آموزشی

هزینه تعمیر هود در سال 99

هود یکی از وسایلی است که کاربرد بسیار زیادی در آشپرخانه دارد مانند از بین بردن بو و دود. در تمام ساختمان‌های امروزی هود در آشپزخانه‌ها نصب می‌شود تا فضایی آرام و مطلوب را فراهم کند.همچنین هود گاز، رطوبت و چربی معلق در هوا را به بیرون از منزل می‌کشد و میزان رطوبت را در حد مناسبی نگاه می‌دارد و در عین حال، چربی و رطوبت روی سقف و دیوارها رسوب نمی‌کند و آشپزخانه برای مدت زمان بیشتری تمیز نگه داشته می‌شود. اگر هود یا دستگاه هواکش در آشپزخانه نصب نباشد، رطوبت افزایش پیدا کرده و شرایط را برای رشد میکروب ها، قارچ ها و کپک ها فراهم می‌کند و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد. در ادامه به هزینه تعمیر هود در سال 99 و عوامل موثر در آن می پردازیم.

انواع هود موجود در بازار

در حال حاضر دو نوع هودهای خانگی در سطح بازار وجود دارد که به نام هود تصفیه‌کننده و هودهای دارای خروجی هوا شناخته می شوند. انتخاب و استفاده هود از بین این دو مدل به شرایط مختلف بستگی دارد. در ادامه با این دو مدل هود بیشتر آشنا می شویم.

هود تصفیه‌کننده

این نوع از هودها، بو و گردو غبار را به داخل خود می‌کشند و مجددا هوا تصفیه شده را به داخل آشپزخانه وارد می‌کنند. این هودها نیز خود به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؛ که در ادامه با این هود ها بیشتر آشنا می شویم.

انواع هود

  1. هودهای معمولی

این هودها نسل قدیمی‌تری از هودها هستند که ابعاد آن‌ها کوچکتر از اجاق گاز بوده و بالای آن نصب می‌شوند. به دیوار وصل شده و معمولا زیر کابینت دیوار قرار می‌گیرد. و به وسیله یک دریچه و کانال که در داخل دیوار تعبیه شده است، هوا را به داخل دریچه و از آن جا به پشت بام و خارج خانه هدایت می‌کند. مشکل اساسی این نوع هودها، این است که به مرور زمان روی عایق‌بندی و رنگ سقف آشپزخانه تاثیر می‌گذارند.

  1. هودهای شومینه‌ای

این دسته از هودهای تصفیه‌کننده، بلندتر، بزرگ‌تر و شکل قیف برعکس هستند. جنس این هودها از مس، فلزهای اکسید نشدنی یا دیگر فلزاتی است که در مقابل گرما بادوام هستند و به آسانی تمیز می‌شوند. هواکش این هودها گاهی به دیوار و گاهی به سقف متصل می‌شود که نوع سقفی آن به هودهای جزیره‌ای معروف است و اطراف آن شیشه‌ای است.

هودهای دارای خروجی هوا

این نوع هودها بوهای ناخوشایند را از طریق یک کانال خارجی به بیرون انتقال می‌دهند ولی دیگر هوای تصفیه شده را وارد خانه نمی کنند. رایج‌ترین و مهمترین مشکلات هود خانگی عبارتند از.

  • اشکالات موتور هود آشپزخانه
  • لرزش و صدای غیرعادی هود آشپزخانه
  • روشن نشدن چراغ هود آشپزخانه
  • وجود نم و رطوبت در هود آشپزخانه
  • عدم تهویه هوای آشپزخانه
  • مشکلات هود آشپزخانه در سیم‌ها

اشکالات موتور هود آشپزخانه

اگر از موتور هود اشپزخانه صداهایی غیر عادی شنیده‌ می‌شود، احتمالا صدا از فن یا پروانه هود است. که در این صورت باید سریعا هود خاموش شود تا از فشار وارده بر موتور هود کم شود. و سپس باید برای تعمیر با تعمیرکاران حرفه‌ای فن باز مشهد تماس بگیرید تا در کمترین زمان به مشکل شما رسیدگی کرده و دقیقا مشکل مربوطه را برسی کنند زیرا در صورت خطا در حین تعمیر، ممکن است هزینه‌های بیشتری بر شما وارد شود. پس حتما در هنگام انتخاب تعمیرکار دقت کنید.

اشکالات موتور هود آشپزخانه

ثبت نام متخصص در فن باز

لرزش و صدای غیرعادی هود آشپزخانه

بطور طبیعی و معمول در هنگام روشن شدن هود صدایی آرام و یکنواخت شنیده می‌شود. اما اگر در حین کار کردن صدایی غیرعادی و معمول از هود به گوش برسد، نشان‌دهنده ایجاد مشکلی در دستگاه است. پس در مرحله اول باید آن را خاموش کنید. اگر شما می‌توانید، باید در هود را باز کنید و اگر قطعه‌ای شل یا باز شده‌است را محکم کنید ولی اگر در هر یک از این مراحل دچار مشکل هستید و یا اگر پس از محکم کردن قطعات مجددا صدایی غیرمعمول از دستگاه شما شنیده می‌شد، حتما به تعمیرکاران مجرب شرکت فن باز مشهد تماس بگیرید، تا شما را راهنمایی کرده و در صورت لزوم در محل حاضر شوند.

به یاد داشته‌باشید غفلت از مشکلات کوچک دستگاه که می‌توانند با پرداخت هزینه‌های کم اصلاح شوند، ممکن است دستگاه شما را با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو کنند که در آن صورت علاوه بر پرداخت هزینه‌های بیشتر باید مدت زیادی منتظر بهبود دوباره هود شوید.

روشن نشدن چراغ هود آشپزخانه

چراغ‌های هود به طور معمول نباید مدام روشن باشند و فقط تنها در صورت نیاز باید استفاده شوند. روشن ماندن طولانی مدت چراغ‌ها باعث باعث خراب شدن لامپ‌ها می‌شود. وقتی چراغ های هود به مدت طولانی روشن باشند، اطراف گیرنده‌های لامپ، اجزای پلاستیک و لوازم الکترونیکی بسیار گرم می‌شود. گرم شدن بیش از حد سیم‌ها و اتصالات داخلی دلیل اصلی خراب شدن هود است. توجه داشته باشید هزینه تعمیرات هود معمولا به نسبت مشکل ایجاد شده کمی زیاد هستند. پس برای اجتناب از هزینه‌های تعمیر در حفظ و نگهداری بهتر هود باید دقت کنید.

وجود نم و رطوبت در هود آشپزخانه

یکی دیگر از مشکلات اساسی هود در آشپزخانه‌ها تراکم رطوبت در خروجی هواست. در این صورت قطرات آب از هود می‌چکد. به طور معمول هود آشپزخانه قادر است هوای مرطوب را به داخل کشیده و از طریق لوله‌های خروجی به بیرون هدایت کند. اما گاهی به دلیل کثیفی بیش از حد و تجمع روغن در جداره‌های هود، رطوبت به شکل قطرات آب به بیرون ریخته می‌شود.

در واقع هود کثیف نمی‌تواند رطوبت را جذب کند و رطوبت در بدنه دستگاه سرد شده و به صورت قطرات آب دیده می‌شود. وجود قطرات آب به خودی خود چندان مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما در دراز مدت موجب زنگ زدن قطعات فلزی هود می‌شوند. برای رفع این مشکل در ابتدا هود را خاموش کنید و سپس داخل آن را تمیز کرده و درصورت لزوم فیلترها را تعویض کنید.

عدم تهویه هوای آشپزخانه

در بعضی مواقع با وجود روشن بودن هود، هوا تصفیه نمی‌شود و درواقع هود مکش لازم را ندارد. اگر این مشکل یکی دو بار رخ دهد جای نگرانی نیست اما اگر متوجه شدید مدت‌هاست هود شما مکش لازم را ندارد باید حتما با تعمیرکاران باتجربه تماس حاصل کنید.

مشکلات هود آشپزخانه در سیم‌ها

اگر هود آشپزخانه شما کلا روشن نمی‌شود، احتمال خرابی یا سوختن فیوز وجود دارد همچنین وجود اشکال در مدار برقی دستگاه هم می‌تواند موجب روشن نشدن هود شود. در واقع سیم‌های داخلی به مرور فرسوده شده و احتمال قطعی در مدار را بیشتر می‌کند. در صورت بروز چنین مشکلی با تعمیرکاران شرکت فن باز تماس گرفته تا در مدت کوتاهی مشکل وارد شده را تشخیص و اقدام به رفع آن نمایند.

 هزینه تعمیر هود در سال 99

هزینه تعمیرات هود بستگی به مشکل و میزان خرابی آن دارد. برای مثال اگر مشکل هود شما از موتورش باشد به طبع هزینه بیشتری باید برای تعمیر و چه بسا تعویض موتور پرداخت کنید؛ اما اگر مشکل از فن آن باشد هزینه کمتری لازم دارد. برخی از مواردی که بر قیمت تعمیر هود تاثیر می‌گذارند در زیر بیان شده است؛

هزینه تعمیرات هود در سال 99

داشتن گارانتی

یکی از عوامل بسیار مهمی که بر تعمیر هود تاثیر میگذارد این است که هود شما دارای گارانتی هست یا خیر. هودهای دارای گارانتی به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه تعمیر می‌شوند اما ناگفته نماند که در این شرایط هزینه ایاب و ذهاب تعمیرکار باید پرداخت شود.

تعمیر یا تعویض قطعات

وقتی هود دچار مشکل می‌شود یا نیاز به تعمیر دارد و یا تعویض قطعات. اگر مشکل از قطعات باشد باید علاوه بر هزینه خرید قطعه‌ها هزینه تعمیرکار و ایاب و ذهاب را نیز حساب کنید. اما اگر قطعات هود مشکل جدی نداشته باشند و با تعمیر درست شوند دیگر نیازی به صرف هزینه برای خرید مجدد قطعات نیست.

مدل و برند هود

یکی از مواردی که می‌تواند بر هزینه تعمیر هود تاثیر بگذارد، مدل و برند هود است. گاهی بعضی از برندها قطعاتشان راحت‌تر و بیشتر در دسترس است و همچنین هزینه مناسب‌تری دارند، اما در برخی موارد هم نیز قطعات راحت در همه‌جا گیر نمی‌آیند مثل برند سامسونگ و برای تهیه آن‌ها باید هزینه زیادی صرف کرد. همچنین گاهی بعضی از برندها سیستم پیچیده‌تر و بعضی سیستم ساده‌ای دارند. که تمام این موارد می‌تواند بر روی هزینه تعمیر هود تاثیر بگذارد.

شرایط و زمان تعمیر هود

اینکه تعمیرکار در چه روزی و چه ساعتی برای تعمیر هود شما اقدام کند بسیار قابل توجه و مهم است. برای مثال هزینه ایاب و ذهاب در روز تعطیل با روز عادی تفاوت دارد. و یا حضور در ساعات کاری با ساعات غیرکاری می‌تواند بر قیمت تعمیر و ایاب و ذهاب تغییر ایجاد کند.

تعرفه هزینه خدمات تعمیر هود

تعرفه هزینه خدمات تعمیر هود به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا خرابی قطعه های مختلف هود، بدون در نظر گرفتن برند و مارک آن هزینه متفاوتی داشته که اگر برند آن را نیز در نظر داشته باشیم، یک قطعه مشابه نیز دارای هزینه های تعمیر متفاوتی است. در ادامه مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت های تعمیر هود را بررسی می کنیم.

تعویض یا تعمیر موتور هود

برای تعمیر موتور هود علاوه بر هزینه تعمیر باید هزینه اجرت نصب مجدد موتور و همچنین ایاب و ذهاب تعمیرکار پرداخت شود. اما در صورت تعویض باید هزینه یک موتور جدید به همراه اجرت نصب و ایاب ‌و ذهاب پرداخت شود. که در حالت دوم خرید یک موتور جدید هزینه زیادی را برای افراد متحمل می‌شود. پس بهتر است حدالامکان از هود خود به درستی مراقبت کنید که مبادا موتور آن دچار مشکل جدی شود.

تعویض یا تعمیر موتور هود

تعویض یا تعمیر برد الکترونیکی هود

به طور کلی همانطور که بیان شد برای رفع هرگونه مشکل باید هزینه اجرت نصب همراه هزینه ایاب و ذهاب پرداخت شود. مسلما برای تعویض برد الکترونیکی هود باید هزینه بیشتری نسبت به تعمیر آن صرف شود. برای بیشتر افراد تعمیر برد با صرفه‌تر است. البته در صورتی که برد مشکل جدی و اساسی ندیده‌باشد و با تعمیر برد قبلی بتوان مجددا از دستگاه هود استفاده کرد.

تعویض پروانه

پروانه هود از جمله قطعاتی است که قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود. البته جای نگرانی نیست چرا که در بیشتر مواقع قیمت پروانه‌های برندهای مختلف قیمت مناسب و معقولی است. ناگفته نماند که برای تعویض پروانه هم نیز هزینه اجرت نصب بعلاوه هزینه ایاب و ذهاب باید پرداخت شود.

هود خود را کجا تعمیر کنیم؟

برای تعمیر هود آشپرخانه، مهم نیست برند آن چه چیزی باشد و یا چند مدت پیش آن را خریده باشید، چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که آن را به چه کسی بدهید تعمیر کند. گاهی بعضی از افراد به دلیل نداشتن تجربه کافی از مشکلات هود و یا مشکلات برندهای مختلف، به اشتباه مشکل دستگاه را تشخیص می‌دهند و به همین دلیل هزینه مازاد را بر روی دست مصرف‌کننده می‌گذارند. برای پیشگیری از چنین مشکلات احتمالی بهتر است تعمیر هود آشپزخانه خود را به افراد با تجربه و مجرب شرکت فن باز مشهد بسپارید. تا ضمن آرامش خاطره شما، تعمیر در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت گیرد.

علت عدم تعمیر هود توسط خودمان

در بیشتر مواقع تعمیر هود توسط خود فرد توصیه نمی‌شود چرا که افراد مهارت لازم در باز کردن و چک کردن مشکلات را نخواهند داشت. همچنین گاهی افراد به خیال خود مشکل را پیدا کرده‌اند و دست به تعمیر آن می‌زنند اما پس از روشن کردن مجدد نه تنها مشکل اصلی بر قوت خود باقی است بلکه مشکل جدیدی بر اثر نداشتن مهارت بر آن افزوده شده است. در این زمان است که فرد باید هزینه‌ی بیشتری برای تعمیر بدهد و در واقع در اثر تعمیر خودسرانه باعث تحمیل ضرر بر خود و دستگاه شده‌است.

به همین دلیل توصیه می‌شود برای تعمیر هود آشپزخانه از تعمیرکاران با تجربه و دارای مهارت شرکت فن باز مشهدکمک بگیرید تا ضمن تعمیر دستگاه در اولین فرصت از خدمات دیگر این شرکت نیز بهره بگیرید.

نتیجه‌گیری

هود آشپزخانه یکی از دستگاه‌های لازم و ضروری برای تصفیه هوا و پاکسازی محیط منزل است. اما گاهی ممکن است با هر برند و هر مدت زمان استفاده به دلایل گوناگون از جمله مراقبت نادرست دچار خرابی‌ها و یا مشکلاتی شود که نیازمند تعمیر است. این موضوع جای نگرانی و اضطرابی ندارد چرا که در بیشتر مواقع مشکلات قابل حل و دستگاه قابل تعمیر و استفاده دوباره است. البته به شرط آن که برای تعمیر از افراد ماهر و با تجربه مانند تعمیرکاران شرکت فن باز مشهد کمک بگیرید. چرا که این افراد به دلیل تجربه زیادی که در زمینه تعمیرات مختلف برندهای هود آشپزخانه دارند، با نگاهی کلی می‌توانند مشکل را شناسایی و در جهت رفع آن بکوشند.

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا