نظافتی

بهترین راه های اصولی بسته بندی اسباب کشی

در این مقاله به بهترین راه های اصولی بسته بندی اسباب کشی می پردازیم تا اگر قصد اسباب کشی و باربری دارید، بتوانید بدون هیچ دردسری و آسیب به وسایلتان این کار پر مشقت را انجام دهید. اسباب کشی غیر اصولی می تواند موجب آسیب های بسیار به لوازم خانگی شود که بعضاً ارزش مادی بسیاری دارند، پس افراد باید بدانند چطور لوازم منزل خود را به درستی بسته بندی کنند تا در هنگام جابجایی دچار صدمه و آسیب نشود.

از طرفی دیگر بسته بندی صحیح باعث می شود تا فرد در هنگام چیدمان لوازم در منزل جدید دچار سردرگمی نشود و به راحتی هر وسیله ای را که می خواهد از بین لوازم بسته بندی شده بدون اینکه سایر بسته ها را به هم بزند، پیدا کند.

برای مشاهده سریع

بهترین راه های اصولی بسته بندی اسباب کشی

اسباب کشی و بسته بندی لوازم خانگی استانداردها و ترفند های زیادی دارد که در ادامه به طور کامل با هرکدام آشنا می شویم. دقت داشته باشید، ارزش وسایلی که در حال بسته بندی هستید، برابر با چندین میلیون و در بعضی موارد دارای ارزش معنوی است که از هر لحاظ باید در حفظ آن کوشا بود، در ادامه با چند تکنیک بسته بندی اصولی آشنا می شویم.

 

 1. چه کارتنی باید تهیه کنیم؟

انتخاب کارتن یکی از مهم ترین مراحل بسته بندی و اسباب کشی است که شما باید متناسب با نوع نیاز خود بهترین مدل کارتن را انتخاب کنید. در انتخاب کارتن باید به موارد مهمی مانند اندازه و حجم آن دقت کنید تا از هر لحاظ ایمنی، اسباب خود را حفظ نماید.

 

به اندازه کارتن دقت کنید

بی شک یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب کارتن اندازه کارتن است. باید کارتن های تهیه کنید که هم اندازه با لوازم خانگی شما باشد. البته بسیاری از لوازم خانگی مانند یخچال، تلویزیون، گاز و لباسشویی را حتماً با کارتن خودشان بسته بندی کنید و اگر کارتن این لوازم خانگی را نگهداری نکرده‌اید سعی کنید کارتن های هم سایز آن لوازم خانگی تهیه کنید و در غیر این صورت بهتر است از کارتن های بسیار بزرگ‌تر استفاده نکنید.

 

اگر کارتن اندازه لوازم خانگی نبود چه کار کنیم؟

در صورتی که کارتنی در اندازه لوازم خانگی خود ندارید سعی کنید دو کارتن به اندازه نیمه آن لوازم پیدا کنید و به وسیله آن دو کارتن از بالا و پایین آن را پوشش دهید و سپس به وسیله چسب، کارتن ها را به یکدیگر متصل نمایید. این روش به ویژه برای یخچال می تواند کارساز باشد.

ثبت نام متخصص در فن باز

 

برای سایر لوازم خرده ریز خانگی چه کارتنی مناسب است؟

برای سایر لوازم خانگی سعی کنید کارتن های در اندازه متوسط و با اندازه یکسان تهیه کنید تا بتوانید با نظم مشخصی آن‌ها را در خودروی باربری قرار دهید.

استحکام کارتن را در نظر بگیرید

نکته دیگر در انتخاب کارتن برای بسته بندی لوازم خانگی در هنگام اسباب کشی استفاده از کارتن های با کیفیت و بدنه محکم است. اگر از کارتن های با بدنه نازک استفاده کنید این امکان وجود دارد که در هنگام جابجایی کارتن پاره شود.

 

 1. چه لوازمی را کنار هم بگذاریم

یکی از اقداماتی که در هنگام اسباب کشی و بسته بندی لوازم خانه به شما بسیار کمک می کند، بسته بندی جداگانه ی لوازم و اسباب هر اتاق به طور جداگانه و قرار دادن در کنار یکدیگر است. این کار باعث می شود که پس از جابجایی کارتن ها را منظم در هر قسمت قرار دهید و متحمل زحمت اضافی به منظور پیدا کردن لوازم مختلف از قسمت های اشتباهی نشوید.

 

 1. استفاده از ضربه گیر

یکی از اقداماتی که تاثیر بسیار در پیشگیری از بروز آسیب و خسارت برای لوازم خانگی شما دارد استفاده از ضربه گیر است. منظور از ضربه گیر، انواع مختلفی از وسایل مانند فویل است که می تواند در هنگام برخورد وسیله ی شما با جسمی سخت یا افتادن بر روی زمین از آسیب دیدن آن جلوگیری کند. از انواع مختلف ضربه گیر رایج برای استفاده در اسباب کشی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

انواع ضربه گیر

 • فویل
 • تکه کارتن
 • باکس چوبی
 • ابر
 • روزنامه باطله

چطور از ضربه گیر باید استفاده کنیم؟

اینکه چطور باید از ضربه گیر استفاده کرد بستگی به نوع بسته بندی، کالا و ضربه گیر دارد. برای استفاده از ضربه گیر می توان به چند شکل عمل کرد که عبارت‌اند از:

 

 1. استفاده از فویل خود اسباب

برای بسته بندی لوازم خانگی که خود کارتن و ضربه گیر استاندارد از نوع فویلی است، باید بسته بندی را با استفاده از این ضربه گیر انجام دهید و سپس درب های کارتن را با استفاده از چسب پهن محکم ببندید. عموما وسایل نوعی که خرید می شوند، دارای این نوع ضربه گیر برای جلوگیری از آسیب به هر شکلی هستند.

 

 1. استفاده از ضربه گیر متناسب با نوع اسباب

اگر ضربه گیرهای استاندارد لوازم خانگی در دسترس شما نبود بسته به نوع لوازم خانگی باید از ضربه گیرهای کارتن، ابر و روزنامه باطله استفاده کنید. اگر گاز شما زمینی بوده و درب شیشه ای دارد میله های شعله را از روی گاز بردارید و سپس دو تکه ابر کوچک بر روی دو لبه درب گاز قرار دهید و سپس یک پارچه بر روی سطح خارجی شیشه درب بی اندازید؛ و در نهایت درب کارتن را با نوار چسب پهن محکم ببندید.

 

 1. کارتن با ارتفاع کم برای ظروف شکستنی

اگر ظروف شیشه ای و چینی را می خواهید بسته بندی کنید و کارتن خود ظروف را در اختیار ندارید بهتر است از کارتن های با ارتفاع کوتاه که نهایتاً دو طبقه لوازم خانگی مانند لیوان گنجایش داشته و پهنای متوسطی دارند استفاده کنید و بین هر ردیف هم یک تکه کارتن قرار بدید تا ظروف در هنگام جابجای به هم برخورد نکند و دچار لب پری و شکستگی نشوند.

 

 1. روزنامه باطله برای بسته بندی ظروف سرامیکی

برای دکوری ها مانند دکوری های بلورین، برنزی و سرامیکی باید از روزنامه باطله به عنوان ضربه گیر استفاده کنید. دکوری های با اندازه کوچک و متوسط را با استفاده از روزنامه باطله به‌خوبی بپوشانید و سپس در کارتن قرار دهید و دکوری ها را به گونه ای در کارتن قرار دهید که به یکدیگر فشار وارد نکنند و لبه های ظریف را در قسمت تحتانی کارتن قرار ندهید.

ادامه نکات و راه های اصولی بسته بندی اسباب کشی

 

 1. استفاده از چسب

برای بستن در کارتن ها، بستن درب یخچال، درب گاز و بستن تیغه های لوازم خانگی در داخل بدنه یا کارتن برای جلوگیری از گم شدنشان حتماً از چسب نواری شیشه ای با کیفیت استفاده کنید. دقت کنید که درب کارتن ها را سرتاسری ببندید تا مطمئن شوید در هنگام جابجایی ناگهان باز نشوند.

 

 1. بستن درب کارتن ها

ابتدا باید دو لبه کوتاه کارتن و سپس دو لبه بزرگ کارتن را ببندید و درب کارتن ها را باید سرتاسری با چسب ببندید. این کار باعث می شود تا در هنگام انتقال و جا به جایی کارتن ها را به راحتی جابجا کنید و لبه کارتن به جای گیر نکند و به راحتی آن‌ها را بر روی یکدیگر در ماشین حمل بار قرار داد بدون اینکه دچار لرزش و لق زدگی شوند.

 

 1. لباس ها را از کمد در بیارید

توجه داشته باشید هر چه وزن لوازم را کمتر کنید انتقال آن‌ها راحت تر و با دردسر کمتری انجام می شود. لذا در هنگام بسته بندی کمد لباس ها (دراور) می بایست لباس های آن خارج و سپس درب و کشو ها را با چسب نواری پهن ببندید؛ و لباس ها را در کارتن قرار دهید.

 

 1. درب میز ها را بچسبانید

معمولاً یکی از مشکلاتی که در هنگام حمل کمد، بوفه، میز تلویزیون و جاکفشی ها رخ می دهد، حرکت درب و کشوها می باشد که هم برای انتقال دهنده مزاحمت ایجاد می کند و هم امکان ایجاد آسیب برای آن لوازم را در پی دارد؛ لذا درب و کشو های این لوازم را با استفاده از چسب و قفل کردن کشوها محکم ببندید.

 

 1. کمد و بوفه شیشه ای را چسب بزنید

گاهاً پیش می آید که در هنگام انتقال کمد و بوفه شیشه و آینه آن‌ها دچار شکستگی می شود و این شکستگی می تواند موجب جراحت و آسیب های خطرناکی برای فرد جابجا کننده شود، برای پیشگیری از این آسیب ها و حوادث غیرقابل پیش بینی باید با استفاده از چسب نواری پهن به حالت ضربدری شیشه، آینه کمد و بوفه را محکم کنید تا درصورتی که شیشه دچار شکستگی شد روی شما نیافتد.

 

 1. جداسازی قسمت های لوازم چند تکه

در برخی از لوازم خانگی چندینصفحه  تکه قابل جداسازی و از جنس های متفاوت با وزن متفاوت وجود دارد که بهتر است از همدیگر جداسازی شوند. در ادامه به نحوه انتقال برخی از این لوازم اشاره می کنیم.

 

میزهای برنجی با سنگی

در برخی میز های آینه، میز تلفن و میز های مبل برنجی که یک صفحه سنگی دارند برای انتقال باید قسمت سنگی از میز برداشته و جداگانه انتقال داده شود زیرا که ممکن است در هنگام جابجایی وسیله ای بر روی آن بیافتد و یا از بدنه میز جدا شود و دچار شکستگی شود. البته لازم به ذکر است که این میزها وزن بالای دارند و به خاطر وزنشان هم که شده باید صفحه سنگی و میز جداگانه انتقال داده شوند.

لوستر با لاله های سفالی و یا بلوری

لوسترهای برنجی که لاله های سفالی و یا بلوری قابل جداسازی دارند، در صورتی که به‌طور یکپارچه در داخل کارتن قرار گیرند ممکن است دچار شکستگی شوند، لذا بهتر که لاله بلوری و یا سفالی به همراه لامپ از لوستر جداسازی شوند و سپس به واسطه‌ی روزنامه باطله، ضربه گیری شوند و در کارتنی دیگر قرار داده یا اگر کارتن لوستر فضای مناسب دارد در همان کارتن بسته بندی شوند، البته به شرط اینکه در هنگام انتقال تکان های شدید در داخل کارتن نداشته باشند.

قابلمه و ماهی تابه

برای انتقال قابلمه و ماهی تابه باید درب های این لوازم خانگی را جدا کرده و همه درب ها را با استفاده از ضربه گیر پوشش داده و در داخل کارتنی جداگانه قرار دهید و قابلمه و ماهی تابه ها را نیز در داخل کارتنی دیگر در داخل یکدیگر بچینید. با این کار هم جای کمتری ا اشغال می شود و هم مطمئن هستید درب ها دچار آسیب در هنگام انتقال نمی شوند.

 

 1. بر روی کارتن ها برچسب بزنید

برای اینکه بتوانید به سادگی لوازم را پیدا کنید و همچنین برای اینکه کارگران در هنگام جابجایی کارتن ها دقت لازم را داشته باشند می بایست یک برچسب بر روی کارتن ها بزنید و با عباراتی مثل «لوازم آشپزخانه، شکستنی مراقب باشید، شکستنی با دقت حمل شود، لوازم اتاق خواب» و عباراتی این چنینی لوازم را نشانه گذاری کنید.

