چگونه حیوانات خانگی را انتخاب کنیم؟

0

چگونه حیوانات خانگی را انتخاب کنیم؟ یکی از سوالات بسیار مهم هر فردی است که به حیوانات خانگی علاقه دارد و در این مقاله ما به مهم ترین فاکتورهایی که می تواند به حل این سوال کمک کند اشاره می کنیم. انتخاب حیوانات خانگی کار بسیاری سختی است که با مطالعه این مقاله می توان این فرآیند را خیلی ساده تر نمود.

ضرورت آگاهی از شرایط انتخاب و نگهداری از حیوانات خانگی

برای اینکه بتوانید حیوان خانگی مناسبی برای خود تهیه کنید و بتوانید از آن بخوبی نگهداری کنید باید به مواردی که در ادامه ذکر می شود توجه کنید. در بسیاری از موارد دیده شده که فرد بدون آگاهی درست حیوان خانگی را خریداری کرده ولی مدتی بعد از نگهداری آن خسته می شود زیرا که یا شرایط نگهداری حیوان را نداشته و یا اینکه حیوان درستی را انتخاب نکرده است. بنابراین اگر به دنبال نگهداری از حیوان خانگی هستید حتماً با مطالعه این مقاله دریابید که چگونه حیوانات خانگی را انتخاب کنیم؟ تا نه برای خود و نه حیوان مذکور دردسر درست نکنیم.

چگونه حیوانات خانگی را انتخاب کنیم؟

فاکتورهای زیادی در انتخاب حیوان خانگی تاثیر گذار هستند که به خود شخص برمی گردند و از این رو شما باید شرایط خود را در نظر گرفته و حیوان خانگی انتخاب کنید، اما اگر نمی دانید باید به چه مواردی دقت کنید و چه فاکتورهایی را در نظر بگیرید، موارد زیر می توانند کمک شایانی به شما در انتخاب داشته باشد.

 1. علاقه

مهمترین رکن در انتخاب حیوان خانگی علاقه به آن حیوان است. باید بدانید که حیوانات خانگی هریک به میزانی از توجه و محبت صاحب خود نیازمندند و این محبت را فردی می تواند به حیوان خانگی ارزانی کند که عمیقاً حیوان را دوست داشته باشد و از وقت گذرانی با آن لذت ببرد.

زیرا اگر فرد به حیوان خانگی که خریداری کرده است محبت نداشته باشد این عدم محبت موجب بی مهری و عدم توجه صاحب حیوان به حیوان شده و موجب افسردگی، افت کیفیت زندگی حیوان خانگی و حتی بیمار شدن و کاهش طول عمر حیوان می شود.

علاقه

 1. شرایط نگهداری

نکته مهم دیگر که در انتخاب حیوان خانگی بسیار تاثیرگذار است داشتن شرایط نگهداری حیوان خانگی است. هر حیوان خانگی متناسب با شرایط و عادات خود نیازمند فضای مناسبی است که قبل از خریداری فرد باید از آن شرایط آگاهی کامل داشته و آن را در محلی که می خواهد حیوان خانگی را نگهداری کند فراهم کند.

مثال

بطور مثال شما نمی توانید کبوتر را دائماً در قفس کوچکی مانند قفس فنچ نگهداری کنید زیرا اینکار باعث آسیب های جبران ناپذیری به پرنده می شود و اصلاً پرنده چنین شرایطی را تحمل نمی کند و یا اینکه شما نمی توانید یک تمساح را در حمام خانه خود نگهداری کنید.

 1. تناسب با محیط زندگی خود

مورد مهم دیگر که در انتخاب حیوانات خانگی تاثیرگذار است شرایط محیط زندگی است. اگر شما ساکن منزلی آپارتمانی هستید بی شک محدوده انتخاب شما برای نگهداری از حیوان خانگی بسیار محدود می شود زیرا که در بسیاری از محیط های ساختمانی مشاع و چند طبقه ممنوعیت های از بابت نگهداری حیوانات خانگی مختلف وجود دارد. بنابراین قبل از انتخاب حیوان خانگی حتماً به موقعیت منطقه ای و محلی منزل خود توجه کنید.

مثال

اگر ساکن خانه ای ویلایی شخصی باشید به راحتی با فراهم کردن شرایط مناسب می توانید انواع مختلفی از حیوانات خانگی را نگهداری کنید.

 1. قیمت حیوان خانگی

قبل از انتخاب نهایی حیوان خانگی که قسمت خرید آن را دارید در مورد قیمت آن تحقیق کنید، ممکن است قیمت حیوان خانگی آنقدر زیاد باشد که توان خرید نداشته باشید. البته در انتخاب حیوان خانگی مهم ترین ملاک شما باید ارزش این حیوان باشد نه قیمت آن زیرا شما قرار نیست وسیله ای برای استفاده بخرید که بخواهید قیمت آن را با میزان استفاده اش مقایسه کنید.

 1. رژیم غذایی

قبل از خرید حیوان خانگی حتماً تحقیق کنید که حیوان مذکور از چه رژیم غذایی استفاده می کند. خوراک حیوان بسیار مهم است و اگر شما در خوراک حیوان خانگی اشتباه کنید باعث بیماری آنها می شوید، از این رو باید بدانید حیوان شما چه چیزی می خورد و چه چیزی نباید بخورد.

 1. سازگاری حیوانات

اگر تمایل به انتخاب چند نوع حیوان خانگی دارید به شما توصیه می کنیم حتماً حیواناتی را انتخاب کنید که با یکدیگر سازگاری دارند. تا بروز مشکلات و خطرات بعدی پیشگیری کنید.

 1. بیماری های حیوانات

قبل از خرید و انتخاب حیوانات خانگی حتماً در مورد بیماری های شایع در اینگونه از حیوانات و واکسن های ضروری که اینگونه از حیوانات باید تزریق نمایند آگاهی کامل کسب کنید. قبل از خرید یا قبول نگهداری حیوان خانگی حتماً از سلامت جسمی آن اطمینان یابید و در صورتی که واکسن های ضروری را تزریق نکرده ابتدا آن را نزد دامپزشک ببرید و پس از تزریق آن را به خانه ببرید.

توجه داشته باشید که در زمان های مقرر حتماً حیوان را به دامپزشکی ببرید تا واکسن های لازمه برایش تزریق شود و مورد بررسی قرار گیرد. هنگامی که بیماری ها و ناخوشی های حیوان خانگی خود را بدانید با بررسی منظم حیوان می توانید بموقع از بیماری حیوان خانگی خود مطلع شوید و جانش را نجات دهید.

 1. آگاهی از خدمات درمانی حیوانات خانگی

حتماً قبل از خرید حیوان خانگی مراکز دامپزشکی و خدمات حیوان خانگی در اطراف منزلتان را شناسایی کنید تا در صورت نیاز به آنجا مراجعه کنید.

آگاهی از مشکلات و خدمات درمانی حیوانات

 1. جفت نگهداری کنید

توجه داشته باشید که هرچقدر هم که به حیوان خانگی خود توجه کنید باز حیوان نیاز به جفتی مناسب دارد، لذا یا از همان ابتدا حیوان را جفت خریداری کنید و یا بلافاصله پس از خریداری حیوان خانگی مورد نظر خود برای آن جفتی مناسب تهیه کنید تا حیوان در آرامش زندگی کند. اگر هم که فرزندان حیوان خانگی خود را نخواستید می توانید آنها را به مراکز فروش حیوانات خانگی مناسب و یا مراکز حمایت از حیوانات خانگی تحویل دهید تا افراد مناسبی برای حمایت از این حیوانات پیدا شود.

 1. برخورد مناسب

همانطور که قبلاً نیز ذکر شد حیوانات خانگی نسبت به برخورد و شرایط برخورد انسان واکنش نشان می دهند لذا توجه کنید که با حیوانات خود برخورد مناسبی داشته باشید و به آنها پرخاش نکنید. حیوان خانگی کیسه بوکس نیست که آن را در زمان ناراحتی به طرفی پرتاب کنیم و یا اینکه عصبانیت خود را بر سر حیوان خانگی‌مان خالی کنیم.

 1. حساسیت

یکی از موارد مهم در نگهداری حیوانات که خیلی کم به آن توجه می شود، حساسیت افراد به این حیوانات است که ممکن است به هر دلیلی باشد، از این رو شما قبل از خرید هر حیوان خانگی از عدم حساسیت به این حیوان باید مطمئن باشید تا دچار بیماری های خطرناکی نشوید.

 1. حیوان خانگی اسباب بازی نیست

باید بدانید حیوان خانگی اسباب بازی نیست که هر وقت حوصله اتان سر رفت و کلافه بودید به سراغ آن بروید و با آن بازی کنید بلکه حیوانات خانگی نیز اط سطحی از درک برخوردارند و رفتارهای شما بر روی آنها تاثیر می گذارد لذا توجه کنید که حیوانی را انتخاب کنید که واقعاً به آن علاقه دارید.

 1. مشخص کردن هدف

هدفتان از نگهداری از حیوانات خانگی را مشخص کنید، آیا فقط برای سرگرمی و اوقات فراغت حیوان خانگی نگهداری می کنید. اگر اینگونه است بهتر است در نگهداری حیوان خانگی تجدید نظر کنید.

 1. پت شاپ های مجهز

پت شاپ های محلی هستند که شما می توانید وسایل مورد نیاز حیوانات خود را خریداری کنید و این نکته که پت شاپ تمام وسایل مورد نیاز شما را داشته باشد، بسیار مهم است. به علاوه سعی کنید تا پت شاپ های نزدیک خود را پیدا کنید تا در تهیه وسایل مورد نیاز به مشکل نخورید.

نگهداری از حیوانات واگذاری شده

در بسیاری موارد که فرد دیگر توان نگهداری از حیوان خانگی خود را ندارد و یا اینکه توان نگهداری از فرزندان متولد شده از جفت حیوان خانگی خود را ندارد در وب سایت های مختلف اعلام واگذاری با هزینه پایین و حتی رایگان می دهد، به شما توصیه می کنیم سری به این وب سایت ها نیز بزنید تا شاید بتوانید حیوان خانگی مورد نظر خود را پیدا کنید.

جمع بندی

در حال حاضر حیوانات خانگی به یک علاقه جمعی تبدیل شده که هر کس با در نظر گرفتن شرایط خود یک حیوان انتخاب می کند و شما نیز با فاکتورهای مشخصی برای انتخاب حیوانات در نظر داشته باشید تا یک انتخاب درست داشته باشید. در این مقاله به مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار در جواب سوال، چگونه حیوانات خانگی را انتخاب کنیم؟ پرداخته شده است که می تواند راهنمای کاملی برای انتخاب های شما باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =