راهنمای جامع برای خرید کرم ضد آفتاب (0 تا 100)

0

در این مقاله یک راهنمای جامع برای خرید کرم ضد آفتاب به شما ارائه می دهیم تا بتوانید از بین تمام کرم های ضد آفتاب موجود در بازار بهترین را انتخاب کنید. یک نکته مهم در مورد کرم ضد آفتاب وجود دارد که آن را به یک محصول اساسی می کند که آن هم جلوگیری از بیماری های پوستی مانند سرطان است.

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب

پوست بدن ما در طول روز در فضاهای مختلف در معرض تابش نور آفتاب است و از آنجایی که نور خورشید از طیف‌های مختلفی تشکیل شده که قسمتی از آن‌ها برای سلامت پوست بسیار مضر بوده و حتی می تواند منجر به ایجاد سرطان پوست شود و از آنجایی که تأمین ویتامین دی بدن نیاز مبرم در عرض تابش نور خورشید دارد، در نتیجه شما نمی توانید از نور خورشید دوری کنید و برای اینکه از اثرات مضر آن نیز در امان بمانید می بایست از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

کارکرد کرم‌های ضد آفتاب

اثر کرم‌های ضد آفتاب به‌منظور حذف آثار نامطلوب نور خورشید به دو شکل انجام می شود که عبارت‌اند از:

  • ایجاد انحراف در پرتوهای مضر نور خورشید
  • تبدیل اشعه های مضر فرابنفش به گرما و بی اثر کردن آن‌ها است که از بیماری هایی بسیار شدید مانند سرطان پوست جلوگیری می کند.

انواع کرم ضد آفتاب

یکی از قسمت های مهم این راهنمای جامع برای خرید کرم ضد آفتاب مربوط به معرفی انواع مختلف کرم ضد آفتاب است. کرم‌های ضد آفتاب را می توان بر اساس مختلفی به گروه های متفاوتی تقسیم بندی کرد که عبارت‌اند از:

تقسیم بندی بر اساس رنگ

در این تقسیم بندی کرم‌های ضد آفتاب را به دو گروه تقسیم می کنند که عبارت‌اند از:

  1. کرم ضد آفتاب رنگی

کرم‌های ضد آفتاب رنگی معمولاً به رنگ کرم و یا سفید هستند و از آنجایی که معمولاً کاملاً جذب می شوند اثر قابل مشاهده‌ای از رنگ آن‌ها بر روی پوست فرد دیده نمی شود ولی در برخی مواقع مقداری از کرم ضد آفتاب بر روی پوست بدن فرد به ویژه در ناحیه صورت و بینی باقی می ماند که به علت رنگی بودن موجب ناراحتی فرد مصرف کننده می شود.

  1. کرم ضد آفتاب بی رنگ

این کرم‌های ضد آفتاب بی رنگ بوده و هیچ اثر مشهودی از خود بر روی پوست مصرف کننده باقی نمی گذارند.

کرم ضد آفتاب

تقسیم بندی بر اساس SFP

SFP در واقع فاکتورهای محافظتی نور خورشید موجود در کرم ضد آفتاب است که به‌طور خاص در برابر اشعه ماوراءبنفش از نوع UV-B ایجاد محافظت می کنند و به اختصار SFP نامیده می شوند و در بازار کرم‌های ضد آفتاب اصطلاح شناخته شده‌ای است. کرم‌های ضد آفتاب بر اساس میزان شاخص SFP در رده‌های مختلفی قرار می گیرند.

در واقع یک کرم ضد آفتاب SFP15 پوست شما را 3/93 درصد و یک کرم ضد آفتاب SFP30 پوست شما را 7/96 درصد محافظت می کند. توجه داشته باشید که ماندگاری کرم‌های ضد آفتاب بر روی پوست شما ربطی به مقدار SFP آن‌ها ندارد.

بر اساس محافظت UV

بر اساس نوع محافظت کرم‌های ضد آفتاب به سه دسته تقسیم می شوند.

  1. کرم‌های ضد آفتاب UV-A

این کرم‌های ضد آفتاب در برابر اشعه ماوراءبنفش با طول موج 315 تا 400 نانومتر محافظت ایجاد می کنند. البته لازم به ذکر است که اشعه UV-A خود به دو گروه UV-A1 با طول موج 340 تا 400 نانومتر و UV-A2 با طول موج 320 تا 340 نانومتر تقسیم می شود.

این کرم‌های ضد آفتاب را بر اساس سیستم ستاره دهی امتیاز بندی می کنند و درجه ستاره ها بین 1 تا 5 ستاره است. این راهنمای جامع برای خرید کرم ضد آفتاب به شما توصیه می کند که کرم‌های ضد آفتاب با امتیاز بالای ستاره یعنی کرم ضد آفتاب 5 ستاره باشید تا بیشترین محافظت در برابر اشعه UV-A داشته باشید.

توجه به UV-A ها

در هنگام خرید کرم ضد آفتاب حتماً توجه کنید که کرمی را خریداری کنید که در برابر هر دو طیف نور UV-A1 و UV-A2 محافظت ایجاد می کند.

  1. کرم‌های ضد آفتاب UV-B

این کرم‌های ضد آفتاب در برابر اشعه ماوراءبنفش با طول موج 280 تا 315 نانومتر محافظت ایجاد می کنند.

  1. کرم‌های ضد آفتاب دوکاره

این کرم‌های ضد آفتاب در برابر هر دو طیف نور ماوراء بنفش یعنی UV-A و UV-B محافظت ایجاد می کنند.

بر اساس مکانیسم فیلتر

همان‌طور که گفتیم کرم‌های ضد آفتاب با دو مکانیسم انحراف اشعه خورشید و یا تبدیل اشعه ماوراءبنفش به حرارت از پوست بدن محافظت می کنند بر اساس همین امر نیز کرم‌های ضد آفتاب به سه دسته تقسیم می شوند که عبارت‌اند از:

  1. فیلترهای فیزیکی

کرم‌های که حاوی دو ماده در اکسید تیتانیوم و اکسید روی هستند به کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی معروف هستند. این کرم‌های ضد آفتاب در لایه سطحی پوست جذب می شوند و پرتوهای مضر خورشید را منحرف کرده و موجب محافظت پوست افراد می شوند.

  1. کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی

در کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی بیش از 30 نوع ماده از جمله اکسی بنزن، اکتینوکسات، اکتیسالات و آووبنزون وجود دارد که همگی در لایه های بالایی پوست جذب می گردند. نحوه عملکرد کرم‌های ضد آفتاب برای ایجاد محافظت پوست در برابر اشعه مضر خورشید از دو طریق تبدیل اشعه ماوراءبنفش به گرما و منحرف کردن نور خورشید از پوست است.

  1. کرم‌های ضد آفتاب ترکیبی

در این کرم‌های ضد آفتاب هم از مواد محافظت کننده فیزیکی و هم از مواد محافظت کننده شیمیایی استفاده می شود. ما در این راهنمای جامع برای خرید کرم ضد آفتاب به شما توصیه می کنیم کرم ضد آفتابی بخرید که حاوی هر نوع محافظت کننده‌ی شیمیایی و فیزیکی باشد تا به بهترین شکل از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کند.

انواع کرم ضد آفتاب

کدام کرم ضد آفتاب را بخریم؟

برای خرید کرم ضد آفتاب نکته خیلی مهم توجه به طیف محافظتی آن است. می بایست کرم ضد آفتابی خریداری کنید که SFP بالاتری داشته و در برابر هر سه نوع اشعه ماوراءبنفش شامل UV-A1، UV-A2 و UV-B محافظت ایجاد می کند و 5 ستاره باشد.

سن

در هر سنی اشعه مضر خورشید می توانید منجر به بروز آسیب به پوست افراد شود لذا تمامی گروه های سنی در معرض تابش نور خورشید می بایست از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند.

کودکان

برای کودکان زیر شش سال توصیه می کنیم که بهتر است از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید و ایشان را در معرض نور خورشید قرار ندهید و از کلاه و محافظ های فیزیکی استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب طیف گسترده

کرم‌های ضد آفتاب طیف گسترده عبارت از کرم‌های ضد آفتابی که پوست فرد را در برابر تمام طیف‌های اشعه فرابنفش حفاظت می کنند.

نوع تجاری کرم ضد آفتاب

توجه داشته باشید که برندهای تجاری مختلفی از کرم‌های ضد آفتاب در بازار لوازم بهداشتی و آرایشی وجود دارند ولی نباید شما بر اساس مارک اقدام به خرید کرم ضد آفتاب کنید بلکه باید با توجه به طالب ذکر شده در این راهنمای جامع برای خرید کرم ضد آفتاب اقدام به خرید بکنید و صرف نظر از نام تجاری محصول ترکیبات، درجه SFP و تعداد ستاره های مندرج بر روی محصول را مورد ارزیابی قرار دهید.

محصولات متنوع

در حال حاضر در بازار لوازم بهداشتی و آرایشی انواع مختلفی از کرم‌های ضد آفتاب وجود دارد که با کرم‌های دیگر مانند کرم‌های ضد لک ترکیب شده و در قالب یک محصول عرضه می شوند. شما می توانید در صورت نیاز از این محصولات نیز استفاده کنید.

چه قیمتی؟

کیفیت یک محصول اگرچه بر قیمت آن تاثیرگذار است ولی گران بودن یک محصول به معنای خوب بودن یک محصول نیست و همان‌طور که گفتیم به‌منظور خرید کرم ضد آفتاب نکات ذکر شده در این راهنمای جامع برای خرید کرم ضد آفتاب را رعایت کنید و تنها بر اساس قیمت تصمیم گیری نکنید.

جمع بندی

به یاد داشته باشید که هدف از خرید کرم ضد آفتاب حفاظت از بدنتان است لذا می بایست نکات مندرج در این راهنمای جامع برای خرید کرم ضد آفتاب را حتماً مد نظر داشته باشید تا بتوانید یک کرم بسیار مناسب و کارا تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 11 =