 

روی کارتون برچسب بزنید

 

 1. بسته بندی فرش و قالی

برای اینکه بتوانید به راحتی فرش و قالی را بسته بندی کنید، بهتر است آن‌ها را به حالت لول جمع کنید و سپس با استفاده از نوار چسب پهن از سه قسمت ابتدا، انتها و میانی فرش و قالی را محکم ببندید.

 

 1. بسته بندی پتو، تشک، ملحفه و بالش

برای بسته بندی پتو، تشک و ملحفه باید آن‌ها را به حالت مستطیلی یا مربعی جمع کنید و هر چند تا را در داخل یک ملحفه، چادر و یا حتی پارچه بزرگ قرار داده و آن را به خوبی بسته بندی کنید. برای بسته بندی بالش ها نیز به همین شکل عمل کنید یعنی تعداد مناسبی از بالش ها را در داخل یک ملحفه یا چادر گذاشته و بسته بندی کنید. استفاده از ملحفه های تیره برای تمیز ماندن حداکثری، توصیه می شود.

 

 1. قرار دادن لوازم در خودروی باربری

نحوه چیدمان لوازم در داخل خودرو بستگی به تعداد لوازم خانگی، اندازه کارتن ها، بسته های پتو و ملحفه و همچنین نوع و اندازه خودروی حمل بار دارد و این در هر شرایطی متفاوت است، ولی به عنوان یک قاعده کلی باید لوازم سنگین مانند یخچال، کمد، گاز، ماشین لباسشویی و بوفه را ابتدا در داخل خودرو با چیدمانی مناسب قرار دهید و سپس در اطراف آن‌ها کارتن های محکم را به‌طور مناسب و به گونه ای که در هنگام جابجایی دچار لغزش و تکانه های شدید نشوند قرار دهید.

در نهایت کارتن های که مربوط به لوازم نشکن است را در پایین و کارتن های لوازم شکستنی را در بالا قرار دهید. برای محکم کردن لوازم حتماً یک فرد با تجربه با استفاده از طناب های مناسب و با استفاده از ضربه گیر ابری یا کارتنی در محل اتصال طناب با لوازم خانگی، لوازم خانگی را به‌طور کامل محکم کرده و مهار کنید.

 

 1. استفاده از خودروی مناسب

اگر می خواهید اسباب کشی کنید حتماً از خودروهای باربری مناسب با کفی صاف و یکدست استفاده کنید. در انتخاب خودرو به میزان بار خود نیز دقت کنید تا بتوانید بیشترین صرفه جویی در زمان و هزینه ها داشته باشید.

 

 1. کف ماشین را بررسی نماید

اگر ماشین حمل باربری شما کفی خیلی مناسبی ندارد و بیم آن را دارید که هنگام جابجایی خط بر روی کف لوازم شما می افتد، بهتر که یک پتو کف ماشین بیندازید. ولی به عنوان یک قاعده کلی به شما توصیه می کنیم که پتو کف ماشین نی اندازید، به ویژه در هنگام جابجایی لوازم سنگین مانند یخچال و کمد این کار برای شما دردسر ساز می شود.

 

 1. استفاده از پتو بر روی لوازم سنگین

پیش از این شرح دادیم که چگونه باید لوازم خانگی سنگین مانند یخچال، گاز، لباسشویی و تلویزیون را جابجا کنید ولی اگر کارتن استاندارد این لوازم خانگی را نداشتید و همچنین نتوانستید کارتن مناسب پیدا کنید و در نهایت مجبور به انتقال بدون کارتن شدید، در داخل خودرو باربری حتماً یک پتو بر روی این لوازم بی اندازید تا در هنگام جابجایی خط و خش روی بدنه آن‌ها نیافتد.

جمع بندی

با رعایت بهترین راه های اصولی بسته بندی اسباب کشی، می توانید به راحتی لوازم خانگی خود را بدون دردسر و بدون مشکل و آسیب جابجا کنید. دقت کنید، برای اینکه بتوانید اسباب کشی بدون دردسر و راحت داشته باشید در صورتی که نیروی انسانی و خودروی مناسب در اختیار ندارید حتماً از شرکت های باربری معتبر، مجاز و دارای بیمه خسارت استفاده کنید تا در صورت اتفاق هر مشکلی بتوانید خسارت و حق خود را دریافت نماید.

بسیار خوشحال هستیم که تا انتهای مقاله همراه ما بوده اید پیشنهاد می کنیم که از مقاله قیمت باربری در مشهد نیز دیدن فرمایید

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا