راه اندازی کولر در تابستان 99 (جامع‌ترین راهنمای راه اندازی کولر 😍)

0

راه اندازی کولر در تابستان یک امر متداول است که علت آن گرمای بسیار شدید و طاقت فرسایی است که رد کردن آن بدون کولر خیلی سخت می باشد. برای راه اندازی کولر قبل از هرکاری باید به فکر سرویس آن باشیم زیرا کولر ما در فصول دیگر کارنکرده است و آماده فعالیت نیست پس باید سرویس شود تا اگر در مشکلی در کولر وجود دارد  مشخص شده و تعمیر گردد.

دقت داشته باشید از آنجایی که نصب و راه اندازی کولر در تابستان کارسختی نیست و خودمان می توانیم آن را انجام بدهیم نیازی به وجود متخصص نیست اما اگر کولر به مشکل خورده باشد، باید از متخصص کمک بگیریم تا از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

مراحل راه اندازی کولر آبی

برای راه اندازی کولر در تابستان باید یک چک لیست داشته باشیم تا قسمت هایی که نیاز به بازدید و تعمیر است را مشخصی نمایم. به یاد داشته باشید راه اندازی کولر ابی کوچک و بزرگ به یک شکل است و شما از این چک لیست برای تمام کولر های آبی می توانید استفاده کنید. دقت داشته باشید لزومی نیست حتما طبق چک لیست زیر مراحل را سپری کنید، اما استفاده از این چک لیست به شما کمک می کند تا هیچ چیز را از قلم نیاندازید.

 1. بررسی پوشال ها

در ابتدا درپوش های کولر ابی خود را باز کرده و تک تک پوشال ها را با جداسازی گیره های نگه‌دارنده پوشالها، از درپوش جدا نمایید. سپس این پوشال ها را از نظر سلامت و تمیزی چک کنید. توجه داشته باشید که اگر پوشال ها خاک گرفته‌اند آن‌ها را کمی تکان دهید و سپس به خوبی با آب بشویید تا زمانی که جرم های موجود در پوشال ها به خوبی از بین بروند ولی اگر پوشال بیش از حد کثیف شده و از طریق شست‌وشو نتوان آن را به حالت نرمال برگرداند باید پوشال ها را تعویض کنید.

اهمیت پوشال در کولر آبی

در کولرهای آبی از آنجایی که  خنک سازی و ایجاد باد خنک از طریق حرکت آب خنک از بین منفذهای پوشال ها انجام می شود. به همین دلیل راه اندازی کولر در تابستان بدون بررسی پوشال غیرممکن است. دقت داشته باشید که بسیار مهم است که پوشال ها پاکیزه باشند تا آب به راحتی بتواند از بین منافذ آن ها عبور کند.

 1. بررسی اتصال پوشال ها به درپوش ها

اتصال پوشال به درپوش های کولر با استفاده از یکسری گیره مخصوص انجام می شود توجه کنید که این گیره ها محکم به بدنه وصل شده باشند و پوشال ها را درجای خود نگه داشته باشند، درصورتی که این گیره ها در جای خود محکم نیستند و یا اینکه نمی توانند پوشال ها به خوبی به درپوش ها متصل کنند می توانید آن‌ها و پوشال ها را با استفاده نخ پلاستیکی، بست پلاستیکی و یا سیم مفتول به بدنه درپوش های کولر محکم متصل کنید.

توجه کنید که اگر پوشال ها یا گیره ها شل باشند و در داخل کولر پرت شوند می‌تواند موجب اخلال کارکرد کولر آبی، سوختن دینام و یا شکستگی پره های کولر آبی شوند که این عوامل کار راه اندازی کولر در تابستان را از چیزی که هست سخت‌تر می کند.

 1. بررسی درپوش ها

درپوش های کولر به علت عبور آب از پوشال ها به مرور دچار آهک می شوند لذا بسیار مهم که در هنگام راه اندازی کولر در فصل گرما پوشال ها را از درپوش ها جدا کرده و سپس درپوش ها را از آهک با استفاده از برس سیمی و یا یک پیچ گوشتی دو سو با لبه ای پهن و یا حتی یک کارد میوه خوری تمیز کنید.

راه اندازی کولر

 1. بررسی کارکرد تسمه کولر

تسمه کولر را از نظر پارگی، ترک خوردگی و شل شدگی چک نمایید و در صورتی که یکی از موارد ذکر شده در تسمه کولر شما ایجاد شده می بایست تسمه کولر را تعویض کنید. توجه داشته باشید که بر روی قسمت خارجی کولر یک کد شامل یک حرف و یک شماره وجود دارد که نشان دهنده‌ی مدل تسمه است که باید تسمه ای که خریداری می کنید دقیقاً مشابه همان کد باشد و شماره آن دقیقاً یکی باشد.

توجه داشته باشید به خاطر گرم بودن شدید هوا، کار راه اندازی کولر در تابستان را از چیزی که هست سخت تر نکنید و اگر کد تسمه شما به علت فرسودگی پاک شده است به طور حدسی دست به خرید تسمه نزنید و تسمه را با خود ببرید و از روی آن یک تسمه سالم و نو خریداری کنید و مجدداً به پولی ها متصل کنید.

 1. تمیز کردن کف کولر

پس از چک کردن تمیزی پوشال ها و بدنه کولر درپوش کف کولر را باز کنید و کف کولر را به خوبی با آب بشورید تا تمام کثیفی های آن از بین برود و سپس مجدداً در پوش کف کولر را به خوبی در محل مخصوصش ببندید.

 1. بررسی روغن کولر

در هنگام راه اندازی کولر می بایست در قسمت مخصوصی که در قسمت پشتی پولی ها وجود دارد روغن موتور بریزید تا پولی ها به سهولت کار کنند.

 1. بررسی پولی های کولر

پولی کولر در واقع دو چرخ مدوری که تسمه به آن‌ها متصل می شود که می بایست پولی را از نظر ترک خوردگی و استحکام بررسی کنید و در صورتی که پولی دچار ترک خوردگی بزرگی باشد آن را تعویض نمایید.

 1. بررسی و راه اندازی دینام کولر آبی

دینام یا موتور کولر از مهم‌ترین و گران ترین قسمت های کولر است که باید کارکرد صحیح آن را حتماً بررسی کنید. توجه کنید که دینام به درستی در جای خود محکم شده باشید و اصطلاحاً لق نباشد. همچنین با بررسی چشمی سیم کشی آن را چک کنید. در صورتی که دینام در حال سوختن باشد بوی سیم سوخته ایجاد می کند و سوختن دینام کار راه اندازی کولر در تابستان را به دراز می کشد و ممکن است شما چند روز نتوانید از کولر استفاده کنید.

 1. بررسی و راه اندازی پمپ کولر آبی

برای راه اندازی پمپ کولر ابتدا باید از سلامت پمپ اطمینان حاصل کنید. برای این کار باید مطمئن شوید که آشغال یا تکه ای از پوشال و یا حتی لجن مسیر پمپ آب را مسدود نکرده باشد. لازم است تا پمپ آب را از جای خود خارج کرده و سبد و محل قرارگیری آن را چک کنید و مجدداً به درستی در جای خود مستحکم نمایید.

 1. بررسی جعبه تقسیم و راه اندازی برق کولر آبی

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در راه اندازی کولر وصل کردن سیستم برق رسانی کولر و اتصال موتور آب و دینام کولر به جعبه تقسیم کولر است. توجه داشته باشید که کارهای مرتبط با برق کاری بسیار خطرناک بوده و در صورت اشتباه خسارات جبران ناپذیر مالی و یا جانی به بار می آورد در نتیجه به شما توصیه می کنیم حتماً از یک متخصص برق کاری به‌منظور وصل کردن سیستم برق کولر استفاده کنید.

 1. بررسی سیستم آب رسانی داخلی کولر

سیستم آب رسانی داخلی کولر را در هنگام راه اندازی کولر حتماً چک کنید. ممکن است تکه آشغال یا لجن مسیر سیستم آب رسانی داخلی کولر را مسدود کرده باشد و این بسیار مهم است که این گرفتگی برطرف شود. همچنین آب پاش های که به پوشال ها آب رسانی می کنند را از نظر زاویه قرارگیری و کارکرد بررسی کنید زیرا که اگر آب توسط آب پاش بر روی دینام موتور پاشیده شود می‌تواند منجر به سوختن دینام کولر شود.

راه اندازی کولر آبی

 1. بررسی شلنگ آب رسانی خارجی کولر

توجه داشته باشید که متناسب با اندازه و مدل کولر خود شلنگی مناسب به‌منظور آب رسانی به کولر استفاده کنید زیرا که اگر از شلنگی با قطر داخلی کم استفاده کنید آب متناسب با نیاز کولر به آن نمی رسد و کارکرد کولر شما دچار مشکل می شود.

توجه داشته باشید در هنگام راه اندازی کولر در تابستان و ماه های آخر بهار به علت گرمای شدید ممکن شلنگ خراب شده باشد به همین علت باید شلنگ را از نظر سلامت و نشتی به خوبی چک کنید و در صورت وجود پارگی و نشتی آن را تعویض نمایید.

 1. بررسی توپی تنظیم سطح آب کولر

توپی تنظیم سطح آبی داخلی در کارکرد صحیح کولر بسیار مهم است زیرا که اگر خوب کار نکند کولر یا دچار کم آبی می شود یا اینکه آب از لبه در پوش آن خارج می شود. توپی را در جای خود با استفاده از گیره های آن محکم کنید و آن را تنظیم نماید و زمانی که آب کف کولر کاملاً پور شد کارکرد آن را مجدداً چک کنید.

 1. بررسی درپوش کف کولر

در پوش کف کولر را چک کنید که شل نباشد و یا اینکه در بدنه آن ترکی وجود نداشته باشد زیرا که منجر به نشت آب کولر به خارج شده و می‌تواند منجر به کاهش سطح آب کولر، فشار آمدن به کولر، ایجاد باد گرم و حتی ایجاد نم در بستر زیرین کولر شود.

 1. استفاده از سایه بام

همانطور که گفته شد راه اندازی کولر در تابستان به دلیل گرمای شدید که وجود دارد بسیار سخت است، حال فرض کنید کولر شما تمام مدت در این گرما به سر می برد، پس باید به دنبال راهی برای در امان ماندن کولر از گرما بکنید که این راه تنها با استفاده از سایه بام امکان پذیر است.

 1. کنترل کیفی نهایی

در انتهای مراحل راه اندازی کولر می بایست یک فرد در کنار کولر در وضعیتی قرار گیرد که دید خوبی از داخل کولر داشته باشد (یعنی یکی از درپوش های کولر باز باشد) و فرد دیگر کلید های کولر را یک به یک و به همراه هم بزند و پس از اطمینان از کارکرد صحیح درپوش ها را به شکل صحیح در جای خود جا بزنید و از کولر خود استفاده کنید.

بازدید منظم کولر

توجه داشته باشید که کولر شما مانند هر وسیله دیگر نیاز به مراقبت و توجه دارد به همین دلیل شما می بایست در طول زمان استفاده از کولر آن را به‌طور منظم مورد بازدید قرار داده و تمامی نکات درج در این مقاله که به‌منظور راه اندازی ذکر شدند باید مجدداً در این بررسی ها چک شوند.

هزینه نصب و راه اندازی کولر آبی

هزینه نصب کولر آبی با توجه به نوع کولر، وسایل مورد نیاز، تعمیر یا تعویض قطعات مختلف و هزینه دستمزد خود سرویس کار مشخص میشود و نمی توان قیمت مشخصی برای آن تعیین کرد. فرض کنید که کولر شما فقط نیاز به وصل نمودن برق دارد و هیچ مشکلی دیگری ندارد، پس میتوان نتیجه گرفت هزینه خیلی کمکی برای شما خواهد داشت، اما اگر کولر شما مشکلات دیگری نظیر خراب بودن تسمه یا پمپ آب داشته باشد باید هزینه بیشتری صرف کنید.

بهترین متخصص نصب و راه اندازی کولر

اگر به دنبال نصاب و سرویس کار کولر هستید ولی هنوز فردی حرفه ای را نتوانسته اید پیدا کنید و در مهشد ساکن هستید، تنها راه شما برای دست یابی به یک سرویس کار حرفه ای در کمترین زمان با بهترین کیفیت فن باز است. فن باز یک شرکت خدماتی-رفاهی است که تضمین کننده کیفیت متخصصانی است که از طریق این شرکت به شما سرویس می دهند.

مطمئنا زمانی که به دنبال سرویس کار هستیم به چیزهایی مانند قیمت پایین و کیفیت بالا فکر می کنیم که این موارد تنها در متخصصین فن باز پیدا میشود. جهت ارتباط با بهترین متخصصین حوزه نصب و راه اندازی کولر با فن باز از طریق پنل درخواست متخصص کولر با ما در ارتباط باشید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =