ساختمانی

ویژگی های یک ایزوگام خوب (0 تا 100 ایزوگام)

ویژگی های یک ایزوگام خوب این جهت باید برای شما اهمیت داشته باشد که این وسیله یکی از مهم ترین تجهیزات مورد استفاده برای محافظت پشت بام، حمام، استخر، سرویس های بهداشتی و سایر اماکن در برابر نفوذ آب است. به علاوه دانستن ویژگی های یک ایزوگام خوب باعث محافظت شده ساختمان و منزل شما را در برابر نفوذ آب و رطوبت است. نفوذ آب به دیواره، سقف و کف ساختمان ها می تواند منجر به خسارات بسیار، زحمت و حتی آسیب جانی برای منزل فرد و حتی منازل اطراف شود.

ایزوگام چیست؟

ایزوگام عبارت است از یک پوشش مقاوم که از قیر و الیاف مصنوعی ساخته می شود و دارای دو رویه که رویه قیر به رنگ مشکی و رویه الیاف مصنوعی به رنگ نقره ای است. ایزوگام یک عایق برای جلوگیری از نفوذ آب و خرابی دیوار و سقف خانه است که در فصول سرد نیاز باعث گرم ماندن خانه می شود.

ترکیبات ایزوگام شامل چه مواردی است؟

ایزوگام به طور کلی از قیر صنعتی، مواد پلیمری با نام اتکتیک پلی پروپیلن که به اختصار با نام ماده APP نامیده می شود، یک لایه پشم شیشه، لایه ای پلی استر سوزنی، پودر تالک و یا پودر مس، فیلم پلی اتیلن، فویل آلومینیومی، باند و چسب تشکیل شده است.

ابعاد و وزن ایزوگام به چه شکل است؟

بر طبق استاندارد ایزوگام با 10 متر طول و 1 متر عرض و به ضخامت 3.5 تا 4 میلی متر و وزن تقریبی 40 الی 42 کیلوگرم تولید شده و به شکل یک رول وکیوم شده دارای یک رویه تیره و یک رویه نقره ای به بازار عرضه می شود.

انواع ایزوگام های موجود در بازار

ایزوگام ها با استفاده از روش های خاصی مانند تعداد لایه ها دسته بندی می شوند و همین عامل می تواند باعث تشخیص ویژگی های یک ایزوگام خوب از بد باشد. اما تنها هدف از دسته بندی ایزوگام ها این موضوع نیست و ایزوگام ها با اهداف مشخصی دسته بندی می شوند. از مهم ترین دسته بندی های ایزوگام ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

انواع ایزوگام

الف تقسیم بندی بر اساس لایه ها

ایزوگام به دو نوع در بازار موجود است که تنها از نظر تعداد لایه ها متفاوت اند و ترکیبات هر دو یکسان است. این دو نوع ایزوگام شامل موارد زیر می شوند.

ایزوگام تک لایه: ایزوگام تک لایه همان‌طور که از نامش مشخص است از یک لایه تشکیل شده و ضخامتش 3 میلی‌متر است.

ایزوگام دو لایه: این نوع از ایزوگام از دولایه تشکیل شده و ضخامت آن 3.5 تا 4 میلی‌متر است.

ثبت نام متخصص در فن باز

ب) تقسیم بندی بر اساس رویه

ایزوگام بر اساس این تقسیم بندی به دو نوع با روکش و بدون روکش آلومینیومی تقسیم می شود. از ایزوگام با روکش آلومینیومی برای عایق کاری پشت بام و سطوحی استفاده می شود که در معرض هوا و بارش باران قرار داشته و بر سطح آن‌ها عبور رو مرور انجام می گردد و از ایزوگام های بدون رویه، برای عایق بندی کف حمام، کف استخر، سرویس های بهداشتی و زیربنای ساختمان استفاده می شود. قیمت ایزوگام های بدون لایه آلومینیومی کمتر از ایزوگام های دارای لایه آلومینیومی است.

نحوه نصب ایزوگام در سطوح مختلف

ایزوگام را با استفاده از حرارت مستقیم شعله مشعل حرارت می دهند و پس از اینکه ایزوگام داغ شد آن را بر روی سطح مورد نظر می چسبانند و سپس مجدداً بر روی سطح نقره ای حرارت مستقیم شعله مشعل را قرار می دهند تا به‌خوبی به سطح مذکور بچسبد.

شرکت های تولید کننده ایزوگام

در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از شرکت های تولید کننده ایزوگام، ایزوگام هایی با کیفیت های متفاوت تولید کرده و به بازار عرضه می کنند که قیمت های متفاوتی نیز دارند. از این رو باید استانداردها و ویژگی های یک ایزوگام خوب را بدانید تا بتوانید یک ایزوگام مناسب با نیاز خود انتخاب کنید انتخاب کنید؛ زیرا که اگر یک ایزوگام بی کیفیت انتخاب کنید خیلی زودتر از آنچه فکرش را می کنید نیاز به تعویض ایزوگام مذکور خواهید داشت و این یعنی هزینه اضافه برای تعمیرات و کندن ایزوگام قبلی.

البته برای تعمیر ایزوگام قبلی در غالب موارد ایزوگام جدید را روی ایزوگام قبلی نصب می کنند که باعث افزایش دوام این ایزوگام نیز می شود؛ اما خود این کار نیز جویای هزینه زیادی است که شما مجبور به پرداخت آن می شوید.

