راه اندازی کولر گازی در مشهد (0 تا 100 نصب و راه اندازی کولر گازی)

0

نصب، سرویس و راه اندازی کولر گازی در مشهد یک کار ساده و در عین حال تخصصی است که اگر توانایی نصب و راه اندازی کولر گازی را ندارید، پیشنهاد می کنیم این کار را به یک متخصص بسپارید، ولی اگر قصد دارید خودتان این کار را انجام دهید، پیشنهاد می کنیم جامع ترین مقاله راه اندازی کولر گازی در مشهد وب سایت فن باز را مطالعه کنید.

کولر گازی چیست؟

کولر گازی نوع دیگر کولر است که طرفداران بسیاری به ویژه در اماکن تجاری، رفاهی و اداری دارد و در برخی استان ها نیز به علت شرجی بودن هوا تنها کولر مورد استفاده افراد در هر نوع محیط کاربری، اعم از منازل و اماکن تجاری، رفاهی و اداری است.

راه اندازی کولر گازی در مشهد

برای نصب و راه اندازی کولر گازی، باید به نکات زیادی توجه کنید تا هیچ اشتباهی در هنگام نصب رخ ندهد و کولر گازی شما دچار هیچ مشکلی نشود. به یاد داشته باشید کولر گازی، مانند کولر آبی نیست و دارای جزئیات زیادتری است از این روی برای نصب کولر گازی باید به نکات زیر دقت کنید.

ابزار مورد نیاز برای راه اندازی کولر گازی

بنا بر اینکه کولر گازی در کجا قرار است نصب شود و راه اندازی گردد ابزاری متفاوت نیاز است ولی به‌طور کلی برای راه اندازی کولر گازی و نصب آن ابزار زیر نیاز است:

 1. پمپ وکیوم

پمپ وکیوم در واقع پمپ خلأ است که با تخلیه هوا در محفظه ای مشخص باعث ایجاد فشاری منفی می شود. این پمپ ها انواع مختلفی دارد و در سایز های متفاوتی تولید و عرضه می شود و جزء ابزار تخصصی و گران برای راه اندازی کولر گازی است.

 1. دریل

برای نصب و راه اندازی کولر گازی شما نیاز به دریل های دارید که حالت چپ و راست دارند و همچنین دریل های که پرقدرت بوده و حالت ضربه ای دارند. شما می توانید از دریل های شارژی و یا سیمی استفاده کنید. این دریل ها به‌منظور اتصال کولر به دیوار و سایر قسمت های کولر مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. پرچ کن

از دیگر ابزار مورد استفاده برای راه اندازی کولر گازی می توان به پرچ کن اشاره کرد که تقریباً هیچ استفاده دیگری در زندگی روزمره برای فرد به غیر از نصب و راه اندازی کولر گازی ندارد.

 1. لوله بر

لوله بر یکی از موارد ضروری برای نصب و راه اندازی کولر گازی است و برای بریدن قدار اضافی لوله کولر گازی استفاده می شود.

 1. پلیسه گیر

پلیسه گیر همان‌طور که از اسمش مشخص است به‌منظور برطرف کردن پلیس های که در نتیجه ایجاد برش به وجود می آید استفاده می شوند.

 1. کپسول هوا برش

کپسول هوا برش نیز از ابزار تخصصی و گران دیگری است که به‌منظور برش در هنگام راه اندازی کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. سیم چین و انبردست

از سیم چین برای بریدن سیم های اضافه استفاده می شود و از انبردست جهت استفاده های مختلفی در راه اندازی کولر گازی استفاده می شود.

 1. نوار پرایمر

این نوار یک نواز خود چسب از جنس PVC است که برای آب بندی لوله گاز کولر گازی استفاده می شود.

مراحل راه اندازی کولر گازی

برای راه اندازی کولر گازی باید مراحلی زیادی را دنبال کنید که در ادامه به طور کامل به هرکدام می پردازیم. به یاد داشته باشید مراحل نصب کولر گازی کم ولی سخت، پس در نصب و راه اندازی کولر گازی دقت کنید.باید اقدامات زیر را انجام دهید.

مراحل سرویس کولر گازی

 1. پیدا کردن محل مناسب برای اسپیلت داخلی

توجه داشته باشید که ابتدا می بایست محلی مناسب برای نصب اسپیلت داخلی پیدا کنید. بهترین محل برای نصب اسپیلت داخلی در نزدیکی درب و در مسیر است که از عبور و مرور گرد و خاک در امان باشد. اسپیلت را نباید در محلی که دچار لرزش های شدید حاصله از فعالیت دستگاه های صنعتی می شود، نصب کنید زیرا که حسگرهای کولر گازی دچار اختلال می شوند.

 1. وصل صفحه نصب

پس از مشخص کردن محل مناسب صفحه نصب کولر گازی را با استفاده پیچ و رول پلاک به دیوار محکم کنید. همچنین از واشر فنری به همراه پیچ و رول پلاک استفاده کنید تا بتوانید ارتعاشات را به حداقل برسانید. برای سوراخ کردن دیوار هم باید از دریل پرقدرت و به وسیله مته دیوار استفاده کنید. توجه داشته باشید که تمام محل های پیچ صفحه نصب را باید به دیوار کاملاً محکم کنید.

 1. استفاده از تراز

قبل از اینکه محل سوراخ ها را علامت گذاری کنید برای سوراخ کردن باید یک تراز را بر روی سطح افقی و سطح عمودی صفحه نصب قرار دهید و پس از اطمینان از تراز بودن صفحه نصب اقدام به سوراخ کردن کردن دیوار کنید.

 1. ایجاد سوراخ برای لوله کولر

بعد از مرحله اتصال صفحه نصب برای راه اندازی کولر گازی می بایست یک سوراخ در دیوار و سقف به طول 7 و نیم سانتی متر که مناسب عبور یک لوله شماره 3 باشد ایجاد کنید. پس از ایجاد سوراخ باید یک فلنچ در آن قرار دهید.

 1. بررسی اتصالات برق کولر گازی

در این مرحله فرد باید پنل کولر را باز کرده و محکم بودن اتصالات برق را به کولر چک کنید و اگر این اتصالات محکم نبودند آن‌ها را به وسیله پیچ‌گوشتی مناسب محکم نماید.

 1. استفاده از دستگاه پمپ وکیوم

قبل از اینکه لوله های کولر گازی را به یکدیگر و به پنل خارجی و داخلی وصل کنید باید با استفاده از پمپ وکیوم این لوله ها را به‌طور کامل از گرد و غبار پاک کنید. دقت کنید که هرگز از اکسیژن برای تمیز کردن داخل لوله مبرد استفاده نکنید زیرا می تواند موجب آتش سوزی کمپرسور کولر گازی شود.

 1. کاربرد گاز ازت

علاوه بر استفاده از پمپ وکیوم باید داخل لوله های مسی را با استفاده از گاز ازت تمیز کنید تا به‌طور کامل از گرد و غبار عاری شود.

 1. اتصال لوله های کولر گازی

برای اطلاع از نوع لوله های که باید مورد استفاده قرار دهید با یک متخصص نصب کولر گازی مشورت کنید و سپس در این مرحله لوله های مسی رابط کولر را به گاز متصل کنید.

اتصال لوله های کولر گازی شامل چه مراحلی است؟

 • یک لوله از جنس PVC و به طول 6 میلی‌متر برش داده و در پوشی در انتهای آن قرار دهید و در داخل سوراخی در مرحله قبل برش داده‌اید، قرار دهید.
 • لوله تخلیه را در محل اتصالش محکم ببندید. در نظر داشته باشید که لوله تخلیه آب کولر گازی نقش مهمی در کارکرد صحیح کولرگازی دارد و از این رو دقت زیادی در نصب صحیح آن انجام دهید.
 • مسیری را برای اتصال لوله های مسی انتخاب کنید که کمترین فاصله بین پنل داخلی و خارجی را داشته باشد.
 • لوله های مسی، لوله تخلیه و سیم ها را با استفاده از چسب برق محکم به یکدیگر بچسبانید.
 • لوله ها را یک به یک از نظر گرد و غبار بررسی کرده و آن‌ها را تمیز کنید.
 • باید روی تمام لوله های کولر گازی عایق بندی انجام داده و عایق را نیز با استفاده از بست کمری به لوله ها متصل کنید.
 • لوله های مسی را با استفاده از آچار مناسب به واحد داخلی کولر گازی محکم متصل کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که آب امکان ورود به لوله های مبرد نداشته باشد زیرا که عبور آب از لوله های مبرد منجر به گرفتگی لوله های موبین شده و گرفتگی این لوله ها موجب آسیب به کمپرسور کولر گازی می شود.
 • دقت کنید که پس از باز کردن درپوش های اسپیلت داخلی باید فوراً لوله های را به محل های مربوطه متصل کنید. تاخیر در اتصال لوله ها به اسپیلت می تواند موجب ورود رطوبت به داخل اسپیلت شود که این رطوبت می تواند آسیب های بسیار زیادی به اسپیلت داخلی وارد کند.

لوله مناسب

توجه داشته باشید که اندازه لوله های مبرد را به درستی انتخاب کنید زیرا که انتخاب اشتباه سایز لوله های مبرد موجب کاهش طول عمر کولر گازی و کاهش کارایی آن می شود.

انتخاب لوله مناسب

 1. استفاده از درپوش

در هنگامی که هنوز لوله های اسپیلت را وصل نکرده‌اید باید حتماً از درپوش استفاده کنید تا مطمئن شوید رطوبت وارد لوله ها نمی شود.

 1. تست نشتی

بعد از اینکه تمامی لوله ها و اتصالات را در محل مناسبشان نصب کردید باید تست نشتی انجام دهید.

 1. راه اندازی و نصب پنل بیرونی کولر گازی

بعد از اینکه نل داخلی کولر گازی و اتصالات را راه اندازی و نصب کردید برای راه اندازی کولر گازی نوبت به نصب پنل بیرونی کولر گازی می رسد.

مکان مناسب

در ابتدا باید برای پنل بیرونی مکانی مناسب پیدا کنید. مکانی برای نصب پنل بیابید که در مسیر رفت آمد عمومی نباشد، نور مستقیم خورشید به آن نتابد و محیط آن دارای گرد و غبار نباشد. محیط باید در اطراف اسپیلت فضای بازی داشته باشد و نباید اسپیلت در گوشه های دیوار و چسبیده به دیوار قرار بگیرد.

مشکل فاصله نامناسب

دقت کنید که فاصله پنل بیرونی از پنل داخلی باید استاندارد باشد. در صورتی که اسپیلت بیرونی یا همان پنل بیرونی در فاصله ای بیش از حد استاندارد از اسپیلت داخلی قرار گیرد جریان روغن بین اسپیلت داخلی و خارجی مختل می شود و این امر موجب آسیب کمپرسور می شود.

نیاز به محفظه

در بسیاری از موارد اسپیلت خارجی را می بایست در پشت پنجره نصب کرد در این شرایط برای قرار گیری اسپیلت خارجی می بایست با استفاده از آن محفظه نگه‌دارنده‌ای دست کرد و آن را به بدنه اصلی پنجره جوش داد و اسپیلت را بر روی این محفظه نگهدارند قرار داد.

اتصال پایه های اسپیلت

پس از اینکه محل قرار دهی اسپیلت را مشخص کردید می بایست پایه های اسپیلت را به آن متصل کنید و آن‌ها را با زمین تراز نمایید.

راه اندازی کولر گازی را به متخصص بسپارید

با توجه به اینکه ابزار آلات مختلف و بعضاً گرانی برای راه اندازی کولر گازی نیاز است که بعداً هم به کار فرد عادی نمی آیند و با توجه به اینکه نصب و راه اندازی کولر گازی نیاز به دانش و تجربه خاص فنی دارد لذا به شما توصیه می کنیم که برای ره اندازی کولر گازی خود حتماً از نمایندگی های مجاز استفاده کنید و این کار را به اهلش بسپارید.

جمع بندی

کولر فارغ از اینکه آبی باشد یا گازی نیاز به توجه و بررسی های منظم دارد. در نظر داشته باشید که کولر خود را در فواصل منظم مورد بررسی قرار دهید تا مشکلات احتمالی را شناسایی کنید و از ایجاد آسیب ها و خسارات سنگین جلوگیری کنید. با این بررسی ها شما می توانید تضمین کنید که کولر شما بالاترین کارایی ممکن را داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 20 =