سمپاشی ساس و راه های برای سمپاشی

0

با شروع فصل گرما و شیوع ساس در خانه ها، سمپاشی ساس و راه های برای سمپاشی از جمله دغدغه های افراد می باشد و عده زیادی به دنبال راهی مناسب، به صرفه و قطعی برای از بین بردن ساس در خانه های خود هستند. به ویژه افرادی که در خانه های خود پرنده نگهداری می کنند و همچنین مرغداری ها و مزارع پرورش پرنده، زیرا ساس می تواند منجر به آسیب های فراوانی بشود.

ساس چیست؟

ساس نام گونه ای حشرات است که در لابه‌لای درز تشک، بالش و لوازم چوبی زندگی می کنند و به ویژه در شب ها انسان را نیش زده و خون انسان و سایر حیوانات خون گرم را می خورند. اندازه ساس ها از کنه ها بزرگ‌تر است و روش بودن محیط تاثیری بر فعالیت ساس ها ندارد.

دلایل پیدا شدن ساس

در تمامی منازل مسکونی و اماکن ساس می تواند وجود داشته باشد ولی به‌طور کلی در محل های زیر امکان وجود ساس بیشتر است:

 • منازل و امکانی که دارای ساختار یا دکوراسیون چوبی هستند.
 • منازلی که در آن‌ها حیوانات خانگی به ویژه پرنده نگهداری می کنند.
 • خوابگاه های دانشجویی و دانش آموزی
 • سرباز خانه ها
 • سرای سالمندان
 • موتل ها

چگونه به وجود ساس پی ببریم

برای اینکه بدانید دچار مشکل ساس شده اید و نیاز به سمپاشی علیه ساس دارید روش های وجود دارد که عبارت‌اند از:

 1. بازدید شکاف های خانه

تمامی شکاف ها و درزهای موجود در خانه و لابه‌لای لوازم چوبی و همچنین لابه‌لای ملحفه و رختخواب ها را به دقت بازدید کنید و به دنبال ساس زنده، جلد، نمف، تخم و یا پوسته های تخم ساس باشید.

 1. لکه های کوچک قهوه ای

ملحفه، بالش، کاغذ دیواری و رو تختی ها را از نظر وجود لکه های کوچک قهوه ای که حاصل از مدفوع ساس هستند بررسی کنید.

 1. رد خون

ممکن است در اثر خون خواری ساس ردی از خون بر روی بالش، رختخواب و ملحفه ها باقی بماند.

 1. بررسی سطح خارجی بدن حیوانات

سطح خارجی بدن حیوان خانگی خود به ویژه پرنده ها را بررسی کنید و به دنبال ساس باشید.

 1. بی قراری در هنگام خواب

باید بدانید که ساس ها تنها در زمان خون‌خواری به انسان نزدیک می شوند و در اثر خون‌خواری ساس فرد ممکن است دچار بی قراری، خارش و واکنش حساسیتی شده و نتواند شب ها بخوابد.

برخورد با ساس

پس از اینکه با استفاده از راهکارهای توضیح داده شده، تشخیص دادید که دچار مشکل ساس هستید می بایست از طریق روش های فیزیکی و یا سمپاشی با ساس مبارزه کنید. در این مقاله سمپاشی ساس و راه های برای سمپاشی ساس معرفی می شوند تا شما بتوانید مشکل ساس خود را برطرف کنید.

سموم مؤثر بر ساس ها

برای مقابله با هر نوع حشره ای سموم خاصی کاربرد دارند. برای مقابله با ساس ها سموم خاصی را می توان استفاده کرد که عبارت‌اند از:

سم های مهم برای کشتن ساس ها

 1. سم HCH

این سم جزء سمومی است که بور اختصاصی برای مبارزه با ساس دارد که در صورت استفاده می تواند به سرعت ساس ها را از بین ببرد.

 1. سم BHC

این سم نیز مانند سم HCH است که بور اختصاصی برای مبارزه با ساس ها دارد و در صورت این سم برای کشتن ساس بسیار مهلک عمل کرده و به سرعت ساس ها را از بین می برند.

 1. سم دی اکساکارپ

سم دی اکساکارپ یک سم مهلک است که با داشتن بور اختصاصی برای مبارزه با ساس زیاد استفاده می شود و تاثیر بالایی نیز دارد.

 1. سموم ددت (DDT)

سم DDT یا (دی‌کلرو دی‌فنیل تری‌کلرواتان) یکی از پرکاربردترین سموم برای مقابله با آفات و حشرات بوده است ولی امروزه به دلیل مشکلات و اثرات مخرب زیادی که برجای می گذارد دیگر مورد استفاده چندانی قرار نمی گیرد.

 1. سم بندیوکارب

نام دیگر این سم فایکام است و از خانواده کاربامات است. این سم که به شکل پودر است را با آب مخلوط می کنند و سپس مورد استفاده قرار می دهند.

