روش های تمیز کردن تشک [تمام راهکارها]

0

تمیز کردن تشک در خانه، کار سختیه ولی اگر روش های تمیز کردن تشک را بدانید می توانید این کار به یک فعالیت لذت بخش و ساده تبدیل کنید. این که تشک ها به دلایل مختلف مثل عرق کردن یا ریختن نوشیدنی ها مختلف، لک شوند یک امر طبیعی که با شستن رفع میشه. تنها مشکلی برای تمیز شدن دوباره تشک شما وجود دارد، عدم شستشوی صحیح که در این مقاله به گفتن مهم و بهترین روش های تمیز کردن تشک این مشکل را حل می کنم، پس با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

اگر نیاز به تمیز کردن اختصاصی تشک دارید میتوانید از متخصصین فن باز استفاده کنید 

نکات مهم برای نگه داری درست تشک

قبل از هر کاری باید به چند نکته مهم اشاره کنم که می تونه وضعیت تشک را خیلی تغییر بده و دردسر های کمتری برای شما درست کنه. کارهایی که در ادامه گفته میشه خیلی سادس و فقط نیاز به دقت و اهمیت دادن شما داره تا هم شما از دردسرهای شستن تخت تا حد ممکن در امان باشید و هم تخت دیرتر کثیف بشه یا نیاز به شستن توسط شما را داشته باشه.

 1. به تشک ضربه بزنید

شاید عجیب باشه ولی وقتی که برای مدت زیادی روی تخت خواب هستید، تشک دچار فرو رفتگی میشه و تشک از حالت تعادل خارج میشه که شما می توانید با چرخاندن تشک یا ضربه زدن این مشکل را حل کنید. اگر می خواهید تشک را برعکس کنید بهترین زمان بعد از بیدار شدن است که کاری با تشک ندارید و تشک برای متعادل شدن زمان در اختیار داره. البته دقت کنید نیازی به انجام هر روزه ی این کار نیست و هر چند ماه یکبار این کار را انجام دهید خیلی نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 1. از جارو برقی و برس استفاده کنید

برای اینکه تشک را از هر گونه گرد و غبار یا مویی پاک کنید، میشه هر چند وقت یکبار از جارو برقی و برس برای تمیز کردن تشک استفاده کنید. کار خیلی ساده و سریع اما خیلی تاثیر گذار که می تونه مدت کثیف یا لک شدن تشک را به خاطر گرد و خاک برای مدت زیادی به عقب بیندازه.

برس تمیز کردن تشک

 1. گارانتی تشک را بررسی کنید

اکثر تشک ها دارای گارانتی و خدمات پس از فروشی هستند و شما به سادگی می تونید تشک را برای شستشو به شرکت سازنده بفرستید تا بدون کمترین زحمت و هزینه ای یک تشک تمیز و شسته شده تحویل بگیرید. به علاوه مطمئنا هزینه زیادی برای تشک کردید، پس چرا از خدماتی که می تونه خیلی براتون ارزشمند باشه استفاده نکنید.

 1. لکه های کوچک را تمیز کنید

لک شدن یک تشک خیلی طبیعی ولی این که یک قهوه روی تخت بریزه تا یک لکه کوچک که به خاطر گرد و غبار ایجاد بشه، خیلی متفاوت، پس توصیه می کنیم اگر تخت شما لک های کوچکی داره که خیلی راحت میشه از شرشون، خلاص شد وقت را تلف نکنید و با یک روش مناسب با توجه به نوع پارچه تشک، لکه را از بین ببرید.

 1. از تشک محافظت کنید

یکی از روش های خیلی خوب برای تمیز نگه داشتن تشک تخت، استفاده از کاور در زمان هایی که به تشک احتیاج ندارید. با استفاده از کاور، می توانید از نشستن گرد و غبار روی تخت جلوگیری کنید و یا از نریختن نوشیدنی و خوراکی ها مختلف روی تشک اطمینان حاصل کنید.

روش های تمیز کردن تشک

بدون هیچ مقدمه ای به سراغ راه های تمیز کردن تشک تخت بریم که با توجه به شرایط مختلف می تونه کار سختی باشه. مطمئنا شستن تشک تختی که فقط بوی عرق میده خیلی ساده تر از تشک هایی که به خاطر لک های خون، ادرار کودکان و نوشیدنی ها مختلف نیاز به شستن دارند، ولی به هر حال تمام این تشک ها باید شسته بشند، پس تنها وظیفه ما اینکه روش های درستی را برای شستن تشک هامون انتخاب کنیم تا از آسیب زدن به تشک جلوگیری کنیم.

روش های تمیز کردن تشک

 1. تشک را از تخت خواب جدا کنید

به عنوان اولین اقدام باید تشک را از تخت جدا کنید، پس شروع کنید و بالش ها، روتختی، کوسن ها و تمام وسایلی که روی تشک قرار دارد را از آن جدا کنید. توصیه می کنیم در کنار شستن تشک خوشخواب تمام پارچه های قابل شستشو را از کوسن و بالش جدا کنید و به همراه روتختی و تشک آماده شستشو کنید.

برای شستن پارچه های جانبی مانند رو تختی کار ساده ای دارید و کافی آن ها را به داخل ماشین لباس شویی انداخته و به وسیله ی مایع مناسب بشوید. مایع شوینده ای که باید استفاده کنید بسته به نوع و رنگ پارچه می باشد، پس به این موارد دقت داشته باشید.

 1. ضد عفونی و تمیز کردن اولیه تشک

قبل از شستشو باید به وسیله ی جارو برقی آلودگی های سطحی مانند گرد و غبار را تمیز کنید و با استفاده از یک برس موهای مانده روی تشک را تمیز کنید. در این هنگام اگر لکی روی تشک هنوز مرطوب بود باید وسیله یک پارچه و آب سرد آن را تمیز کنید. فقط به این نکته دقت کنید که نباید پارچه را زیاد فشار دهید یا بیشتر از سطح لک آن را بکشید که در این صورت لک در قسمت های دیگر پارچه منتشر و یا به عمق تشک نفوذ می کند.

 1. پاک کردن لک های تشک

لک های تشک از نوع های مختلفی هستند و نمی توان برای همه لک ها از یک روش ثابت استفاده نمود و باید با توجه به نوع لک و نوع تشک از ابزار و مواد شوینده مختلفی استفاده نمود؛ مثلا اگر تشک شما از جنس فوم باشد، نمی توان برای آن از پارچه خیس و مرطوب استفاده نمود ولی برای سایر جنس ها باید از دستمال مرطوب استفاده نمود. با توجه به این که هدف اصلی ما تمیز کردن لک های مختلفی مثل ادرار، خون، نوشیدنی ها و مواد دیگر است، پس نمی توان در یک پاراگراف تمام موارد توضیح داد، پس در ادامه ی مقاله باید تمام روش های مناسب برای پاک کردن لک های مختلف را بررسی کنیم.

روش های مختلف پاک کردن لک از روی تشک

پاک کردن لک به روش های مختلفی قابل انجام که هر روش مستلزم استفاده از ابزار خاصی است. در ادامه چند روش موثر برای از بین بردن لک های تازه از روی تشک را بررسی می کنم تا بتوانید از بهترین روش با توجه به شرایط خود استفاده کنید.

تمیز کردن لک های تشک

 1. مسواک و محلول مخصوص

برای تهیه این محلول مخصوص باید از ۲ قاشق آب اکسیژنه به همراه ۱ قاشق مایع ظرف شویی استفاده کنید و به وسیله ی مسواک آغشته به این محلول قسمت لک را آغشته به محلول کرده و به وسیله ی یک پارچه مرطوب آن را تمیز کنید. از این محلول برای پاک کردن سایر لک های ناشی از خاک و مواد خوراکی نیز کاربرد دارد. نکته مهمی که در استفاده از این روش باید بدانید این است که اگر جنس تشک شما از فوم است، نباید از دستمال مرطوب استفاده کنید و فقط به سراغ دستمال های کاملا خشک بروید.

 1. محلول تمیز کننده آنزیمی

دومین روش پاک کردن لک های تازه، استفاده از محلول های تمیز کننده آنزیمی است. برای پاک کردن تشک به این روش از یک دستمال تمیز استفاده کرده و محلول گفته شده را روی آن اسپری کنید و بعد لک موجود در تشک را تمیز کنید. نکته مهم این روش اینه که نباید از محلول به صورت مستقیم روی خود تشک استفاده کنید و فقط از محلول روی پارچه تمیز استفاده کنید و به واسطه پارچه خوشخواب را تمیز کنید.

 1. پاک کردن لک زرد از روی تشک

برای تمیز کردن لک زرد از روی تشک باید به این نکته توجه کنید که نباید بگذارید لکه خشک شود و سریعا به وسیله ی یک پارچه تمیز و کمی آب سرد وارد عمل شوید. در این حالت باید پارچه را با آب سرد، مرطوب کنید و روی لکه فشار دهید. دقت کنید که کشیدن پارچه روی لکه باعث پخش شدن لکه می شود و البته این نکته هم مهم که اگر خیلی پارچه را روی لکه فشار دهید باعث نفوذ لکه به قسمت های پایینی تشک می شوید.

 1. پاک کردن لکه خون از روی تشک

لکه های خون خشک به علت وجود پروتئین به راحتی قابل تمیز کردن نیستند ولی برای هر کاری راه هایی وجود دارد و پاک کردن لک خون از روی تخت نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر ملحفه تشک خونی شده و خون به خود تشک نرسیده باشد کار ساده تری خواهید داشت و فقط کافی که ملحفه را از تشک جدا کرده و برای مدت بگذارید خیس شود و بعد از پاک کننده های لکه استفاده کنید و بعد ملحفه را به داخل ماشین لباس شویی بیندازید؛ ولی پاک کردن لکه خون خشک شده از تشک کاری سخت تری که باید دقت بیشتری در آن به خرج دهید.

پاک کردن خون از روی تشک
تشک و خون

برای پاک کردن لکه های خیس خون می توانید از پارچه آغشته شده به مواد شوینده استفاده کنید که تاثیر آنی در پاک کردن لکه خون دارد، در این روش باید آنقدر پارچه رو روی لکه خون فشار دهید تا تمام خون جذب پارچه بشه. در لک های خشک نیز می توانید از محلول تمیز کننده آنزیمی استفاده کنید که تاثیر بسیار بالایی داشته و قادر به پاک کردن انواع لک ها می باشند.

 1. پاک کردن لکه ادرار از روی تشک

شاید یکی لک هایی که به سختی پاک می شوند ادرار می باشد و نحوه شستن ادرار از تشک تخت نیز یکی از سوالاتی که خیلی پرسیده میشه، پس در این قسمت به پاک کردن لکه ادرار از روی تشک می پردازم. شاید یکی از عذاب دهنده ترین کارهایی که برای تمیز کردن خوشخواب باید بکنید از بین بردن بوی ادرار از تشک خوشخواب که دردسرهای زیادی داره. برای از بین بردن این مشکل می تونید از ۲ روشی که در ادامه میگم استفاده کنید.

روش اول پاک کردن لکه ادرار از روی خوشخواب

از محلول تمیز کننده آنزیمی استفاده کنید. محلول تمیز کننده آنزیمی یکی از بهترین پاک کننده لک های ادرار، خون، استفراغ و هر لک دیگه ای که فکرش می کنید. برای درست کردن این محلول همانطور که قبل تر هم گفتم از ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین، ۳ درصد آب اکسیژنه و کمی هم مایع ظرف شویی را ترکیب کنید و روی دستمال تمیزی اسپری کنید و روی لکه ادرار بزنید تا لکه پاک شود.

روش دوم پاک کردن لکه ادرار از روی خوشخواب

اگه از روش اول جواب نگرفتید یا دوست ندارید از اون روش استفاده کنید، می تونید از محلول دوم که ترکیب ۳ قاشق غذا خوری پودر ماشین، ۱ قاشق آب استفاده کنید. در این روش باید حاصل محلول را برای ۳۰ دقیقه روی لکه قرار دهید و در نهایت آب اکسیژنه اضافه کنید و آن را جارو کنید.

نکته مهم: محلولی که قرار ۳۰ دقیقه روی لکه بمونه باید به شکل فوم باشه.

از آب گرم برای تشک های فنر دار استفاده نکنید

شاید در نگاه اول تعجب کنید ولی اگر تشک شما از نوع ساده نیست و دارای فنر های فلزی نباید از آب داخل استفاده کنید. شاید آب گرم تشک را به خوبی تمیز کنید، ولی باعث از بین رفتن فنر های تخت و در نهایت خرابی کلی تخت می شود، پس اگر تشک تخت شما فلزی به سراغ آب داغ نروید.

جمع بندی

شستن و تمیز کردن لکه های تشک تخت همیشه کاری سخت نیست و با دانستن روش های مناسب می توان این کار رو بدون دردسر و خرابی تشک انجام داد. دقت کنید که لک های مختلفی تشک تخت شما را کثیف می کنند، پس طبیعتا باید از روش های مختلفی برای تمیز کردن تشک استفاده کنید. نکته مهم در تمیز کردن تشک تخت اینکه همیشه نوع، جنس و رنگ تشک را برای استفاده از روش های مختلف در نظر بگیرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.