا مقدار کافی از رنگ را خریداری کنید.

 1. چه بسته رنگی

رنگ ها در بسته های با وزن های متفاوت تولید و عرضه می شوند. به طبع بسته های با وزن بالاتر قیمت تمام شده پایین تری را شامل می شوند؛ پس باید نیاز درستی از میزان رنگی که می خواهید داشته باشید تا در هزینه صرفه جویی نماید.

 1. رنگ روغنی، نیمه پلاستیک و پلاستیک

بیشتر ساختمان ها با استفاده از رنگ های روغنی، نیمه پلاستیک و پلاستیک رنگ آمیزی می شوند که خود این رنگ ها نیز با توجه به کاربردشان استفاده می شوند. یعنی رنگ های پلاستیکی بیشتر برای دیوار ها و رنگ های روغنی نیز برای سقف ها. در این تعریف رنگ های نیمه پلاستیک نیز برای سقف و دیوار می توانند استفاده شوند.

تفاوت رنگ های روغنی، نیمه پلاستیکی و پلاستیکی

این رنگ ها از چند نظر با هم متفاوت هستند همین تفاوت ها باعث تغییر کاربرد آنها می شود. دقت داشته باشید اگر در انتخاب رنگ های ساختمان اشتباه کنید باید هزینه‌ی بسیار زیادی را صرف نماید، از این رو دانستن این نکات برای انتخاب درست رنگ بسیار الزامی است. به یاد داشته باشید که تشخیص نوع درست رنگ برای قسمت های مختلف ساختمان جزو مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان است.

 1. هزینه

معمولاً هزینه رنگ های روغنی بیشتر از رنگ های پلاستیکی و رنگ های پلاستیکی بیشتر از رنگ های نیمه پلاستیک است.

 1. کیفیت

علاوه بر قیمت متفاوت کیفیت این رنگ ها نیز با هم متفاوت است. توصیه می کنیم یا از رنگ های روغنی استفاده کنید و یا اینکه از رنگ های تمام پلاستیکی استفاده کنید.

 1. رقیق سازی

اگر رنگ روغنی استفاده کنید می توانید با مقداری تینر معمولی یا تینر فوری رنگ را رقیق کنید. و اگر از رنگ های پلاستیکی یا نیمه پلاستیکی استفاده می کنید می توانید از آب برای رقیق سازی رنگ استفاده کنید.

صاف کردن دیوار

یکی از مهم‌ترین نکات در نقاشی ساختمان ها صاف کردن سطح دیوار ها است. زیرا اگر دیوار شما صاف نباشد نتیجه نهایی اصلاً مطلوب نخواهد بود. به‌منظور صاف کردن خوردگی ها، زدگی ها و فرو رفتگی ها در دیوارها یک کاردک پلاستیکی نو تهیه کنید و با استفاده از بتونه و کاردک پلاستیکی این قسمت ها را کاملاً پر کنید. این کار باعث یک دست شدن سطح دیوار می شود.

سمباده زدن

پس از اینکه با استفاده از کاردک پلاستیکی و بتونه سطوح ناصاف را صاف کردید باید با استفاده از سمباده های نرم و در برخی موارد هم زبر سطوح بتونه کاری شده را صیقل دهید تا کاملاً صاف و یکنواخت شوند. به یاد داشته باشید که نباید دیوار را زیاد سمباده بزنید تا خراب شود.

صاف کردن سطوح پنجره و در

اگر در و پنجره چوبی باشد می توانید مطابق با همان روش دیوارها با استفاده از بتونه و کاردک سطح پنجره ها و درها را صاف کنید و اگر در یا پنجره رنگی تیره دارد می توانید از بتونه های ونگه (بتونه و پرکننده برای ام دی اف و چوب) که در طراحی دکوراسیون استفاده می شود استفاده کنید، این بتونه ها را می توانید از مراکز فروش ابزار و یراق آلات کابینت کاری تهیه کنید.

ولی اگر در یا پنجره چوبی است و دارای فرورفتگی است بهتر است از بتونه استفاده نکنید و از پر کردن آن خودداری کنید. به یاد داشته باشید که اولین چیزی که از کار شما مورد نظر قرار می گیرد، اهمیت دادن به همین جزئیات کار است که می توان آن را جزو مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان دانست.

