۱۳ ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه[طرح و مدل ۲۰۲۰]

0

احتمالا انتخاب کابینت یکی از سخت ترین کارهایی باشد که پیش روی شماست. این که بدانید چه نوع و چه ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه مناسب خانه ی شماست، کاری است که اگر به درستی انجام شود می تواند جلوه بسیار مناسبی به خانه دهد ولی در غیر این صورت باعث ناقص و نامتوازن بودن خانه می شود. در این مقاله قصد دارم ۱۳ ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه که می تواند ساختار و طراحی خانه شما را دگرگون کند را معرفی و بررسی کنیم.

چرا انتخاب رنگ کابینت اهمیت دارد؟

یک آشپزخانه با کابینت هایش تعریف می شود و انتخاب رنگ و طرح بندی درست کابینت می تواند جلوه ی بسیار زیبایی به دیزاین خانه بدهد، ولی از سمت دیگر در صورت اشتباه ساختار و دیزاین کل خانه بهم می ریزد و یک ناهمخوانی عظیم به وجود می یاد. البته این تنها دلیل اهمیت انتخاب رنگ کابینت نیست و از دلایل دیگر این موضوع، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اثر مستقیم رنگ و طرح بندی کابینت در ساختار و طراحی خانه
 • اولین چیزی که در آشپزخانه نگاه ها را به خود جذب می کند، طرح و رنگ بندی کابینت هاست
 • انتخاب رنگ و طرح بندی می تواند یک فضای کوچک را بزرگتر از چیزی هست نشان دهید و برعکس
 • رنگ کابینت ها، مکمل دکوراسیون و لوازم خانه است
 • رنگ بندی کابینت تاثیر زیادی در روشنایی خانه دارد
 • مدرن بودن یک آشپزخانه با رنگ و طرح کابینت قابل قیاس می شود
 • و …

در ضمن اگر خواستید مبل تان را تمیز کنید مقاله راه‌های تمیز کردن مبل در خانه را مطالعه کنید.

کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ؟

اگر دنبال به روزترین مدل های کابینت آشپزخانه هستید، مطمئنم با این سوال که کابینت تک رنگ بهتر یا دو رنگ برخوردید ولی جواب درستی برای آن ندارید. پاسخ به این سوال که کدام نوع رنگ بندی (تک رنگ یا ترکیبی) بهتر است، به سلیقه شخصی و ساختار طراحی خانه بستگی دارد، به شکلی که در بعضی از خانه ها استفاده از کابینت تک رنگ می تونه شکلی مدرن به خانه بده و در بعضی از خانه ها کابینت های دو رنگ. ولی این که کدام بهتر است در بهترین حالت به سلیقه فرد بستگی دارد.

۱۳ ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه

در این بخش از مقاله ۱۰ ترکیب رنگ کابینت آشپزخانه که می توانه بهترین جلوه را به خانه بده معرفی می کنم تا در انتخاب بتوانید با دست باز عمل کنید و متناسب با ترکیب خانه خود بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که کابینت بخش اصلی آشپزخانه است و نباید طرح و رنگ بندی آن با ساختار کلی خانه در تضاد باشد، پس بهترین انتخاب ممکن را پیدا کنید.

 1. کابینت هایگلاس سفید

سفید یکی از پر استفاده ترین رنگ های ممکن برای کابینت های آشپزخانه است که بیشتر در کابینت های گلاس این نوع رنگ دیده می شود. رنگ سفید جلوه ی زیبایی به خانه می بخشد و به راحتی نور را در آشپزخانه منعکس می کند تا آشپزخانه روشنایی بهتری داشته باشد. به علاوه رنگ سفید یکی از مناسب گزینه ها برای رنگ کابینت آشپزخانه کوچک که فضا را بزرگتر نمایش می دهد.

 1. کابینت هایگلاس قرمز

انتخاب رنگ قرمز می تواند به عنوان یک ریسک حساب شود اگر فضای آشپزخانه شما کوچک باشد، پس توصیه می کنیم اگر فضای آشپزخانه شما بزرگ است به سراغ رنگ قرمز بروید تا آشپزخانه ای مدرن و در عین حال پر از انرژی داشته باشید. در روان شناسی رنگ ها، قرمز جزو رنگ هایی است که شور و نشاط زیادی به وجود می آورد و در کل نماد انرژی است و می تواند کار در آشپزخانه را از یک کار خسته کننده تبدیل به یک کار لذت بخش تبدیل کند.

به دو نکته در زمان انتخاب رنگ قرمز باید دقت داشته باشید که می تواند تاثیر بسزایی در انتخاب شما داشته باشد. اول این که طیف رنگ های قرمز به شدت مختلف است و نباید از هر رنگ قرمزی برای رنگ کابینت ها استفاده کرد و این که مدل و طرح کابینت نیز برای انتخاب خیلی مهم است و زمانی که رنگ قرمز با یک مدل مدرن ترکیب شود، آشپزخانه طراحی می شود که دوست دارید بیشتر وقت خود را در آن صرف کنید.

 1. کابینت هایگلاس مشکی

رنگ مشکی برای کابینت ها جزو مدرن ترین رنگ های حساب می شود که اکثر به صورت براق و گلاس استفاده می شود و جلوه ای خاص به آشپزخانه می دهد. البته رنگ مشکی را می توان به همراه رنگ های دیگر به صورت ترکیبی هم استفاده نمود. مثلا رنگ مشکی و سفید یک ترکیب بسیار عالی برای کابینت ها هستند. از رنگ مشکی برای ایجاد تعادل در زمانی که طراحی خانه و وسایل آن روشن است استفاده می شود، پس اگر به دنبال یک انتخاب عالی هستید به این نکته هم دقت داشته باشید.

 1. کابینت هایگلاس طرح چوب

رنگ های طرح چوب یکی از پر استفاده ترین ترکیب های موجود برای کابینت ها می باشند که جلوه ای خاص را به آشپزخانه می بخشند. استفاده از این نوع طرح ها که عموما با طیف رنگ قهوه ای همراه هستند می تواند یکی از بهترین گزینه ای موجود باشد، البته زمانی که آشپزخانه بزرگ باشد و روشنایی مناسبی داشته باشد. در غیر این صورت این رنگ اصلا توصیه نمی شود.

طرح چوب

 1. کابینت هایگلاس طوسی

رنگ طوسی جزو رنگ های خنثی ولی پرطرفدار در دکوراسیون خانه است و در آشپزخانه نیز استفاده زیادی دارد. اگر می خواهید از رنگ طوسی در آشپزخانه استفاده کنید، باید به نکته نیز توجه داشته باشید که رنگ طوسی با توجه به خنثی بودنش باعث می شود که آشپزخانه هم حالت سرد به خود بگیرد و کمی دلگیر شود که شما می توانید از رنگ های مکمل گرم مانند قرمز برای حل این مشکل استفاده کنید و سایر تزئینات آشپزخانه را با رنگ های گرم طراحی کنید تا هم یک آشپزخانه مدرن داشته باشید و هم یک آشپزخانه پر نشاط و جذب کننده.

طوسی

 1. کابینت هایگلاس سبز

یکی از موارد ریسک داره که طرفدار زیادی ندارد ولی جلوه خاصی به آشپزخانه می دهد، رنگ سبز است. مطمئنا خانه های زیادی را ندیده اید که از کابینت هایگلاس سبز استفاده کنند ولی باید بدانید که این نوع کابینت ها روشنایی خوبی دارند و فضای آشپزخانه را کوچک تر نشان نمی دهند. از رنگ سبز می توانید در ترکیب ها مختلف مثل زرد هم استفاده کنید.

 1. کابینت هایگلاس آبی

آبی یکی از رنگ های سردی که جلوه بسیار شیک و مدرن به آشپزخانه میده و استفاده از آن به عنوان رنگ اصلی در کنار رنگ های فرعی گرم می تواند یک آشپزخانه بسیار شیک را رقم بزند. دقت داشته باشید که اگر از طیف تیره رنگ آبی استفاده می کنید حتما روشنایی آشپزخانه و توازن کابینت هایگلاس آبی را با طراحی کلی خانه در نظر بگیرید.

آبی

 1. کابینت هایگلاس نارنجی

رنگ نارنجی نیز مشابه رنگ قرمز بوده و فقط برای آشپزخانه های بزرگ توصیه می شود، زیرا این طیف رنگ باعث کوچک و شلوغ دیده شدن آشپزخانه می شود و اگر با ساختار و طراحی کلی ساختمان تناسب نداشته باشد، توازن کلی را به هم می زند. استفاده از رنگ های قرمز و نارنجی با سلیقه شخص ارتباط مستقیم داشته و خیلی سخت پسند می شود. اما رنگ نارنجی می تواند فضای خسته کننده آشپزخانه را به یک مکان پر نشاط تبدیل کند.

 1. کابینت هایگلاس سفید و طلایی

رنگ سفید یکی از محبوب ترین رنگ ها برای کابینت ها می باشد و وقتی با رنگ های دیگه ترکیب میشه خیلی جلوه خاص تری به نمایش می زاره. مثلا ترکیب رنگ سفید و طلایی می تواند جلوه بسیار زیبایی به آشپزخانه بدهد، ترکیب رنگ سفید و طلایی در کنار جلوه مدرن، هویت تجمل و اشرافیت نیز دارد که جزو طراحی های قدیمی خیلی خاص حساب می شود. دقت داشته باشید که در این نوع ترکیب باید سفید رنگ غالب بوده و از رنگ طلایی در قسمت های خاص مانند دستگیره و نوار های کابینت استفاده کنید.

 1. کابینت هایگلاس سفید و قهوه ای

ترکیب رنگ کابینت سفید و قهوه ای جزو بهترین ترکیب های آشپزخانه های مدرن است که توازن بالایی در آشپزخانه و طراحی کلی خانه ایجاد می کند. رنگ قهوه ای و سفید همیشه جزو انتخاب های اصلی برای دکوراسیون کلی خانه بوده اند و هیچ وقت از محبوبیت آن ها کمک نشده است، حال فرض کنید که این دو رنگ را در کنار هم در یک آشپزخانه مدرن داشت. به علاوه رنگ قهوه ای در عین حال که گرم است، زمانی که با سفید ترکیب می شود نه فضای آشپزخانه را کوچک تر نمایش می دهد نه روشنایی را کم می کند، پس می توان به عنوان یک گزینه عالی به آن نگاه کرد.

 1. کابینت هایگلاس سفید و مشکی

کابینت هایگلاس سفید و مشکی می تواند یکی از انتخاب های اصلی شما باشد، کابینت هایی با ترکیب رنگی سفید و مشکی هیچ وقت شما را خسته نمی کنند و با تضاد هایی دارند، یک آشپزخانه کاملا متوازن می سازند که شاید فکر کنید عجیب است. رنگ سفید و مشکی به بهترین شکل یکدیگر را خنثی کرده و نواقص یکدیگر را پوشش می دهند. بدین ترتیب آشپزخانه شما نه کوچک بنظر می رسد، نه سرد و نه خالی. یک مثال از این ترکیب رنگ کت و شلوار می باشد که همواره یکی از بهترین ترکیب های کت و پیراهن آن سفید و مشکی است و چشم همه را به خود خیره می کند.

 1. کابینت هایگلاس زرد

استفاده از کابینت هایی با رنگ زرد شاید در نگاه اول غیر اصولی باشد ولی درست که به این موضوع نگاه کنید می بینید که رنگ زرد به خوبی نور را منعکس می کند و می تواند روشنایی بسیار مناسبی به آشپزخانه ببخشد و فضای آشپزخانه را لذت بخش کند، به شکلی که از بودن در آشپزخانه لذت برد. به علاوه از این رنگ بندی در فضای های کوچک می توان استفاده نمود تا فضای آشپزخانه را افزایش داد.

زرد

 1. کابینت هایگلاس نسکافه ای

رنگ نسکافه ای یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای کابینت های می باشد. کابینت نسکافه ای ظاهری بسیار مدرن به آشپزخانه می بخشد و در عین حال آشپزخانه را به محیطی گرم و دلپذیر تبدیل می کند. با توجه به این که نسکافه ای جزو طیف های روشن رنگ قهوه ای است، پس می توان با ترکیب رنگ نسکافه ای و سفید بهترین توازن را ایجاد نمود. البته استفاده از کابینت نسکافه ای مات نیز با ترکیب سفید می تواند جزو بهترین گزینه ها باشد.

جدید ترین مد کابینت های گلاس ۲۰۲۰

طی چند سال اخیر و به ویژه سال ۲۰۲۰ ترکیب رنگ سفید و مشکی به عنوان پر استفاده ترین نوع ترکیب رنگ که توازن عجیبی به آشپزخانه و ساختار کلی خانه می دهد، شناخته می شود. توصیه می کنیم که اگر به دنبال مدرن ترین آشپزخانه ۲۰۲۰ هستید حتما از این ترکیب رنگ استفاده کنید تا متوازن ترین آشپزخانه ممکن را داشته باشید. زمانی که این دو رنگ در کنار یک دیگر استفاده بشند، تضاد هایی که با هم دارند تبدیل به یک شاه کار می شود و هر فردی را به خود خیره می کند.

نکات مهم قبل از انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

قبل از خرید کابینت با هر رنگ و مدلی باید به چند نکته ساده ولی تاثیر گذار دقت کنید که در مقاله به صورت پراکنده توضیح دادم. ولی در این قسمت تمام موارد را به طور خلاصه وار مرور می کنم تا اگر به دنبال بهترین ترکیب رنگ هستید، بتوانید درست ترین انتخاب را داشته باشید.

 1. اندازه آشپزخانه

به عنوان اولین نکته باید بگویم که اگر آشپزخانه کوچکی دارید به سراغ رنگ های شلوغ مانند قرمز نروید. این رنگ ها باعث می شوند که فضای آشپزخانه بسیار کوچک دیده شود و از طرف دیگر اگر آشپزخانه بسیار بزرگی دارید به سراغ رنگ سفید خالی نروید زیرا باعث می شود آشپزخانه خانه خالی دیده شود.

 1. روان شناسی رنگ ها

دقت کنید آشپزخانه یک فضای عمومی است و رنگ ها در کودک تاثیر بسزایی دارند، پس فضایی تیره و خیلی خسته کننده در آشپزخانه درست نکنید تا کودکان نیز بودن در این فضا را آرام بخش بدانند.

 1. ترکیب رنگ های اصلی و فرعی

رنگ های تیره مثل سرمه ای و قهوه ای فضای آشپزخانه را سرد و بودن در آن را خسته کننده می کنند، پس برای اینکه این مشکل را حل کنید اگر رنگ های اصلی سرد بودند از رنگ های فرعی گرم مانند قرمز برای افزایش انرژی در آشپزخانه استفاده کنید تا یک تعادل نسبی در آشپزخانه ایجاد شود.

 1. مدل های جدید و متناسب با طراحی کلی

اگر قرار است به سراغ طراحی های مدرن بروید و از رنگ های مدرن مثل مشکی استفاده کنید، پس باید طراحی متناسب نیز انتخاب کنید. توصیه می کنیم در انتخاب خود فقط رنگ کابینت را مدنظر قرار ندهید و طراحی متناسب و متوازن با رنگ و قسمت های دیگر خانه انتخاب کنید تا حداکثر توازن را در آشپزخانه مشاهده کنید.

 1. در نظر گرفتن تناسب رنگ ها با طراحی کلی خانه

این که آشپزخانه متوازن با ساختار و طراحی کلی خانه باشد خیلی مهم است و اگر قصد دارید یک خانه کاملا متوازن و عالی داشته باشید، فقط از دید آشپزخانه خانه به رنگ و طرح کابینت ها دقت نکنید و به سراغ رنگ هایی که با طراحی کلی خانه متناسب باشند بروید تا در برخورد با آشپزخانه به یک محیط جدا از بخش های دیگر خانه نگاه نکنید.

 1. روشنایی آشپزخانه را در نظر بگیرید

از رنگ های تیره و مات در آشپزخانه خانه هایی که روشنایی کمی دارند استفاده نکنید و به سراغ رنگ هایی بروید که نور را منعکس می کنند و باعث یک روشنایی طبیعی در آشپزخانه خانه می شوند.

 در ضمن اگر میخواهید چربی را از محیط آشپزخانه پاک کنید پیشنهاد می کنیم  این مقاله راه‌های پاک کردن چربی از محیط آشپزخانه مطالعه کنید.

جمع بندی

انتخاب طرح و رنگ بندی کابینت آشپزخانه تاثیر بسزایی در ساختار و طراحی یک خانه دارد و می تواند کار خسته کننده در یک آشپزخانه را تبدیل به یک علاقه کند. آشپزخانه هایی که از رنگ بندی اشتباه استفاده می کنند، روشنایی خانه را نیز تحت تاثیر گذاشته و در اکثر موارد باعث کوچک دیده شدن فضای آشپزخانه می شوند. اگر به دنبال یک آشپزخانه مدرن هستید، فقط به طرح های جدید فکر نکنید به سراغ رنگ های درستی بروید که اهمیت بالا تری از طرح ها دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.