لوله کشی ساختمان و اطلاعات مهمی که باید بدانید

0

در این مقاله سعی داریم تا به لوله کشی ساختمان و اطلاعات مهمی که باید بدانید، بپردازیم. لوله کشی ساختمان یکی از اجزاء بسیار مهم و هزینه بر در هر ساختمانی است که داشتن اطلاعات در مورد آن چه در هنگام ساخت یک ساختمان جدید و چه در طول سکونت در یک ساختمان بسیار کمک کننده است تا بتوان در صورت بروز مشکل بهترین اقدام را انجام داد.

انواع لوله کشی در ساختمان

انواع مختلفی لوله کشی در ساختمان وجود دارد که هر کدام وظیفه خاصی داشته و امکانات بخشی از ساختمان را فراهم می کنند. به طور مثال لوله کشی آب در ساختمان یکی از قسمت های مهم هر ساختمانی است که اگر به طور اشتباه انجام شود، ممکن است که ساختمان و یا قسمتی از آن را درگیر مشکلات شدیدی کند. لازم به ذکر است تعمیر لوله کشی ساختمان از هر نوع که باشد، کاری سخت و زمان بر می باشد، از این رو دانستن اطلاعات در مورد لوله و لوله کشی بسیار مهم است. در ادامه با انواع لوله کشی در ساختمان بیشتر آشنا می شویم.

 1. لوله کشی گاز شهری

گاز شهری مهم‌ترین منبع انرژی گرمایشی برای خوراک پز ها و وسایل گرمایشی منزل است. برای دسترسی به گاز شهری می بایست لوله کشی گاز برای ساختمان به شکلی انجام شود که تمام ساختمان بتوانند از آن استفاده نمایند و در عین حال با افت فشار و مشکلات مرتبط در روزهای سرد تابستان دچار نشوند.

 1. لوله کشی آب شرب

آب شرب مهم‌ترین ملزومات زندگی در هر نقطه ای از زمین است. در بسیاری از نقاط ایران لوله کشی آب شرب انجام شده و برای استفاده از آن باید برای ساختمان لوله کشی آب انجام شود. دقت داشته باشد هر نوع لوله کشی که انجام شود باید به شکلی استاندار باشد تا در ادامه به مشکلات متعددی برنخورد. طبق سابقه فن باز در امور تعمیری، تعمیر لوله های ساختمان هزینه بسیار و خرابی زیادی دارد.

 1. لوله کشی فاضلاب

لوله کشی فاضلاب به‌منظور انتقال پسماند آب مصرف شده در اماکن و ساختمان ها استفاده می شود و در هر ساختمانی نیز وجود دارد. لوله کشی فاضلاب در نهایت از طریق یک مسیر مستقیم به کانال های سطحی و یا سیستم فاضلاب شهری وصل می شود.

 1. لوله کشی سرویس های بهداشتی

لوله کشی سرویس بهداشتی به‌منظور انتقال پسماندهای سرویس های بهداشتی در تمامی ساختمان‌ها تعبیه می شود. یکی از مشکل ترین لوله کشی ها همین لوله کشی سرویس های بهداشتی است که در صورت کوچک‌ترین اشتباه منجر به خرابی تمام سرویس بهداشتی و هزینه‌ی بسیار زیادی می شود. در لوله کشی اصول و استاندار مهم تر از هر چیزی می باشد.

 1. لوله کشی موتور خانه

در بسیاری از ساختمان های بزرگ و چند واحده به‌منظور سیستم گرمایشی ساختمان از موتورخانه مرکزی استفاده می شود. موتورخانه آب را از طریق لوله کشی به پکیج های حرارتی می فرستد و به این شکل حرارت منزل را تامین می کند. لوله کشی موتورخانه از لوله کشی آب متمایز بوده و تفاوت های آشکاری نیز با آن دارد.

لوله کشی موتور خانه

نکات مهم در لوله کشی ساختمان

همان‌طور که گفته شد، مهم تر از هر چیزی در لوله کشی ساختمان رعایت اصول و استاندارهایی است که نه تنها باعث راحتی شما می شود، بلکه باعث دوام بیشتر ساختمان نیز می شود. مطمئنا زمانی که یک لوله آب به خاطر اشتباه راهبردی خراب می شود، خسارات زیادی به اسکلت ساختمان وارد می کند که ساکنین این ساختمان نه تنها باید هزینه آن را بدهند بلکه باید زمان زیادی را برای تعمیر آن صرف نمایند که اصلا منطقی نمی باشد.

 1. لوله کشی زیر کار

در لوله کشی زیر کار، لوله ها روی آجر ها و قبل از اجرای گچ کاری و سنگ کاری ساختمان انجام می شود. در لوله کشی زیرکار باید پس از ساخت اسکلت ساختمان و آجر کاری، لوله کشی انجام شود. برای این کار به شما توصیه می کنیم لوله کش آب، فاضلاب، گاز و برق کار را هم زمان به سر ساختمان ببرید و با مشورت آن‌ها انتخاب کنید که کدام لوله کشی را باید در ابتدا و کدام‌یک را در انتها انجام دهید تا اگر زمانی به هر دلیل به مشکل خوردید، راحت تر بتوانید برای آن راه حل پیدا کنید.

 1. لوله کشی رو کار

این نوع از لوله کشی ساختمان بیشتر برای لوله کشی گاز و موتور خانه‌ها استفاده می شود. البته در حال حاضر این روش زیاد طرفدار ندارد، اما به هر حال در این روش لوله های در قسمتی قابل مشاهده قرار داده  می شوند که به سادگی قابل مشاهده بوده و در صورت خرابی قابل تعمیر باشند.

مزیت لوله کشی سزحی نسبت به لوله کشی زیرکار در این است که در صورت نشتی یا ایجاد مشکل به راحتی می توان مشکل را شناسایی کرده و به راحتی آن را برطرف نمود، ولی در لوله کشی زیرکار شناسایی مشکل بسیار سخت تر بوده و برای رفع آن باید سطح خارجی و نمای ساختمان را تخریب نمود که این کار بسیار دردسر ساز و هزینه بر است.

 1. جنس لوله مناسب برای ساختمان

جنس لوله به کار رفته در لوله کشی ساختمان یکی از مهم‌ترین نکات در کیفیت سیستم لوله کشی ساختمان و نحوه کارکرد آن است. توجه داشته باشید در هنگام خرید و نصب لول کشی در ساختمان فارغ از نوع لوله کشی بهترین کیفیت با قیمت مطلوب را انتخاب کرده و استفاده کنید زیرا که لوله کشی با لوله بی کیفیت علاوه بر مشکلات کارکردی که در طول دوره مصرف برای فرد به همراه دارد با سرعت بالاتری تخریب شده و با نشتی موجب خسارات فراوان و حتی تخریب کل ساختمان و ایجاد خسارات بسیار سنگین و جبران ناپذیر شود.

 1. لوله مناسب برای لوله کشی گاز شهری

بهترین نوع ماده برای لوله کشی گاز شهری فولاد یا آهن تفته است البته می توان از لوله های با جنس مس هم استفاده کرد ولی بهترین ماده همان فولاد است. حداقل قطر انشعاب لوله کشی گاز ساختمان باید ۲/۱ یا همان ۰.۵ باشد. لوله های مادر که به هر واحد گاز رسانی می کنند معمولاً قطر بالاتری دارند. اتصالات در لوله کشی گاز به وسیله جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند.

نحوه چک کردن نشتی در لوله کشی گاز

هنگامی که احساس بوی گاز در ساختمان کردید این امکان وجود دارد که نشتی در لوله کشی گاز به وجود آمده باشد، برای چک کردن این نشتی باید مقداری مایع ظرف‌شویی بر روی یک اسفنج نرم بریزید و مقداری آب به آن آغشته کنید تا کف کند و با آن کف مسیرهای مشکوک در لوله را بررسی کنید. درصورتی که نشتی در لوله گاز وجود داشته باشد حباب های هوا در کف ایجاد می شود.

 1. لوله مناسب برای لوله کشی آب شرب

در گذشته برای لوله کشی آب شهری در ساختمان ها از لوله های فلزی استفاده می شد که امروزه منسوخ شده، زیرا که اولاً برای اتصال نیاز به رزوه زدن سر لوله ها می باشد که بسیار کار وقت گیر و پر زحمتی است و از طرفی نیز امکان پوسیدگی لوله ها در گذر زمان وجود دارد. ظاهر لوله های فلزی برای لوله کشی آب چندان مطلوب نیستند به ویژه برای لوله کشی روکار (لوله های فلزی ظاهری مناسب ندارد).

لوله های پلی اتیلن که رنگ سفید شیری دارند برای لوله کشی ساختمان بسیار مناسب و مطلوب است. اتصال لوله های پلی اتیلن با حرارت و به وسیله اتوی لوله به راحتی انجام می شود و زمان بسیار کمی از لوله کش می گیرد. سرعت لوله کشی با استفاده از لوله های پلی اتیلن بسیار بالاتر از لوله های فلزی است و انعطافشان نیز بسیار بالاتر می باشد. در صورت بروز مشکل نیز رفع مشکل لوله های پلاستیکی با مشکلات کمتری نسبت به لوله های فلزی انجام می شود.

لوله آب

لوله پوش فیت و لوله UPVC

از دیگر انواع جنس های جدید برای لوله کشی آب هستند که از مزیت های لوله های پلی اتیلن نیز برخوردار هستند. این لوله ها قطر و اندازه های متفاوتی دارند و متناسب با نیازهای مختلف در اندازه های متفاوتی تولید می شوند.

