ویژگی‌های یک مدرس خوب

0

در حال حاضر همه به دنبال مدرسی هستند که ویژگی‌های یک مدرس خوب را داشته باشد. در صنعت آموزش خصوصی که امروزه یکی از صنایع مهم در بسیاری از کشورها است و دارای گردش مالی بالای است لذا تعداد قابل‌توجهی از مدرسین گرایش به فعالیت در این حوضه را دارند اما مانند هر صنعت دیگری که متخصصین دارای کیفیت بالا می‌تواند موفقیت کسب کنند در صنعت آموزش خصوصی هم مدرسینی می‌توانند موفقیت باشند که ویژگی‌های یک مدرس خوب را داشته باشند.

اهمیت تدریس خصوصی در مشهد

در مشهد نیز مانند هر کلان‌شهر دیگر تعداد زیادی دانش‌آموز وجود دارند که تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها نیازمند به دریافت خدمات آموزشی خصوصی هستند؛ و این خدمات آموزشی شامل درس‌های مختلف است. متقاضیان مدرس خصوصی در مشهد فارغ از نوع درس به دنبال مدرسینی هستند که ویژگی یک مدرس خوب را دارند.

ویژگی‌های یک مدرس خوب به‌طورکلی

ویژگی‌های فردی مدرس از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر روی کیفیت آموزش است که در ادامه به آن‌ها اشاره‌کرده و هریک را به‌طور خلاصه شرح می‌دهیم. زمانی یک مدرس را متخصص می‌نامیم که تمام یا اکثر این ویژگی‌ها را داشته باشد.

ویژگی‌های یک مدرس خوب

 1. سطح علمی

یکی از عوامل تأثیرگذار بر کیفیت یک مدرس خوب سطح علمی مدرس و محل تحصیل مدرس است. معمولاً مدرسینی که در دانشگاه‌های معتبرتر تحصیل کرده‌اند و مدارک بالای علمی در زمینه درسی خود را دارا می‌باشند کیفیت تدریسی بهتری نسبت به مدرسینی دارند که در دانشگاه‌های سطح پایین‌تر تحصیل کرده‌اند.

 1. سابقه تدریس

یکی دیگر از ویژگی‌های یک مدرس خوب سابقه تدریس وی است. مدرسینی که معمولاً سابقه تدریس بیشتری دارند می‌توانند بر درس تسلط بیشتری داشته باشند. البته باید توجه داشته باشید که عنصر سابقه تدریس در مورد همه دروس تعیین‌کننده نیست و در صورت تعارض با سایر شرایط می‌توان از آن صرف‌نظر کرد.

 1. خوش‌رویی و عشق و علاقه

خوش‌رویی و عشق و علاقه در برخورد با دانش‌آموز ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های یک مدرس خوب فارغ درس تدریسی وی است. عشق و علاقه در هر کاری منجر می‌شود که فرد به کاری که می‌کند اهمیت بدهد و فقط به دنبال کسب درآمد از کارش نباشد. خوش‌رویی و چهره گشاده هم باعث می‌شود تا دانش‌آموز ارتباط مؤثرتری با مدرس برقرار کند و به‌راحتی سؤالات خود را از مدرس بپرسد.

 1.  حوصله بالا

یکی دیگر از عوامل شخصیتی مهم برای مدرس داشتن صبر و حوصله است. همه دانش‌آموزان از یک سطح فراگیری مطالب تدریسی برخوردار نیستند. گاهی مدرس مجبور است یک مسئله را که ازنظر او ازنظر سختی فراگیری آسان است را چندین بار برای یک دانش‌آموز تدریس کند تا وی مطلب را درک کند. البته مشخص است که گاهان کلاس‌های که برای چندین نفر برگزار می‌شوند که از سطوح یکسانی ازنظر قدرت فراگیری در یک سطح قرار ندارند زمان اجازه تکرار چندین‌باره مطلب را به مدرس می‌دهد لذا دانش‌آموزانی که از قدرت فراگیری بسیار پایین‌تری نسبت به سایر همکلاسی‌های خود برخوردارند بهتر است از امکانات مدرس کاملاً خصوصی برای دروسی که در آن‌ها مشکل‌دارند نیز بهره ببرند.

 1. داشتن انعطاف و تنوع در روش‌های تدریس

مدرسی می‌تواند به‌عنوان یک مدرس خوب خود را بشناساند که از روش‌های متنوع برای تدریس استفاده کند و سطح فراگیری همه دانش‌آموزان خود را در روش‌های تدریسی خود در نظر بگیرد. وقتی یک مطلب به چندین روش متنوع برای دانش‌آموزان بیان شود امکان فراگیری آن بیشتر می‌شود. انعطاف در امر تدریس موجب می‌شود تا زمانی که مدرس پی می‌برد روش تدریسش بر روی گروهی از دانش‌آموزان تأثیر ندارد از روش‌های جایگزین مناسب‌تر استفاده کند.

 1. قدرت بیان بالا

قدرت بیان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مدرس خوب است. حتی اگر مدرس مدارک بالای داشته باشد و تسلط بالای بر درس مربوطه داشته باشد ولی قدرت بیان دانش خود را نداشته باشد نمی‌تواند آن را به دیگران انتقال دهد و دانش‌آموزان باکیفیت بالای تربیت کند. لذا داشتن قدرت بیان بالا یک ضرورت بسیار مهم در امر تدریس است.

زمانی که مجبور شدید بین یک مدرس باسابقه تدریس بالا و مدرک معتبر ولی باقدرت بیان پایین و یک مدرس تازه‌کار و مدرک بااعتبار پایین‌تر ولی باقدرت بیان بسیار بالاتر، یکی را انتخاب کنید توصیه می‌کنیم مدرس دوم (مدرس باقدرت بیان بالا) را انتخاب کنید؛ زیرا هدف اصلی شما از گرفتن مدرس فراگیری درس است و اگر مدرس قدرت بیان خوبی نداشته باشد نمی‌تواند چیزی به شما بیاموزد.

 1. تسلط بر روش‌های نوین آموزشی

مدرسی می‌تواند امروزه به‌عنوان یک مدرس خوب فعالیت کند که از ابزار آموزشی جدید به‌خوبی بهره ببرد و بر این ابزار تسلط داشته باشد. مدرس باید همگام با تکنولوژی‌های جدید پیش برود و از زمان‌های خارج از کلاس نیز در راستای آموزش بیشتر دانش‌آموزان خود استفاده کنید.

تسلط داشتن بر اوضاع

 1. توانایی برقراری ارتباط مؤثر با فراگیران

مدرسی می‌تواند تدریس باکیفیت‌تری ارائه کند که بتواند ارتباط مؤثر و مثبتی با فراگیران خود برقرار کند و به‌نوعی با ایشان رابطه دوستانه برقرار کند. دانش‌آموزان از کسی که به آن‌ها اهمیت می‌دهد بهتر یاد می‌گیرند.

 1. تسلط بر درس

یک مدرس باکیفیت بر درس کاملاً تسلط دارد و مبحث تدریسی را به‌خوبی می‌داند و درصورتی‌که برای فراگیرانش مسئله‌ای پیش بیاید توان پاسخ به مسائل را دارد و سعی بر فرار از سؤالات فراگیران نمی‌کند.

 1. درگیر کردن فراگیران

امروزه یکی از اصول آموزش نوین آموزش فعال است. منظور از آموزش فعال این است که مدرس باید فراگیران را به‌طور کامل در فرایند آموزش خود درگیر کند و مدرس نباید فقط تنها تدریس کند و محصل فقط گوش کند. البته اینکه از چه سبک تدریسی استفاده شود به ماهیت درس تدریسی نیز بستگی دارد.

 1. نوع پوشش مدرس

یکی از عوامل فرعی تأثیرگذار بر کیفیت آموزش مدرس آراستگی ظاهری و نوع پوشش مدرس است. مدرس به‌غیراز تدریس درسی که برای آن به کار گمارده شده است بر روی شخصیت دانش‌آموز خود نیز تأثیر دارد لذا داشتن آراستگی ظاهر توسط مدرس می‌تواند آثار مثبت شخصیتی برای دانش‌آموز داشته باشد و بلعکس نداشته آراستگی ظاهری می‌تواند تأثیر منفی بر شخصیت دانش‌آموز داشته باشد و حتی غیرمستقیم موجب بهبود فراگیری یا ضعف فراگیری توسط دانش‌آموز شود.

آیا ساکن مشهد هستید و به دنبال بهترین مدرس هستید؟

اگر درب مشهد ساکن هستید و به دنبال مدرسی هستید که ویژگی‌های یک مدرس خوب را دارد می‌توانید با در نظر گرفتن موارد ذکرشده در این مقاله با مراجعه به وب‌سایت فن باز که یکی از وب‌سایت‌های بسیار فعال در زمینه ایجاد ارتباط بین متخصصین ارائه خدمات و نیازمندان به خدمات در ایران و به‌ویژه در مشهد است مراجعه کنید تا مدرس موردنیاز خود را پیدا کنید.

سخن آخر با فراگیران

با بررسی رزومه مدرس تنها برخی از ویژگی‌های یک مدرس خوب را می‌توان بررسی کرد و بخش قابل‌توجهی دیگر از ویژگی‌های مدرسین را تنها می‌توان یا با مصاحبه حضوری و یا استفاده کوتاه‌مدت از خدمات آموزشی مدرس پی برد و یا اینکه از سایر فراگیران مدرس که قابل‌اطمینان هستند این اطلاعات را به دست بیاورید.

پس به یاد داشته باشید در بررسی اولیه خود که همان بررسی رزومه مدرسین است چند انتخاب برای خود اولویت کنید تا درصورتی‌که پس از بررسی ثانویه مدرسی که در ابتدا برای تدریس انتخاب کرده بودید را نپسندید و مطابق نیاز خود ندانستید بتوانید گزینه دیگری را انتخاب کنید و در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 2 =