مهم ترین ویژگی های یک ایزوگام خوب

یک ایزوگام خوب و استاندارد دارای حداقل ویژگی های زیر است که انتخاب آن را مطمئن تر می کند و دوام و کارایی بالایی نیز به شما ارائه می دهد. در ادامه مهم ترین ویژگی های یک ایزوگام خوب را مورد بررسی قرار می دهیم.

  1. داشتن برچسب استاندارد

یک ایزوگام خوب باید برچسب استاندارد داشته باشد. این برچسب ها باید شامل مشخصات شرکت تولید کننده، تاریخ تولید، نوع عایق، علامت استاندارد بوده و هر 2 متر بر روی ایزوگام زده شده باشد.

  1. بوی مطبوع

در ایزوگام های بی کیفیت به جای استفاده از پلیمرهای استاندارد و قیر مرغوب از پودرهای معنی و مواد غیر پلیمری استفاده می شود که این امر موجب می شود تا انواع بی کیفیت بوی نامطبوع داشته باشند.

  1. ذرات چسبنده

در ایزوگام های استاندارد و خوب در صورتی که دستتان را بر پوشش خارجی و تیره ایزوگام بکشید هیچ ذره ای بر آن نمی چسبد در صورتی که با کشیدن دستتان بر سطح خارجی و تیره ایزوگام غیراستاندارد ذراتی سیاه به آن می چسبند.

  1. ضخامت ایزوگام

همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم یک ایزوگام خوب باید ضخامت مشخص داشته باشد. این ضخامت برای ایزوگام های تک لایه 3 میلی‌متر و برای ایزوگام های دو لایه ضخامتی بین 3.5 تا 4 میلی‌متر باشد. در هنگام خرید ایزوگام حتماً به ضخامت آن توجه کنید.

ضخامت ایزوگام

  1. ابعاد استاندارد

همان‌طور که شرح دادیم یک ایزوگام باید در حالت استاندارد طول 10 متری و عرض 1 متری داشته باشد. حتماً در هنگام خرید ایزوگام از طول و عرض آن اطمینان یابید.

  1. وزن ایزوگام

یک ایزوگام خوب و با کیفیت باید وزنش مطابق با آنچه شرح دادیم باشد. اگر وزن رول ایزوگام کمتر از 40 کیلوگرم باشد به معنای بی کیفیت بودن آن است و اگر وزن آن بیش از 42 کیلوگرم باشد به معنای با کیفیت تر بودن آن نیست.

  1. ضخامت فویل آلومینیومی

یک ایزوگام استاندارد دارای رویه آلومینیومی می بایست رویه آلومینیومی ضخامتی در حدود 16 میکرون داشته باشد.

  1. ضمانت نامه و بیمه

یکی از نکاتی که باعث می شود تا بتوانید یک ایزوگام با کیفیت خریداری کنید توجه به بیمه نامه معتبر است. یک ایزوگام خوب و با کیفیت بیمه نامه معتبر و ضمانت نامه دارد.

کمک گرفتن از یک کارشناس

توصیه می کنیم که برای خرید ایزوگام خوب و با کیفیت حتماً با ایزوگام کار خود یا یک کارشناس ایزوگام کاری مشورت کنید، این افراد به خوبی انواع مختلف ایزوگام های تولیدی توسط شرکت های مختلف موجود در بازار را می شناسند و می توانند کمک شایانی به شما در انتخاب بهترین نوع ایزوگام بکنند.

صرفه جویی در هزینه ها با خرید یک ایزوگام خوب

در نظر داشته باشید که خرید یک ایزوگام بی کیفیت به خاطر قیمت پایین آن در واقع صرفه جویی نبوده و تماماً ضرر است زیرا که در صورت سوراخ شدن ایزوگام، جدا شدن آن از سطح بسترش و نفوذ آب به آن خسارت بسیاری بر ساختمان شما وارد می شود و همان‌طور که گفتیم علاوه بر هزینه خرید و نصب مجدداً ایزوگام می بایست هزینه کندن ایزوگام قبلی، هزینه تخریب بستر حمام و سرویس های بهداشتی و هزینه تعمیرات و ساخت مجدد قسمت های تخریب شده را نیز بدهید و در صورت ورود آسیب به بناهای مجاور می بایست هزینه تعمیر آنها را نیز بدهید.

چطوری باید یک ایزوگام خوب بخریم؟

اگر به دنبال خرید یک ایزوگام با کیفیت هستید به شما توصیه می کنیم سری به وب سایت های اینترنتی نیز بزنید و لیستی از ایزوگام های موجود در بازار تهیه کرده و شرایط آنها را با ویژگی های یک ایزوگام خوب و با کیفیت مقایسه کنید و سپس نوع مناسب برای خود را انتخاب کنید. با مراجعه به وب سایت های اینترنتی مرتبط می توانید در زمانی بسیار کوتاه و با قدرت مقایسه ای بسیار بالا به انتخاب بپردازید.

سخن پایانی

خرید یک ایزوگام با کیفیت به تنهایی ضامن نتیجه نهایی مطلوب نیست. حتی اگر یک ایزوگام با کیفیت خریداری کنید اگر آن را به درستی نصب نکنید نتیجه نهایی مطلوب نخواهد بود، لذا توصیه می کنیم برای نصب ایزوگام حتماً از ایزوگام کارهای متخصص و باتجربه استفاده کنید.

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا