بهترین روش های تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان

0

در این مقاله به بهترین روش های تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان می پردازیم تا اگر با آبگرمکن خود مشکل دارید بتوانید به راحتی آن را تعمیر نماید. البته اگر فنی کار نیستید، توصیه می کنیم که تعمیر آبگرمکن را به تعمیر کار بسپارید تا یک مشکل کوچک در آبگرمکن را به خرابی کامل آن تبدیل نکنید.

بررسی اجزاء مختلف آبگرمکن بوتان

قبل از هر کاری به عنوان اولین اقدام باید تمام اجزای آبگرمکن را به طور کامل و دقیق بررسی کنید تا بتوانید ریشه مشکل را بیابید. دقت داشته باشید که ممکن است در ظاهر کار مشکل از قسمتی باشد که مشکل را نشان داده ولی مشکل اصلی در قسمت دیگری باشد، از این رو شما باید تمام قسمت ها را به درستی بشناسید. در ادامه به بررسی قطعات مختلف بک آبگرمکن بوتان می پردازیم.

 1. کلاهک تعدیل

کلاهک تعدیل در قسمت بالایی آبگرمکن دیواری قرار دارد و نقش آن خروج دودهای حاصل از احتراق گاز در آبگرمکن از طریق مسیر دودکش خارج است. هرگونه اشکال در کلاهک تعدیل می‌تواند موجب نشت گاز در محیط شود لذا زمانی که بوی گاز از آبگرمکن استشمام کردید ابتدا کلاهک تعدیل آبگرمکن را چک کنید.

 1. کلید مبدل حرارتی

کلید مبدل حرارتی یک قطعه بسیار مهم ایمنی در آبگرمکن‌ های دیواری بوتان است که وظیفه حفظ جان افراد مصرف کننده را بر عهده دارد. کلید مبدل حرارتی در واقع سنسوری برای کنترل جریان گاز است و نحوه عملکرد آن به این شکل است که اگر درجه حرارت بیش از حد شود این کلید فعال شده و جریان گاز را قطع می‌کند.

 1. الکترود جرقه زن

این قطعه وظیفه ایجاد جرقه و روشن کردن مجموعه شعله آبگرمکن را دارد. این الکترود از طریق سیم‌های برق به برق شهری متصل است و بعد از اینکه شیر آب گرم باز شود به‌طور اتوماتیک موجب روشن شدن آبگرمکن می‌شود. در مواقعی ک بعد از باز شدن شیر آب گرم، آبگرمکن روشن نمی‌شود اولین اقدام بررسی کردن عملکرد الکترود جرقه زن و سیم کشی آن است.

کلید الکترود

 1. الکترود سنسور

الکترود سنسور در آبگرمکن نقش تشخیص روشن شدن مشعل اصلی آبگرمکن و قطع جرقه الکتریکی آبگرمکن است. پس در زمانی که در این کار این بخش ها اختلال به وجود آید، باید این دو بخش را بررسی کنید.

 1. مجموعه شعله

مجموعه شعله در آبگرمکن‌های دیواری مانند سایر آبگرمکن ‌ها وظیفه گرم کردن آب را دارد و به وسیله کلید کنترلی که بر روی آبگرمکن قرار دارد در درجه‌های مختلفی از ارتفاع شعله یا همان توان حرارتی تنظیم می‌شود.

 1. شیر گاز

منظور از شیر گاز در واقع شیرفلکه‌ای است که بر روی لوله گاز قرار می‌گیرد و لوله مسی گاز رسان آبگرمکن دیواری به آن وصل می‌شود. شیرفلکه گاز یک اهرم دارد که به وسیله آن جریان گاز قطع و وصل می‌شود.

 1. ۷. رگلاتور

رگلاتور در آبگرمکن‌های دیواری بوتان شامل دو مدل رگلاتور است که عبارت‌اند از رگلاتور آب که وظیفه آن ثابت نگه داشتن فشار آب ورودی به آبگرمکن و آب خروجی از آن است و رگلاتور گاز که وظیفه آن تنظیم گاز ورودی به آبگرمکن است که به مجموعه شعله می‌رسد.

 1. مجموعه برد

مجموعه برد در آبگرمکن‌های دیواری بوتان درواقع یک مجموعه برد تغذیه و یک مجموعه برد جرقه زن است که برد تغذیه نقش برق رسانی در آبگرمکن را انجام می‌دهد و برق ۲۲۰ ولت را به‌طور مستقیم به بخش‌های مختلف مورد هدف در آبگرمکن می‌رساند. برد جرقه زن نیز در هنگام باز شدن شیر آب گرم موجب ایجاد جرقه در آبگرمکن می‌شود و روش شدن شعله می شود.

 1. لوله کشی آب

لوله کشی آب در آبگرمکن‌های دیواری مانند سایر آبگرمکن‌ها شامل لوله ورودی آب سرد و لوله خروجی آب گرم است. لوله آب سرد از لوله کشی مرکزی، آب سرد را به آبگرمکن می‌برد و لوله آب گرم نیز از آبگرمکن، آب گرم را به شیرها انتقال می‌دهد.

 1. لوله گاز

لوله گاز شهری سوخت مورد استفاده آبگرمکن را تامین می کند. لوله گاز شهری از طریق لوله‌های مسی مخصوص به آبگرمکن متصل می‌شود که در اندازه‌های مختلف ولی استاندارد عرضه می‌شوند.

 1. دیافراگم

دیافراگم قطعه کوچک لاستیکی به رنگ مشکی و شکل دایره‌ای است که وظیفه آن انتقال فشار ناشی از آب به وسیله شیپوره، ساقه آب و دیسک به همراه مجموعه ا‌ی گاز است و هدف نهایی آن روشن شدن مجموعه مشعل آبگرمکن می‌ باشد.

خرابی‌های متداول آبگرمکن های دیواری بوتان

خرابی آبگرمکن به دلایل مختلفی ایجاد می شود و شما باید ابتدای ریشه مشکل را پیدا کنید و بعد مشغول تعمیر آبگرمکن شوید ولی زمانی که شما ندانید مشکلات احتمالی آبگرمکن شامل چه مواردی می شود، مطمئنا نمی توانید مشکل را ریشه یابی کنید. از مهم ترین مشکلات و خرابی های متداول آبگرمکن های دیواری می توان به موارد زیر اشاره نمود.

خرابی رایج آبگرمکن

 • خرابی یا روشن نشدن مشعل
 • مشکلات در دیافراگم آبگرمکن
 • مشکلات در سیم‌کشی جرقه زن آبگرمکن
 • مشکلات گرمایش آب
 • روشن نشدن جرقه الکتریکی آبگرمکن
 • روشن نماندن شعله
 • قطع و وصل شدن شعله
 • خرابی در واشرها
 • مشکلات در سیستم گازرسانی

مراحل بررسی آبگرمکن دیواری بوتان

همان‌طور که گفته شد در ابتدا برای تعمیر آبگرمکن باید مشکل آبگرمکن شناسایی شود و برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید. البته در برخی شرایط مانند نشت گاز یا مشکل دودکش نیازی نیست که تمام اقدامات مذکور را به ‌طور کامل و به ترتیب انجام دهید. به هر حال مراحل بررسی مشکل و تعمیر آبگرمکن به شرح زیر است.

 1. بستن مجاری

در ابتدا به‌منظور پیشگیری از حوادث ناگوار ناشی از گاز باید فلکه شیر گاز را ببندید و بعد از آن به سراغ شیرهای آب سرد و گرم بروید و آن‌ها را نیز ببندید. در ضمن فلکه ورودی آب منزل را نیز ببندید، بستن مجاری آب به این علت است که ممکن است در مسیر عیب یابی نیاز به باز کردن اتصالات آب از آبگرمکن داشته باشید و در صورت باز بودن فلکه آب، خانه به استخر تبدیل می شود.

