دلایل خنک نکردن کولر ماشین

0

در این مقاله به دلایل خنک نکردن کولر ماشین می پردازیم. کولر ماشین یکی از قطعات مهم ماشین است که در فصل تابستان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و اگر در این قطعه ایراد یا خرابی وجود داشته باشد، نه تنها باعث آزار شما از گرما می‌شود بلکه باعث افزایش سوخت خودرو نیز می شود.

اهمیت شناخت نوع کولر

ساختار کولر ماشین متناسب با نوع ماشین می تواند کاملاً متفاوت از نوع دیگر باشد و این تفاوت موجب می شود تا دلایل خنک نکردن کولر ماشین یک فرد کاملاً متفاوت از ماشین فرد دیگر باشد لذا قبل از هر اقدامی ابتدا نوع کولر به کار رفته در خودروی خود را بر اساس نوع ماشین، مدل و سال ساخت آن مشخص کنید.

دلایل خنک نکردن کولر ماشین

همان‌طور که گفته شد، ساختار کولر ماشین های مختلف با یکدیگر متفاوت است و همین عامل باعث افزایش و گسترده شدن دلایل خرابی کولر خودرو می شود. اما اگر بخواهیم دلایل اصلی خرابی کولر ماشین در ماشین های مختلف را بررسی کنیم، می توانیم این عوامل را در موارد زیر بیابیم.

 1. تخت گاز راندن (فشار مداوم پدال گاز)

هنگامی که راننده با دنده سبک رانندگی می کند مجبور است پای خود را کاملاً بر روی پدال گاز فشار دهد که به این حالت رانندگی تخت گاز یا تخت گاز راندن می گویند. تخت گاز رفتن برای افزایش شتاب ماشین است که باعث می شود، پاها به صورت مدام روی پدال گاز باشد و همین عامل باعث خرابی کولر ماشین و قطع شدن آن می شود.

 1. مشکل در تسمه کولر

یکی دیگر از دلایل عمده خنک نکردن کولر ماشین، شل بودن تسمه کولر است. مشکل شل شدن تسمه کولر معمولاً برای تسمه های کولر وی (V) شکل رخ می دهد. گرم شدن رادیاتور و گاز کولر و در نهایت بالا رفتن فشار، موجب می شود تا تسمه کولر بر روی فولی کمپرسور سر بخورد و درنتیجه کمپرسور به دور لازم نمی رسد و در نهایت کمپرسور دچار کم دوری می شود که در نتیجه این مسئله، کولر اتومبیل خنک سازی نمی کند.

 1. مشکل در پیشرانه

تنظیم نبودن پیشرانه و وجود نوسان در آن موجب می شود تا میل لنگ خودرو دچار بی نظمی در چرخش شود و در نتیجه کمپرسور نیز دچار اختلال در عملکرد می شود که این اختلال در نهایت موجب می شود تا کولر ماشین به خوبی عمل خنک سازی را انجام ندهد.

 1. وجود اختلالات در گاز کولر ماشین

کولر خودروها از نوع کولرهای گازی است و با تبخیر گاز مایع شده توسط کمپرسور باد خنک ایجاد می کند که در نتیجه یکی از شایع‌ترین دلایل اینکه کولر خودروی شما عمل خنک سازی را به درستی انجام نمی دهد وجود مشکل در گاز کولر است.

انواع اختلالات گاز کولر ماشین

اختلالات کولر به سه شکل کلی بروز می دهد که تمام این موارد در عدم تنظیم گاز در کولر ماشین خلاصه می شود، پس می توان نتیجه گرفت تنظیم گاز کولر برای عملکرد درست کولر ماشین و در نتیجه کاهش میزان مصرف بنزین بسیار اهمیت دارد. سه اختلالی که ممکن است گاز کولر ماشین را از حالت استاندارد خارج کند، شامل موارد زیر است.

مشکلات گاز در کولر خودرو

 1. نبود کامل گاز کولر ماشین

در صورتی که گاز کولر کامل خالی باشد، کمپرسور روشن نمی شود که علت آن، عملکرد سویچ فشار موجود در کمپرسور است که از وارد شدن آسیب به کمپرسور جلوگیری می کند و مانع از فعالیت و خنک سازی کولر می شود.

 1. کم بودن گاز کولر ماشین

کم بودن گاز کولر ماشین نیز مانند نبود کامل گاز در کولر است که باعث بروز اختلال در کارکرد کولر ماشین می شود.

 1. زیاد بودن گاز کولر

گاز کولر باید در حالت طبیعی باشد تا کولر ماشین عمل خنک سازی را بدون ایجاد مشکل برای سایر قسمت های خودرو انجام دهد. زمانی که گاز کولر خودرو زیادتر از حالت طبیعی است استفاده از کولر خودرو موجب افت شتاب خودروی شما می شود

علت کم و فقدان گاز در کولر ماشین

همان‌طور که گفته شد برای درست کردن مشکل گاز کولر اول از همه شما باید بتوانید مشکل را ریشه یابی کنید و کم بودن یا نبود گاز در کولر ماشین می تواند وجود نشتی در اتصالات کولر، کندانسور، اوپراتور، درایر و یا کاسه نمد باشد. نشتی موجب می شود تا کولر ماشین شما دچار کم گازی یا حتی بی گازی شود و عمل خنک سازی را انجام ندهد.

تشخیص کم گازی کولر ماشین

برای تشخیص کم گازی کولر روش های مختلفی وجود دارد که شما برحسب مشکل خود باید از آن استفاده کنید و اگر نمی دانید مشکل کار شما کجاست باید تمام مراحل تست کنید تا قسمت و ایراد کار را پیدا کنید. به یاد داشته باشید اگر قسمت معیوب را نیز یافتید برای اطمینان بیشتر، تمام مراحل دیگر را برای تست سلامت قسمت مذکور انجام دهید.

 1. شناسایی و بررسی خرابی سویچ فشار

همان‌طور که گفتیم سویچ فشاری که در کمپرسور وجود دارد از بروز آسیب به کمپرسور جلوگیری می کند، حال اگر این سویچ دچار خرابی و اختلال شود می تواند موجب شود تا کولر خودرو عمل خنک سازی را انجام ندهد. برای تست گیج مخصوصی را می بایست به سیستم متصل کنید و با استفاده از آن گیج سویچ فشار و میزان گاز کولر را بررسی کنید.

 1. فشردن لوله لاستیکی

یک قسمت انتخابی از لوله کولر ماشین را با دست بفشارید اگر لوله با فشار دستتان فشرده شد به این معنا است که گاز کولر کم شده و یا حتی اینکه کامل خالی شده ولی اگر گاز در حالت طبیعی باشد، گاز کولر مانع فشرده شدن لوله کولر به وسیله فشار دست می شود.

 1. سوزن ولو ورودی گاز را فشار دهید

در صورتی که گاز در کولر شما به حد کافی وجود داشته باشد فشار دادن ولو گاز موجب خروج مقداری گاز و روغن از آن می شود. در صورتی که اگر گاز در کولر خودروی شما نباشد فشردن ولو ورودی گاز موجب خروج گاز نمی شود.

 1. وجود صدای غیر طبیعی در هنگام کار کردن کولر ماشین

در صورتی که کم گازی در کولر ماشین شما وجود داشته باشد هنگامی که آن را روشن می کنید صدای غیرطبیعی و غیر معمول مانند کشیده شدن واژه (س) به گوش می رسد.

 1. تفاوت خنک سازی در دریچه ها

هنگامی که گاز کولر ماشین شما کم باشد کولر دچار اختلال شده و در نتیجه این اختلال یکی دریچه ها نسبت به دیگری خنک تر بوده و حتی ممکن است یکی از دریچه های کولر باد گرم تولید کند.

 1. ترک خوردن لوله های خلأ

در برخی از مدل های خودرو دریچه های کولر به وسیله خلأ کارمی کنند لذا گرفتگی و یا بروز ترک در لوله های خلأ منجر به عملکرد دریچه ها که آن هم در نهایت موجب کارکرد نادرست کولر می شود.

 1. ایجاد اختلال الکتریکی در کارکرد دریچه ها

در بخش قابل توجهی از خودروها دریچه های کولر از طریق سیستم های الکتریکی کنترل می شوند. هرگونه مشکل الکتریکی که موجب عدم کارکرد صحیح کولر شود می تواند منجر به اختلال کارکرد و خنک سازی کولر ماشین شود.

 1. ضعف کولر در حالت کارکرد درجا

در صورتی که کولر شما دچار کم گازی شده باشد در حالت درجا توانایی خنک سازی اش به شدت افت می کند.

 1. ایجاد گرفتگی در کندانسور

یکی دیگر از دلایل خنک نکردن کولر ماشین مسود شدن کندانسور است. کندانسور در واقع وظیفه جذب گرمای تولید شده به وسیله گاز کولر به خارج از بدنه خودرو را بر عهده دارد و هوای داخل خودرو را خنک کرده و مجدد به داخل خودرو برمی گرداند. حال اگر کندانسور دچار مسدود شدگی شود نمی تواند عمل گرفتن، خنک سازی و باز پس دادن هوا را انجام دهد و در نتیجه کولر ماشین شما خنک سازی را به درستی انجام نمی دهد.

کندانسور (رادیاتور) کولر خودرو چه وظیفه ای دارد؟

رادیاتور کولر خودرو یا همان کندانسور یک قطعه در سیستم خنک کننده اتومبیل ها است. در کولر خودرو عبور گاز کولر از کمپرسور موجب فشرده شدن و مایع شدن گاز می گردد. این مایع حرارت بالایی دارد و می بایست بخش قابل توجهی از حرارت آن در کندانسور پیش از رسیدن به سوزن اکسپنشن برطرف شود در این صورت با ورود این مایع ب قسمت کم فشار گرمای موجود در محیط را می گیرد و تبدیل به گاز می شود.

عوامل مسدود ساز کندانسور و رادیاتور

از جمله عواملی که به‌طور معمول موجب مسدود شدن کندانسور و ایجاد کثیفی در رادیاتور می شوند می توان به ذرات خاک، حشرات، گیاهان و شن اشاره کرد.

چطور باید رادیاتور را تمیز کنید

در صورتی که عامل خنک نکردن کولر خودروی شما وجود گرفتگی و کثیفی در رادیاتور کولر باشد می بایست آن را تمیز کنید تا کولر بتواند عملیات خنک سازی را به درستی انجام دهد. برای تمیز کردن و رفع گرفتگی رادیاتور کولر ماشین روش های وجود دارد که برخی از روش های رایج آن عبارتند از:

 1. استفاده از فشار باد

ساده ترین روش برای تمیز کردن کندانسور استفاده ز فشار باد است که توسط پمپ باد تولید می شود. می بایست فشار مستقیم باد تولیدی از پمپ باد را از طرفین مختلف کندانسور به آن بزنید تا گرد و خاک موجود در آن برطرف شود. دقت کنید تمام قسمت های کندانسور را به دقت با باد تمیز کنید و اطمینان یابید که عوامل مسدود کننده از بین رفته اند.

 1. استفاده از فشار آب

در صورتی که از فشار باد بخوبی استفاده کردید ولی برای برطرف کردن تمام کثیفی ها کارساز نبود و یا در صورتی آلودگی های چسبیده بر رادیاتور وجود داشته باشد باید از فشار آب برای تمیز کردن رادیاتور استفاده کرد. کار پاشیدن آب با فشار به رادیاتور را تا زمان برطرف شدن تمتم عوامل مسدود کننده ادامه دهید.

 1. استفاده از محلول جرم گیر

برای تمیز کردن رادیاتور می توان از محلول 50 درصد جرم گیر با آب استفاده کرد. برای این کار می بایست در ابتدا رادایتور را با محلول جرم گیر جرم گیری کنید و بعد از 10 دقیقه با آب پرفشار شست‌وشو دهید.

با ادامه ی دلایل خرابی و کار نکردن کولر خودرو همراه ما باشید.

 1. ایجاد مشکل در فن های کولر ماشین

در صورتی که فن های کولر به هر علتی دچار مشکل شوند و یا موتورشان بسوزد کولر توانایی خنک سازی را نخواهد داشت و باد تولیدی توسط کولر ماشین گرم خواهد بود.

مشکل در فن های کولر

مشکلات عمده فن های کولر

از جمله مشکلات عمده فن های کولر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکستگی در پره های فن
 • مشکلات الکتریکی فن
 • سوختن فن ها
 1. مشکل در پروانه کندانسور

از دیگر دلایل خنک نکردن کولر ماشین می توان به شکستگی و یا لب پر شدن کندانسور اشاره کرد. هنگامی که تیغه های کندانسور دچار شکستگی و یا حتی لب پری می شوند، کندانسور دچار مشکل می شود و بادی که تولید می کند خنک نخواهد بود.

 1. مشکل در آمپر

اگر آمپر ماشین دچار نوسانات شدید شود و در نتیجه موتور خودرو خیلی گرم شود کولر خودرو نیز به طبع دچار مشکل می شود و توانایی خنک سازی خود را از دست می دهد.

دلایل نوسانات شدید آمپر

نوسانات شدید آمپر یا همان بالا رفتن آمپر به‌طور کلی عبارتند از:

 • وجود مشکل و گرفتگی در رادیاتور کولر خودرو
 • وجود مشکل در فن خنک کننده خودرو

نقش فن و مشکلات آن

چرخش فن موجب می شود تا عبور هوا موجب خنک شدن گاز داغ و فشرده موجود در داخل کندانسور شود. هر گونه اختلال در عملکرد فن ها موجب می شود تا کندانسور عملکرد درستی نداشته باشد و درنهایت کولر خنک سازی را به درستی انجام نمی دهد.

دلایل بروز خرابی در فن

از جمله دلایل بروز خرابی در فن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد خرابی در عملکرد رله
 • ایجاد مقاومت در موتور فن
 • خرابی در یونیت مخصوص کنترل فن
 1. مشکلات الکتریکی در خودرو

مشکلات الکتریکی یکی از دلایلی است که موجب می شود تا کولر ماشین توانایی خنک سازی خود را کامل یا به‌طور نسبی از دست بدهد. از جمله مهم‌ترین مشکلات الکتریکی که موجب مشکل در خنک سازی کولر ماشین می شود و می توان به آنها اشاره کرد عبارتند از:

 1. مشکلات رله

رله در واقع نوعی کلید الکتریکی سریع است که به وسیله یک مدار الکتریکی به روش های مکانیکی، حرارتی، مغناطیسی، و الکترواستاتیک باز و بسته می شود. رله انواع مختلفی دارد که از مهم ترین آنها می توان به رله زمانی، رله جهت یاب، رله حالت جامد و رله سنجشی اشاره نمود.

 1. وجود ماژول بد

ماژول یک ابزار کنترلی هوشمند در کولرهای گازی و لوازم الکترونیکی دیگر است.

 1. خرابی سنسور در ماشین

خرابی سنسور های ماشین هم می تواند یکی از دلایل اصلی خرابی قسمت های الکتریکی ماشین باشد که در نهایت به درست کار نکردن کولر ماشین منجر می شود.

نقش سنسور ها

سنسورها به طور کلی دو وظیفه مهم در ماشین دارند که این وظایف شامل کنترل کندانسور بر اساس فشار و کنترل بر اساس دور فن می شود.

 1. وجود کثیفی در اوپراتور داخل اتاق

کثیف شدن اوپراتور داخل اتاق با گرد و خاک می تواند منجر به ایجاد مشکل در خنک سازی کولر شود.

جمع بندی

در این مقاله به یکی از مشکلات مهم خودرو که دلایل خنک نکردن کولر ماشین است، می پردازیم. توجه داشته باشید این مشکل دلایل مختلفی دارد و با بررسی عمقی تر این مشکلات می توانید ایرادات جدی تر ماشین را هم پیدا و آن ها را رفع نماید. به یاد داشته باشید، خرابی کولر نه تنها باعث سختی خودتان می شود، بلکه نتایج دیگری مانند افزایش سوخت ماشین را به دنبال دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 5 =