 1. سم پروپوکسور

این سموم از گروه کاربامات بوده و اثر ضربه ای دارند. این سموم بر روی سیستم عصبی مرکزی حشره تاثیر می گذارند و در نهایت منجر به مرگ ساس ها می شوند.

 1. سم مالاتیون

سم مالاتیون جزء سموم فسفر آلی است.این با مکانیسم های گوارشی، تماسی، تدخینی و همچنین غیر سیستمیک با ساس مبارزه می کند.

 1. سم دیازینون

سم دیازینون جزء سم های است که به منظور سمپاشی زیاد استفاده می شوند این سم جزو سم های فسفره است و استفاده از آن نیاز به تخصص دارد. این سم برای گشتن ساس ها بسیار عالی عمل می کند که همین عامل دلیل استفاده زیاد از این سم است.

احتیاط کار با سم دیازینون

سم دیازینون از طریق پوستی جذب بدن می تواند شود لذا در هنگام سمپاشی با سم دیازینون باید لباس محافظ، دستکش مناسب و ماسک و عینک محافظ داشته باشید. این سم ماندگاری بالای در محیط دارد.

نحوه سمپاشی بر علیه ساس

سم را در داخل محفظه های پمپاژ که به اصلاح محفظه سم پاشی نامیده می شوند می ریزند و به شکل مه پاش یا اسپری اقدام به سمپاشی می کنند.

نکات محافظتی هنگام سمپاسی

در هنگام سمپاشی فارغ از اینکه سم مورد استفاده برای سمپاشی ساس و راه های برای سمپاشی که استفاده می شود چیست فرد باید از ابزار و تجهیزات محافظتی استفاده کند. این موارد عبارت‌اند از:

نکات محافظتی هنگام سمپاسی 

 1. لباس محافظ

این لباس ها لباس های مخصوصی هستند که سرتاسر بدن را می پوشانند و به‌صورت یکسره تولید می شوند یعنی کلاه لباس، تنه بالایی و تنه پایینی لباس یکپارچه است. در لبه کلاه هم کشی تعبیه شده که باعث محکم شدن کلاه بر روی سر فرد می شود.

 1. ماسک محافظتی

منظور از ماسک محافظتی همان ماسک های ضد مواد شیمیایی است که کل صورت را می پوشانند و اصطلاحاً ماسک شیمیایی تمام صورت نامیده می شوند و در عملیات پدافند غیر عامل استفاده می شوند.

 1. ماسک N95، شیلد و عینک محافظ

در صورتی که به ماسک شیمیایی تمام صورت دسترسی ندارید و یا علاقه ای به استفاده از آن‌ها ندارید می بایست از ماسک های N95 و شیلد محافظ صورت و یا عینک های محافظ چشم استفاده کنید.

 1. دستکش محافظ

می بایست از دستکش های محافظ پلاستیکی ساق بلند استفاده کنید. در واقع این دستکش ها همان دستکش های پلاستیکی است که در ظرف شستن مورد استفاده قرار می گیرند.

توصیه برای سمپاشی ساس و راه های برای سمپاشی

اگر منزل شما دچار ساس است به شما توصیه می کنیم منزلتان را از نظر وجود سایر حشرات مزاحم مانند موریانه، سوسک و مورچه بررسی کنید و پس از بررسی جامع بمنظور از بین بردن ساس و سایر حشرات از خدمات شرکت های مجاز سم پاشی استفاده کنید زیرا که ترکیب سموم مختلف و نحوه ترکیب و کاربرد هر سم نیاز به دانش سم شناسی خاص خود می باشد و در صورت کاربرد ناصحیح می تواند صدمات بسیاری برای سلامتی شما داشته باشد.

کدام شرکت

بمنظور سمپاشی بر علیه ساس یا هر نوع حشره دیگری حتماً از خدمات شرکت های سمپاشی مجاز و دارای مجوز فعالیت استفاده کنید تا ریسک خطرات این کار را بسیار کاهش دهید. به یاد داشته باشید که این سم ها به آن میزان که برای ساس ها خطرناک هستند، برای انسان و سایر حیوانات خانگی نیز می تواند خطر ساز باشند.

پیداکردن شرکت

اگر به دنبال پیداکردن شرکت سم پاشی هستید به شما توصیه می کنیم که از امکانات اینترنت بهره بگیرید تا بتوانید در مدت زمانی کوتاه شرکت های سمپاشی را پیدا کنید و با مقایسه شرکت های مختلف شرکتی مناسب را برای سمپاشی بر ضد ساس برای خود پیدا کنید.

جمع بندی

ساس یکی از مخرب ترین حشرات است که اگر به خانه ای نفوذ کند به سرعت آن خانه را مورد تهدید قرار داد و آسیب زیادی به افراد این خانه می زند، از این رو شما باید به فکر سم پاشی ساس و راه های برای سمپاشی باشید تا این موجودات را از بین ببرید و شما در این راه باید  از سم هایی مهلک و کشنده استفاده کنید که به سرعت ساس ها را از بین می برد؛ اما استفاده از این سم ها کار یک متخصص است و نباید خود اقدام به این کار کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − هشت =