 1. باز کردن روکش آبگرمکن

برای این که بتوان مشکل را بررسی و حل نمود در اولین اقدام بعد از بستن شیرها، باید روکش آبگرمکن را باز کنید. برای این که باید پیچ اتصال آبگرمکن های دیواری را باز کنید. محل پیچ اتصال در برخی از آبگرمکن ها در زیر محل کلید جرقه قرار دارد و در برخی مدل‌ها نیز در دو گوشه پایینی آبگرمکن قرار دارد.

 1. باز کردن اتصالات

لوله‌های مسی که از لوله گاز شهری به آبگرمکن متصل شده و شلنگ‌های فلزی که از لوله های آب سرد و آب گرم به آبگرمکن متصل شده را باز کنید. برای این کار شما نیاز به آچار فرانسه و یا آچار معمولی دارید. اگر می خواهید از آچار معمولی استفاده کنید به سراغ آچار های شماره ۱۰ الی ۱۳ بروید.

الزامات تعمیر آبگرمکن دیواری متناسب با نوع مشکل

بعد از اینکه مراحل قبلی را به‌طور کامل انجام دادید باید اقدامات تعمیری را که شامل تنظیم، تعمیر و تعویض قطعات مختلف می‌شود را انجام دهید. بهترین روش‌های تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان بر حسب نوع مشکل آبگرمکن در موارد زیر خلاصه می شود.

الزامات تعمیر آبگرمکن

گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری بوتان

گرم نشدن آب آبگرمکن یکی از مهمترین مشکلاتی است که ممکن برای آبگرمکن رخ دهد و علت آن با توجه به درگیر بودن چندین قطعه مختلف از آبگرمکن در عمل گرم سازی آب ممکن است متفاوت باشد. از این رو مواردی که در ادامه گفته می شود را برای گرم نشدن آبگرمکن دنبال کنید.

 1. مشکل رگلاتور

در بیشتر مواقع که آب آبگرمکن‌های دیواری بوتان به‌خوبی گرم نمی‌شوند، علت مشکل وجود خرابی در رگلاتور آبگرمکن است. دیافراگم از جنس پلاستیک بوده و نیمه عمر محدودی دارد که معمولا یک سال است، لذا پس از گذشت یک سال وظیفه خود را معمولا خوب انجام نمی‌دهد که این امر موجب می‌شود تا آب آبگرمکن دیواری به‌خوبی گرم نشود، پس بهترین کار تعویض رگلاتور است.

 1. رسوب گرفتگی مبدل حرارتی و لوله‌های آبگرمکن دیواری

عامل دیگری که نقش در گرم نشدن آب آبگرمکن می‌تواند نقش داشته باشد رسوب گرفتگی مبدل حرارتی و لوله‌های آبگرمکن است. رسوب گرفتگی مبدل حرارتی موجب می‌شود تا انرژی گرمایشی به آب منتقل نشود و در نتیجه آب گرم نشود که برای رفع آن باید لوله‌ها و مبدل را به‌خوبی تمیز کنید و برای این تمیز سازی نیاز به اسید است و باید در این تمیز سازی نکات ایمنی و استفاده از دستکش ضد اسید و ماسک و عینک محافظ رعایت شود.

ادامه دلایل گرم نکردن آب در آبگرمکن

 

روشن نشدن مشعل آبگرمکن یا خاموش شدن مشعل آبگرمکن

روشن نشدن مشعل آبگرمکن می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد در نتیجه باید هریک از این عوامل را جداگانه بررسی کنید تا مشکل را شناسایی کرده و در جهت تعمیر آبگرمکن اقدام کنید. مهم ترین دلایل روشن نشدن یا خاموش شدن مشعل آبگرمکن شامل موارد زیر است.

تعمیر آبگرمکن

 1. مشکل در واشر دیافراگم

خراب بودن واشر دیافراگم یکی از دلایل مهم در خاموش شدن مشعل آبگرمکن پس از روش شدن اولیه است که معمولا موجب آزار بسیار در هنگام دوش گرفتن می‌شود و در این شرایط می‌بایست واشر دیافراگم را تعویض کرد.

 1. نقص در ترموکوپل

از علل دیگر این مشکل وجود نقص در ترموکوپل می باشد که در این صورت باید آن را تعویض کرد. ولی اگر نقص در مشعل آبگرمکن باشد باید با متخصصین فن باز جهت حل موضوع تماس بگیرید

 1. وجود انسداد در محفظه احتراق

یکی دیگر از دلایل که موجب می‌شود مشعل روشن نشود وجود اجسام خارجی در داخل محفظه احتراق آبگرمکن است که موجب می‌شوند تا جریان گاز مسدود شود و مشعل گاز روشن نشود در این شرایط با تمیز کردن محفظه احتراق می‌توانید مشکل آبگرمکن را برطرف کنید.

 1. خرابی فندک پیزو الکتریک یا شکستگی در الکترود

هر گونه خرابی در پیزو الکتریک آبگرمکن موجب می‌شود تا مشعل روشن نشود که در این صورت باید آن را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود. هرگونه ترک یا شکستگی در بدنه الکترود نیز می‌تواند موجب اختلال در روشن شدن مشعل شود که در این صورت نیز با تعویض الکترود می‌توان مشکل را حل کرد.

ادامه مشکلات آبگرمکن دیواری

 

کم بودن فشار آب ورودی به آبگرمکن

یکی دیگر از مشکلاتی که موجب می‌شود تا آبگرمکن به درستی کار نکند فشار کم آب ورودی به آبگرمکن است. به منظور رفع این اشکال می‌بایست دو چیز را بررسی و اصلاح کنید؛ که این دو چیز عبارت‌اند از بررسی فیلترهای آبگرمکن و سیستم فشار آب

در صورت گرفتگی و یا خرابی فیلترها باید آن‌ها را تعویض کنید تا مشکل حل شود و اگر سیستم فشار آب یا همان پمپ و اتومات پمپ آب خراب باشد باید با متخصصین فن باز در ارتباط باشید تا پمپ تعمیر و در صورت نیاز تعویض شود.

تغییر رنگ آب خروجی از آبگرمکن

در زمانی که مشاهده می‌کنید آب خروجی از شیر آب گرم به رنگ زرد، زرد تیره و قهوه‌ای در آمده باید به سراغ تعویض لوله‌های مسی آبگرمکن بروید زیرا علت این تغییر رنگ آب، اکسید شدن لوله ها است. در نظر داشته باشید که در هنگام تعویض لوله های مسی از آچار مناسب استفاده کنید و از فشار آوردن زیاد بر روی محل اتصال لوله اجتناب کنید زیرا ممکن است به سایر قسمت‌های آبگرمکن آسیب بزنید.

مشکلات گاز رسانی در آبگرمکن

یکی از مهمترین و خطرناک‌ترین مشکلات در آبگرمکن های دیواری ایجاد نشتی در گاز آبگرمکن است که می‌تواند موجب حوادث ناگوار شود. در صورت وجود نشتی گاز باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اولین اقدام بررسی پیچ‌های مربوط به گاز است این پیچ ها شامل پیچ‌های رگلاتور، پیچ هواگیری گاز، پیچ چند راهه گاز و مهره سر شلنگ است. دقت داشته باشید که اگر هرکدام از این پیچ ها دچار مشکل بودند آن‌ها را تعویض کنید.
 • وجود مشکل در رگلاتور گاز آبگرمکن که در این شرایط باید آن را تعویض کرد.
 • وجود مشکل در شیر گاز که در این صورت باید شیر گاز را عوض کرد.
 • وجود نشتی در لوله گاز که در این صورت باید جریان گاز را قطع کرده و از خدمات متخصصین لوله کشی گاز شهری استفاده کرد.

سخن آخر

توجه داشته باشید که تعمیر به موقع آبگرمکن‌های دیواری بوتان می‌تواند از بروز خسارات و حوادث بعدی پیشگیری کند و این مسئله را نیز در نظر داشته باشید که اگر در امور فنی تجربه ندارید بهتر است با متخصصین فن باز در ارتباط باشید تا در کمترین زمان بهترین خدمات ممکن را دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.