 1. لوله مناسب برای لوله کشی فاضلاب و سرویس های بهداشتی

برای لوله کشی فاضلاب و سرویس های بهداشتی از لوله های از جنس پی وی سی معروف به لوله پلیکا استفاده می شود که اندازه آن‌ها با شماره های قراردادی مشخص می شود. به طور مثال از لوله پلیکای شماره ۶ برای آشپزخانه استفاده می شود.

 1. جنس لوله مناسب برای لوله کشی موتور خانه

یکی از متداول ترین لوله های که در لوله کشی تاسیسات موتورخانه در ساختمان ها استفاده می شود، لوله های آهنی است. از لوله های آهنی که برای لوله کشی تاسیسات موتورخانه  استفاده می شود، می توان به لوله های SS، AS و CS اشاره کرد. همچنین از لوله های سربی، آلومینیومی، مسی و روی نیز برای لوله کشی تاسیسات موتورخانه استفاده می شود.

 1. استفاده از لوله کش مجرب و متخصص

این نکته بسیار مهم است که از یک لوله کش متخصص و مجرب که تسلط و دانش کافی و کاملی در مورد لوله کشی ساختمان متناسب با نوع لوله کشی دارد استفاده کنید. متخصص بودن به این معنی نیست که فرد چندین سال سابقه کار داشته باشد، بلکه به این معنی است که از نقشه کشی و سایز بندی مناسب لوله برای هر قسمت از ساختمان اطلاع کامل داشته باشد و بتواند به‌خوبی لوله کشی را انجام دهد هر چند که تجربه تا حد زیادی می تواند تضمین کننده این مطلب باشد ولی لزوماً به این معنی نیست، لذا در انتخاب لوله کش بسیار دقت کنید تا دچار مشکل نشوید.

 1. استفاده از سایز مناسب لوله برای لوله کشی ساختمان

توجه داشته باشید که در لوله کشی ساختمان باید از سایز استاندارد و مناسب که لوله کش تعیین می کند استفاده شود، زیرا که اگر از اندازه لوله های نامناسب استفاده کنید دچار مشکلات متعددی خواهید شد. به طور مثال در لوله کشی آب دچار مشکل فشار به ویژه در طبقات پایینی و در لوله کشی فاضلاب دچار گرفتگی های متعدد خواهید شد (کیفیت را فدای هزینه نکنید تا لوله کشی نیز شما را متحمل ضرر نکند).

 1. استفاده از کلاهک اچ (H)

استفاده از کلاهک اچ برای اطمینان از خارج شدن گاز های سمی لوله کشی گاز و فاضلاب بسیار ضروری می باشد و جزو مهم ترین نکات لوله کشی ایمن ساختمان می باشد.

 1. شیب مناسب برای فاضلاب

برای اینکه آب به خوبی از طریق لوله کشی فاضلاب منتقل شود می بایست لوله ها شیبی مناسب داشته باشند که ایجاد این شیب از دو طریق انجام می شود.

ایجاد شیب توسط لوله کش

در زمان طراحی و لوله کشی، لوله کش یا تاسیسات کار می بایست شیب لوله های فاضلاب را به گونه ای طراحی کند که آب به خوبی از آن‌ها به سوی کف شویی منتقل شود. برای این کار در برخی مواقع لوله کش کف بستری که زانویی کف شویی قرار می گیرد را سوراخ می کند و در برخی مواقع نیز سطح بستر آشپزخانه را از پذیرایی و باقی قسمت های خانه بالاتر می برد.

ایجاد شیب توسط بنا

بعد از اینکه لوله کشی به درستی انجام شد بنا می بایست با خاک نرم بر روی لوله را بپوشاند و با خاک نرم شیب مناسب برای کف شویی ها را فراهم کند.

 1. استفاده از اتومات

برای مدیریت مصرف و راحتی در استفاده از سیستم لوله کشی آب در ساختمان های چند طبقه می بایست از اتومات پمپ آب روی پمپ آب ساختمان استفاده کنید. این کلید های اتومات پمپ آب باعث می شوند تا به محض باز شدن یک شیر آب، پمپ آب روشن شده و فشار مناسب در لوله کشی آب ساختمان فراهم شود. به علاوه این وسیله از کارکرد دائم پمپ آب و مصرف انرژی غیر مفید جلوگیری می کنند.

جمع بندی

لوله کشی ساختمان دارای چندین بخش بوده و هر قسمت نیز از حساسیت بالایی برخوردار هستند. از آنجایی که لوله کشی ساختمان به صورت زیرکار و روکار انجام میشود، پس در صورت بروز هر گونه مشکل شما باید قسمت خراب لوله را تعویض نماید که در اکثر موارد دردسر بسیاری دارد و این مشکل زمانی بیشتر می شود که لوله‌ی مذکور لوله فاضلاب و آب باشد که به شکل توکار می باشد، در این صورت باید قسمتی که دچار مشکل شده را به طور کامل تخریب کرده و سپس مشکل را بررسی و حل نماید که همین عامل باعث افزایش بسیار زیاد هزینه‌ها می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.