سیقل دادن سطح در و پنجره

اگر در و پنجره شما از جنس چوب باشد می توانید مانند دیوار ها با سمباده های نرم سطح آنها را سیقل دهید ولی اگر در و پنجره های شما آهنی باشد و دارای برجستگی های کوچک غیرفلزی باشد می توانید از سمباده های زبر استفاده کنید و اگر این برآمدگی ها و براده ها فلزی باشند باید از دستگاه سنگ فرز با صفحه های سیقل استفاده کنید.

پرایمر زدن

پس از اینکه سطح دیوار را با بتونه پر کرده و آن را با استفاده از سمباده سیقل دادید باید پرایم را بر روی دیوار بزنید. پرایمر دیوارها را برای رنگ آمیزی با کیفیت آماده می کند. پرایمر نقش زیر ساز نهایی برای رنگ زنی را بر عهده دارد. پرایمرها سطوح دیوار را در نهایت امکان یکنواخت می کنند در نتیجه هنگامی که رنگ بر روی دیوار ها زده می شود به‌طور یکنواخت بر روی دیوار قرار می گیرند.

چطور پرایمر تهیه کنیم؟

شما به راحتی می توانید از همان مرکزی که برای تهیه رنگ مراجعه کرده‌اید پرایمر را نیز تهیه کنید. مطابق با همان حجمی که رنگ خریداری کرده‌اید، پرایمر نیز باید بخرید.

توجه به اهمیت پرایمر

پرایمر نهایی ترین فرآیند و جزو مهم ترین نکات در نقاشی ساختان، در مرحله ی آماده سازی دیوار برای نقاشی است که سطح دیوار را کاملاً یکنواخت می کند. اصلاً به پرایمر به شکل یک هزینه اضافی نگاه نکنید بلکه به شکل یک مرحله ضروری به آن نگاه کنید که ضامن کیفیت نقاشی ساختمان است.

قلم موی رنگ آمیزی

فرچه یا قلم موی رنگ کاری جزو مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان است که در هنگام استفاده و رنگ آمیزی ساختمان باید به آن دقت داشته باشید. به یاد داشته باشید باید با توجه به مکانی که قرار است آن را رنگ نماید از قلم موهای متناسب استفاده نماید. در انتخاب قلم موی باید به اندازه، الیاف و کاربرد آن دقت کنید و برای نقاشی ساختمان از قلم موی پهن استفاده کنید.

فاکتورهای مهم برای انتخاب قلم موی نقاشی ساختمان

همان‌طور که گفته شد برای انتخاب قلم موی نقاشی ساختمان باید به نکات مهمی مانند اندازه و نوع رنگ نیز دقت نمود، اما این موارد به چه شکل در نقاشی تاثیر گذار هستند و در زمان انتخاب این قلم موی چگونه باید این دو فاکتور را در نظر گرفت؟ در ادامه اندازه و نوع رنگ تاثیر گذار در قلم موی نقاشی را مورد بررسی قرار می دهیم.

فاکتورهای مهم انتخاب قلم موی

 1. اندازه

باید از قلم موی رنگ با اندازه مناسب استفاده کنید. برای دیوار ها از قلم موهای بزرگ و برای لبه دیوار از قلم موهای متوسط و برای ابزار هم از قلم موهای بسیار کوچک استفاده کنید زیرا باعث می شود تا پاشیدن رنگ به سایر قسمت ها به حداقل برسد.

 1. نوع رنگ

نوع فرچه متناسب با نوع رنگ متفاوت است اگر رنگ روغنی تهیه کرده‌اید باید قلم موهای رنگ برای رنگ روغنی خریداری کنید و اگر رنگ پلاستیکی یا نیمه لاستیکی تهیه کرده‌اید باید قلم موی رنگ پلاستیکی بخرید.

 1. بررسی الیاف قلم موی

قبل از رنگ کردن قلم موها را از نظر وجود الیاف های جدا شده بررسی کنید و الیاف های که جدا شده‌اند را از قلم مو خارج کنید، زیرا که در هنگام رنگ کردن بر روی دیوار باقی می مانند و موجب خرابی رنگ می شوند.

غلتک رنگی

علاوه بر قلم موهای رنگ، شما می توانید از غلتک های نقاشی نیز استفاده کنید. از جمله مزیت های غلتک های نقاشی می توان به رنگ کردن سطح وسیع تری نسبت به قلم موی نقاشی و همچنین وجود دسته قابل تنظیم و بی نیازی از چهارپایه اشاره کرد. البته غلتک های رنگ معایبی هم دارند که از مهم ترین آنها می توان به ریزش بیشتر رنگ در هنگام نقاشی نسبت به قلم موها اشاره کرد. به علاوه از غلتک نمی توان برای نقاشی ابزار و گوشه های باریک دیوار استفاده کرد.

تکنیک صحیح رنگ با قلم مو

در هنگام نقاشی باید قلم مو را به اندازه کافی با رنگی که قوام (که نه زیاد سفت است و نه شل است که چکه کند) مناسب دارد، آغشته کنید و با پرداختی مناسب با حرکات رفت و برگشت و در جهات مختلف دیوار را رنگ کنید.

تکنیک صحیح رنگ با غلتک

مانند قلم مو باید پرداختی مناسب با استفاده از غلتک ایجاد کنید و برای اینکار باید غلتک را به رنگی با قوام مناسب آغشته کنید و با حرکات رفت و برگشت به رنگ آمیزی بپردازید.

چهارپایه و پله مناسب

توجه داشته باشید که برای رنگ آمیزی باید از چهارپایه و پله مناسب استفاده کنید. البته برای راحتی بیشتر می توانید تخته های وبلی تهیه کرده و بر روی چهارپایه ها قرار دهید و بر روی تیرک های چوبی قرار بگیرید، ولی از آنجایی که معمولاً امکان تهیه تیرک چوبی وجود ندارد توصیه می کنیم از پله های قابل تنظیم ارتفاع دو طرف آلومینومی برای راحتی و امنیت بیشتر استفاده کنید.

دستمال تمیز کاری

در هنگام نقاشی ساختمان بدون شک مقداری رنگ بر کف ساختمان و یا قسمت های دیگر به‌طور ناخواسته ریخته می شود، برای پاک کردن این رنگ ها توصیه می کنیم اگر رنگ روغنی استفاده می کنید دستمال های تمیزی را به تینر فوری آغشته کنید و رنگ را با آنها پاک کنید و اگر رنگ پلاستیکی استفاده می کنید دستمال های نمناک استفاده کنید.

دقت کنید که دستمال ها را چند بار که استفاده کردید تعویض کنید. به علاوه استفاده از دستمال های پاک کننده نه تنها باعث تمیزی و ظرافت نقاشی ساختمان می شود بلکه باعث حرفه ای بودن شما نیز می شود که می توان آن را یکی از مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان دانست.

پوشش مناسب برای دوری از رنگی شدن

به‌منظور جلوگیری از کثیف شدن کلید های برق با استفاده از نوارچسب های شیشه ای آنها را پوشش دهید و به‌منظور پوشش شیشه ها و پنجره ها آنها را با روزنامه و چسب بپوشانید. و پس از اینکه رنگ آمیزی تمام شد مقادیر کم رنگ را نیز که باقی ماند است را به روشی که قبلاً توضیح داده شد تمیز کنید.

نقاشی چند لایه

ممکن است که یک لایه رنگ آمیزی پوشش مناسبی برای رنگ ایجاد نکند لذا لازم است که پس از خشک شدن لایه اول مجدداً لایه دیگری رنگ بزنید.

از کدام رنگ برای شروع استفاده کنیم؟

بهتر است ابتدا رنگ بستر که غالباً رنگ روشن است را سرتاسر رنگ کنید و سپس پس از خشک شدن رنگ بستر ابزار را به رنگ دلخواه نقاشی کنید.

جمع بندی

نقاشی ساختمان یک کار پر زحمت و ظریف است که اگر در آن اشتباهی کوچکی رخ دهد، کل نقاشی را مورد چالش قرار می دهد و تمام زحمات ما را از بین می برد. پس بهتر است قبل از هر کاری مهم ترین نکات در نقاشی ساختمان که در این مقاله گفته شد را مرور کنید تا در صورت تصمیم به نقاشی به مشکل برنخورید و نتیجه مطلوب حاصل شود.

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا