مقالات

چگونه تدریس را شروع کنیم ؟

چگونه تدریس را شروع کنیم تا بتوانیم در بازار کسب و کار امروز سهمی مناسب برای خود داشته باشیم و بتوانیم در کار خود موفق باشیم؟ سؤال مشترک تمام مدرسینی است که علاقه به تدریس دارند ولی نمی‌داند چگونه باید شروع کنند. باید توجه داشته باشید امر تدریس نیز مانند هر کسب و کار دیگر نیز بری موفقیت باید در آن اصول خاصی را رعایت کنید تا بتوانید کار خود را با قدرت شروع کنید. چگونگی شروع و اتمام تدریس می‌تواند تأثیر عمیقی بر فراگیر بگذارد پس باید بدانید که چگونه تدریس را شروع کنید و چگونه آن را تمام کنید در پایان هر جلسه آموزشی.

بازار کسب و کار آموزش در خراسان رضوی

با توجه به اینکه تعداد زیاد فراگیر در رشته‌های مختلف و دروس مختلف در شهر مشهد وجود دارد لذا کسب و کار تدریس از وضعیت خوبی در مشهد برخوردار است و تعداد قابل‌توجهی مدرس در مشهد مشغول به تدریس در سطوح مختلف به‌صورت خصوصی و نیمه‌خصوصی هستند. با توجه به وجود این تعداد قابل‌توجه از مدرسین در خراسان رضوی بسیار اهمیت دارد تا مدرسین جوان نکات مهم برای تدریس قوی را رعایت کنند.

نکات مهم برای چگونگی شروع تدریس

فارغ از اینکه برای چه مقطعی تدریس می‌کنید و یا اینکه فراگیران شما در چه رده سنی هستند باید نکاتی را به‌طورکلی رعایت کنید که در ادامه مقاله شرح داده خواهند شد.

نکات مهم برای چگونگی شروع تدریس

 1. رعایت نزاکت

یکی از نکات مهم برای شروع تدریس رعایت نزاکت است؛ مانند هر گفتگویی دیگر سعی کنید هنگام ورود به کلاس و ملاقات با فراگیران با ایشان احوال‌پرسی محترمانه‌ای داشته باشید و به تک‌تک فراگیران در هنگام احوال‌پرسی توجه نمایید. این کار باعث ایجاد ارتباطی مؤثر بین شما و فراگیران می‌شود و سطح علاقه ایشان به تدریس شما را افزایش می‌دهد.

 1. شمرده صحبت کردن

از دیگر نکات مهم در راستای شروع تدریس و ادامه آن شمرده صحبت کردن است. شمرده صحبت کردن باعث می‌شود تا تمامی فراگیران شما مطالبی را که بیان می‌کنید به‌خوبی فرابگیرند.

 1. شروع تدریس با مرور تدریس جلسه قبل

یکی دیگر از مواردی که باید در نکات تأثیرگذار بر چگونگی شروع تدریس شروع تدریس با رعایت نکات ارائه‌شده در جلسه قبلی است. با انجام این کار شما درمی‌یابید کیفیت فراگیری دروس ارائه‌شده توسط فراگیران را متوجه خواهید شد و در صورت لزوم روش تدریس خود را می‌توانید تغییر دهید.

 1. سطح‌بندی قدرت فراگیری فراگیران

در همان ابتدایی آموزش و تدریس خودتان فراگیرانتان را از نظر سطح یادگیری سطح‌بندی کنید. این سطح‌بندی منجر می‌شود تا شما روش تدریسی خود را متناسب با نیاز فراگیرانتان تنظیم کنید و بیشترین رضایت ممکن در فراگیران را سبب می‌شود. در بسیاری از موارد عدم رضایت فراگیران از چگونگی تدریس مدرسین از عدم شناخت مدرسین از قدرت فراگیری فراگیران و عدم تفاوت قائل شدن بین فراگیران است.

 1. بیان کلیات

یکی دیگر از مواردی که در پاسخ به سؤال چگونه تدریس را شروع کنیم، رعایت کردن بیان کلیات مباحث تدریسی در جلسه ابتدایی و همچنین بیان کلیات تدریسی در ابتدایی هر جلسه برای همان جلسه است. با رعایت این نکته در همان ابتدایی شروع تدریس فراگیران درمی‌یابند که چه مسیری را خواهند گذراند و درصورتی‌که درخواست تغییر سرفصل آموزشی را داشته باشند در همان ابتدایی کار می‌تواند این درخواست را با شما در میان بگذارند.

ثبت نام متخصص در فن باز
 1. استفاده از تکنولوژی‌های نوین

شما می‌توانید تدریس خود را با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین آغاز کنید و یا در ادامه کلاس از این امکانات بهره بگیرید. این امکانات این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا با قدرت بیشتری مطلب را به فراگیران انتقال دهید.

استفاده درست از تکنولوژی

 1. تدریس دروسی که به آن مسلط هستید

اگر شما مدرس چند درس هستید بهتر است در ابتدایی شروع به کار تدریستان درسی را برای شروع تدریس انتخاب کنید که بیشترین تسلط را در آن دارید و بعد از اینکه سابقه تدریس خوبی پیدا کردید و تجربه کافی به دست آورید به سراغ تدریس سایر دروس و مطالب بپردازید.

همین مطلب در مورد سرفصل‌های مختلف یک درس نیز صادق است، به این معنی که با مباحث آموزشی شروع به تدریس کنید که بیشترین تسلط ر دارند. البته در برخی موارد با توجه به قدرت فراگیری متفاوت بین فراگیران ممکن است شما مجبور شوید افراد را به گروه‌های همگن‌تری تقسیم کنید و شروع تدریس را با مباحث مختلف‌تری متناسب با هر گروه شروع کنید.

 1. کارایی و کارآمدی بالا

اگر می‌خواهید که به‌عنوان یک مدرس موفق شروع به فعالیت کنید باید تلاش نمایید تا کلاس‌هایتان بیشترین کارایی را برای فراگیرانتان داشته باشد تا رضایت ایشان را برای شما به همراه داشته باشد.

 1. قانع باشید

یکی از نکاتی که می‌توانند جزء پاسخ پرسش (چگونه تدریس را شروع کنیم) به بازاریابی در ابتدایی کار شما کمک نماید قیمت پایین‌تر تدریس توسط شما است. اگر تازه به تدریس شروع کرده‌اید بهتر است قانع باشید و نسبت به سایر مدرسین شاغل در خراسان رضوی قیمت‌های پایین‌تری برای تدریستان طلب نمایید.

اگر می‌خواهید از قیمت‌های جاری برای تدریس آگاهی پیدا کنید می‌توانید به وب‌سایت‌های فعال در امر ایجاد ارتباط بین متخصصین ارائه خدمات و نیازمندان به خدمات هستند مانند وب‌سایت فن باز مراجعه کنید.

 1. تبلیغات گسترده‌تر

یکی از راهکارهای مؤثرتر برای گسترش بازار کاری و جذب بیشتر مشتری در هر شغلی تبلیغات گسترده ست. در امر تدریس خصوصی نیز تبلیغات نقش مهمی دارد و به‌ویژه برای مدرسینی که کمتر شناخته‌شده هستند.

 1. در جلسه اول آموزش تأثیرگذار باشید

سعی کنید در همان جلسات ابتدایی بر روی فراگیرانتان تأثیرگذار باشید. این نکته ازآن‌جهت اهمیت دارد که بسیاری افراد تحمل صبر طولانی ندارند و درصورتی‌که در همان ابتدایی کار جذب تدریس شما نشوند احتمال زیاد در ادامه از خدمات تدریس شما استفاده نخواهند کرد. تأثیرگذاری در ابتدایی تدریس تأثیر بسیار در ثبات فراگیران در کلاس‌های تدریسی مدرسین دارد.

سخنی با مدرسین جوان

اگر تازه شروع به تدریس کرده‌اید و تمامی نکات لازمه برای دانستن چگونه شروع تدریس کنیم را می‌دانید و نیاز به گسترش دامنه فعالیت خود دارید همان‌طور که در چند سطر قبل شرح داده شد می‌توانید از بستر موجود در فضای اینترنت برای تبلیغ کسب و کار خود و بیشتر شناخته شدن در خراسان رضوی استفاده کنید. در همین راستا به شما پیشنهاد می‌کنیم با وب‌سایت‌هایی فعال در امر معرفی کسب کار همکاری کنید و به‌عنوان یکی از فعال‌ترین این وب‌سایت‌ها به شما وب‌سایت فن باز را معرفی می‌کنیم.

 

 

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا