جوش سرسیاه و راه های رفع آن (20 راه موثر برای از بین بردن جوش سرسیاه)

0

در این مقاله به جوش سرسیاه و راه های رفع آن می پردازیم، از آنجایی که جوش های سرسیاه یکی از معضلات رایج پوستی هستند که تاثیر به شدت بالایی در زیبایی فرد مخصوصا در ناحیه صورت دارند. در ادامه بهترین راه های خلاص شدن از شر جوش های سرسیاه را بررسی می کنیم تا اگر شما نیز دچار این جوش ها شده‌اید، بتوانید مشکل خود را بدون دردسر حل کنید.

برای مشاهده سریع

جوش سرسیاه و راه های رفع آن

جوش سرسیاه نوعی از جوش های پوستی است و زمانی به وجود می آید که منافذ پوستی با چربی ترشح شده از غدد سباسه (چربی طبیعی) که اصطلاحاً سبوم خوانده می شود، مسدود شده باشند. البته این جوش های سرسیاه به دلیل وجود پوست های مرده نیز می تواند به وجود آیند.

فرآیند به وجود آمدن جوش های سرسیاه

در صورتی که منافذ پوست باز باشند سبوم ها در معرض اکسیژن اکسید می شوند و ظاهری سیاه به خود می گیرند و سپس به همراهی سلول های مرده، اکسید شده و منجر به مسدود شدن منافذ پوستی شده و جوش سرسیاه را ایجاد می کنند.

تاثیر لایه برداری پوست بر جوش های سرسیاه

خیلی از افراد با این تفکر که جوش های سرسیاه با لایه برداری های از بین می روند به طور مکرر لایه برداری انجام می دهند که این کار اشتباه است زیرا مکانیسم ایجاد جوش های سرسیاه ارتباطی با آلودگی های سطح پوست ندارند و لایه برداری هیچ تاثیر در از بین رفتن این جوش ها ندارد.

راه کارهای سنتی از بین بردن جوش سرسیاه

از دیرباز طب سنتی ایران روش های درمانی و اصلاحی برای طیف بسیاری از بیماری ها و مشکلات سلامتی داشته است که جوش سرسیاه و راه های رفع آن نیز جزو این گفته ها هستند. در ادامه روش های سنتی که می تواند در از بین رفتن جوش های سرسیاه به شما کمک کند را مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. ماسک خاک رس بنتونیت

عملکرد خاک رس بنتونیت به دلیل بار الکتریکی آن است؛ هنگامی که خاک رس بنتونیت با آب مخلوط می شود بار الکتریکی حاصله منجر به بیرون کشیدن چربی از منافذ پوست می شود و در نتیجه جوش سرسیاه نیز از پوست شما پاک می شود. علاوه بر این، مواد معدنی موجود در خاک رس بنتونیت جذب پوست شما می شود و از به وجود آمدن جوش های سرسیاه جلوگیری می کند.

 نحوه تهیه و استفاده از خاک رس بنتونیت

به منظور تهیه ماسک خاک رس بنتونیت مقداری آب و یا سرکه سیب را در داخل ظرفی مناسب بریزید سپس به آن مقداری خاک رس بنتونیت اضافه کنید. توجه داشته باشید اضافه کردن خاک رس را باید تا زمانی ادامه دهید که مخلوط حاصل، حالت خمیری به خود بگیرد. خمیر مذکور نه باید خیلی سفت و نه خیلی شل باشد. بلکه باید قوامی مانند یک کرم داشته باشد. ماسک خاک رس بنتونیت را پس از آماده شدن بر روی سطح پوست خود کاملاً بمالید تا تمامی قسمت های پوست را در بر بگیرد و سپس به مدت 10 الی 25 دقیقه اجازه دهید بر روی پوست شما باقی بماند.

نکات استفاده از ماسک خاک رس بنتونیت

افرادی که پوست حساس و نسبتاً خشکی دارد بهتر است ماسک خاک رس بنتونیت را فقط با آب استفاده کنند و از سرکه سیب استفاده نکنند. هرچه پوست حساس تری دارید مدت زمان کمتری بین بازه زمانی ذکر شده از ماسک خاک رس بنتونیت استفاده کنید.

 1. ماسک عسل و دارچین

ماسک عسل و دارچین یکی دیگر از راهکارهای رفع جوش سرسیاه است. این ماسک موادی که منافذ پوست را مسدود کرده از بین می برد لذا برای مقابله با جوش سرسیاه مناسب است.

ماسک عسل و دارچین

نحوه ساخت و استفاده از ماسک دارچین

مقداری عسل چکیده را با مقداری دارچین مخلوط کنید و سپس مخلوط حاصله را بر روی جوش های سر سیه بزنید و نوار پارچه ای را بروی جوش سرسیاه ببندید و بعد از 5 دقیقه نوار پارچه ای را باز کنید و صورتتان را بشویید و پس از شست‌وشو کمی نرم کننده بر روی جوش ها بزنید.

 1. ماسک تخم مرغ

از دیگر موادی که می توان به راحتی در خانه تهیه کرد و با آن به جنگ جوش سرسیاه رفت ماسک تخم مرغ است. ماسک تخم مرغ هم در برطرف کردن جوش سرسیاه و هم در جلوگیری از ایجاد آن موثر است. برای تهیه و مصرف ماسک تخم مرغ دو روش وجود دارد که عبارت‌اند از:

الف) با دستمال کاغذی

به منظور تهیه ماسک تخم مرغ شما تنها به سفیده تخم مرغ نیاز دارید بنابراین در ابتدا دو الا 3 تخم مرغ را به آرامی بشکنید و با استفاده از پوسته تخم مرغ و یا زرده گیر، زرده ها را از سفیده جدا کنید سپس مقداری از سفیده تخم مرغ را با انگشتان دست برداشته و بر روی صورت خود بمالید و بعد از آن یک لایه دست مال کاغذی بر روی صورت خود گذاشته و اجازه دهید تا سفیده تخم مرغ خشک شود.

بعد از خشک شدن لایه مذکور یک لایه دیگر سفیده تخم مرغ بر روی دست مال کاغذی که بر روی صورتتان است بمالید و سپس با انگشت دست به آرامی به سفیده مالیده شده بر روی صورتتان ضربه بزنید و مجدداً یک لایه دیگر از سفیده تخم مرغ بر روی صورتتان بمالید و اجازه دهید تا ماسک کاملاً خشک شود. پس از خشک شده ماسک آن را از روی صورتتان بردارید و صورتتان را بشویید.

ب) بدون دستمال کاغذی

در این روش مانند روش اول سفیده تخم مرغ را به میزان کافی تهیه کنید. سپس یک لایه از سفیده تخم مرغ را بر روی پوست خود بمالید و منتظر شوید تا خشک شود و پس از خشک یک لایه دیگر سفیده تخم مرغ بر روی آن بمالید و مجدداً پس از خشک شدن یک لایه دیگر سفیده تخم مرغ بمالید و پس از خشک شدن در نهایت صورت خود را بشویید.

نکته استفاده از ماسک تخم مرغ

نکته کلیدی استفاده از ماسک تخم مرغ در راستای مقابله با جوش سرسیاه این است که اجازه دهید لایه های سفیده تخم در مرحله به‌خوبی خشک شوند تا بازدهی بیشتری داشته باشند و جوش سرسیاه را به صورت کامل از بین ببرند.

 1. ماسک استفاده از شیر و عسل

در ادامه مطالب مربوط به جوش سرسیاه و راه های رفع آن می توان به ماسک شیر و عسل اشاره کرد. در واقع ماسک شیر و عسل با خواص دمانی عسل و خاصیت نرم کنندگی شیر موجب مبارزه با جوش سرسیاه می شوند.

نحوه تهیه و استفاده از ماسک شیر و عسل

برای تهیه ماسک شیر و عسل ابتدا یک قاشق عسل چکیده را با یک قاشق شیر مخلوط کنید و سپس مخلوط حاصله را در ماکروویو به مدت 10 الی 15 دقیقه قرار دهید. پس از خارج کردن مخلوط از ماکروویو آن را مجدداً هم بزنید و پس از سرد شدن مقداری از آن را بر روی جوش های سرسیاه بمالید و یک نوار پارچه از جنس نخ بر روی جوش های سرسیاه ببندید و بعد از 20 دقیقه نوار مذکور را باز کنید و صورتتان را بشویید و جوش ها را مرطوب کنید.

نکات استفاده از ماسک شیر و عسل

توجه داشته باشید که شیر کم چرب و پرچرب چندان تفاوتی در تهیه ماسک شیر و عسل ندارند و به هنگام بستن نوار پارچه ای باید آن را محکم بر روی جوش ها ببندید.

 1. ماسک ژلاتین و شیر

15 میلی لیتر شیر را با یک قاشق غذا خوری ژلاتین مخلوط کنید و برای مدت 10 ثانیه در ماکروویو قرار دهید تا گرم شود و سپس با استفاده از یک پنبه آن را به صورت خود بزنید و بعد از 15 دقیقه ماسک را از روی صورت خود بردارید و در نهایت صورتتان را بشویید.

نکات استفاده از ماسک ژلاتین و شیر

چندان تفاوتی ندارد که از شیر پر چرب استفاده کنید و یا از شیر کم چرب ولی بهتر است از شیر کم چرب برای تهیه ماسک استفاده کنید. برای تهیه ماسک مذکور از ژلاتین بدون چربی استفاده کنید و برای شست‌وشوی نهایی نیز از آب سرد استفاده کنید.

 1. ماسک خاک رس و زغال سنگ

ماسک خاک رس و زغال سنگ یکی از روش های مفید برای مبارزه با جوش سرسیاه است. شکل استفاده از این محصول به این شکل است که در ابتدا 15 گرم خاک رس را با 5 گرم زغال سنگ و 3 قاشق غذا خوری آب مخلوط کنید و بعد از اینکه به حالت خمیری رسید آن را بر روی صورت خودتان بمالید و بعد از 15 دقیقه آن را بشویید و سپس از مرطوب کننده استفاده کنید.

نکات مورد توجه در تهیه و استفاده ماسک خاک رس و زغال سنگ

برای تهیه ماسک مذکور فرقی ندارد که از خاک رس سفید استفاده کنید یا خاک رس سبز ولی تماماً از زغال سنگ آرایشی-بهداشتی استفاده کنید. برای تهیه ماسک مذکور از ظروف شیشه ای یا سرامیکی استفاده کنید و برای شست‌وشوی ماسک نیز بهتر است از آب ولرم استفاده کنید.

 1. ماسک آناناس و عسل

یکی دیگر از ماسک های بسیار خوب و تاثیر گذار در از بین رفتن جوش های سرسیاه استفاده از ماسک آناناس و عسل است که می تواند به سرعت مشکل جوش سرسیاه را از بین ببرد. سعی کنید از این ماسک نه تنها در جهت از بین بردن جوش های سرسیاه، بلکه برای شادابی پوست نیز بسیار استفاده می شود.

نحوه تهیه ماسک آناناس و عسل

250 میلی لیتر آب آناناس طبیعی را با 50 گرم عسل چکیده مخلوط کنید تا به یک خمیر نسبتا نرم برسید. سپس پوست صورتتان را بشویید و بعد مقداری از مخلوط مربوطه را بر روی جوش های سر سیا بزنید و بعد از 20 دقیقه جوش ها را با یک پارچه که به آب گر آغشته شده است بشویید.

 1. کوچک کردن منافذ پوستی

کوچک کردن منافذ پوستی منجر به کاهش واکنش اکسیژن با سبوم شده و در نتیجه از ایجاد جوش سرسیاه جلوگیری می کند. کوچک کردن منافذ پوست نه تنها برای از بین بردن جوش سرسیاه استفاده می شود، بلکه از آن می توان برای از بین بردن چربی موها نیز استفاده کرد.

 1. آب لیمو

آب لیمو از جمله موادی است که منجر به کوچک شدن منافذ پوستی می شود در نتیجه می توان از آن برای کاهش اکسید شدن استفاده کرد. توصیه می کنیم آب لیمو را با مقداری آب رقیق کنید سپس با استفاده از یک پنبه مقداری از محلول مذکور را به صورتتان بزنید. در هفته 3 تا 4 بار از محلول آب و آب لیمو قبل از خواب استفاده کنید و صبح روز بعد صورتتان را با آب ولرم شست‌وشو دهید و در آخر نیز از مرطوب کننده پوست استفاده کنید.

نکته مهم در استفاده از آب لیمو

پس از شست‌وشوی صورت با محلول آب و آب لیمو برای فعالیت در نور خورشید باید حتماً از کرم ضد آفتاب و یا کلاه استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت پوست شما دچار آسیب های شدید می شود.

 1. ماسک لیمو و شکر

مکانیسم مقابله ماسک لیمو و شکر از طریق از بین بردن عوامل مسدود کننده منافذ پوست صورت می گیرد. برای تهیه ماسک لیمو و شکر مقدار 15 گرم شکر (یک قاشق غذاخوری شکر) را با آب یک نصف لیمو مخلوط کنید. بعد از اینکه مخلوط حاصله کاملاً حالت خمیری به خود گرفت صورت خود را با مخلوط ماساژ دهید و اجازه دهید ماسک 10 دقیقه بر روی صورتتان باقی بماند و سپس با استفاده از آب سرد قسمت مذکور را خوب بشوید.

 1. ورزش کردن

یکی از روش های خود برای از بین بردن جوش های سرسیاه، ورزش کردن است، شاید باور نکنید ولی ورزش می تواند پوست شما را از هرگونه جوش سرسیاه خالی کند اما برای اینکه ورزش یک کار موثر باشد باید به گونه ای ورزش کنید که صورتتان عرق کند. عرق کردن می تواند جوش های سرسیاه را تضعیف کند و در نهایت از بین ببرد.

مکانیسم عرق کردن

عرق در هنگام جاری شدن بر روی پوست صورت موجب از بین رفتن عوامل مسدود کننده منافذ پوستی شده و بدین طریق با جوش سرسیاه مبارزه می کند.

 1. آلوورا

یکی دیگر از راهکارهای دیگر برای مقابله با جوش سرسیاه استفاده از ژل آلوورا و روغن درخت چای است. 45 گرم یله آلوورا را با 6 قطره روغن درخت چای مخلوط کنید و سپس بر روی صورتتان بمالید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید.

آلوورا

 1. ماسک جوش شیرین

جوش شیرین نیز از دیگر موادی است که با از بین بردن عوامل مسدود کننده منافذ پوستی با جوش سرسیاه مقابله می کند. مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و بعد از آن مخلوط حاصله را بر روی صورتتان بمالید و در هنگام مالیدن آن صورتتان را به آرامی ماساژ دهید. پس از چند دقیقه صورتتان را بشویید.

نکته استفاده از جوش شیرین

در هنگام ساخت ماسک با جوش شیرین دقت کنید که مقدار زیادی جوش شیرین استفاده نکنید و لایه ضخیمی از جوش شیرین را بر روی صورتتان قرار ندهید زیرا که می تواند به صورتتان آسیب بزند.

 1. ماسک جوش شیرین و روغن نارگیل

همانطور که در قبل نیز گفته شد، جوش شیرین یک ماده موثر در از بین رفتن جوش های سرسیاه هست، این محلول در کنار مواردی دیگری مانند روغن نارگیل مانند معجزه عمل کرده و به نحوه‌ی جوش های سرسیاه از بین می برد که دیگر هیچ جوش سرسیاهی جرئت درآمدن در صورت شما را نداشته باشد.

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 15 میلی لیتر روغن نارگیل مخلوط کنید تا به شکل خمیری در بیاید و سپس آن را بروی صورت خود بمالید و بعد از چند دقیقه آن را با آب بشویید.

 1. ماسک شکر و جوجوبا

ماسک شکر و جوجوبا نیز با از بین بردن عوامل مسدود کننده منافذ صورت با جوش سرسیاه مقابله می کند.

برای تهیه ماسک شکر و روغن جوجوبا باید یک پیمانه شکر را با 4 قاشق غذاخوری روغن جوجوبا مخلوط کنید. بعد از تهیه مخلوط آن را در یک ظرف شیشه ای دردار بریزید و در یک محل تاریک و خنک قرار دهید و پس از مدت زمانی که قوام مخلوط بیشتر شد با آن صورتتان را ماساژ دهید و بعد از گذشت مدت زمانی ماسک را با آب از روی صورتتان بشورید و سپس از مرطوب کننده استفاده کنید.

نکات استفاده از ماسک شکر و روغن جوجوبا

فرقی ندارد که از شکر قهوه‌ای یا سفید برای تهیه ماسک شکر و روغن جوجوبا استفاده کنید. نهایتاً می توانید 2 تا 3 بار در هفته از این ماسک استفاده کنید. لایه خیلی ضخیم از ماسک بر روی صورتتان نزنید و صورتتان را با ماسک به خوبی ماساژ دهید.

 1. ماسک نمک و گوجه فرنگی

برای تهیه ماسک نمک و گوجه فرنگی یک عدد کوچه فرنگی را رنده کنید و یا به حالت پوره در بیاورید و سپس 12 گرم نمک دانه درشت را به آن اضافه کنید و آن را هم بزنید تا به یک مخلوط یک دست برسید سپس ماسک را بر روی صورتتان بریزید و اجازه دهید 5 دقیقه بر روی صورتتان باقی بماند و در نهایت آن را با آب سرد بشویید.

 1. بخور درمانی

بخور نیز از جمله راهکارهای است که با باز کردن منافذ پوستی به مقابله با جوش سرسیاه می پردازد. برای بخور دادن مقداری آب جوش تهیه کنید و پس از اینکه کمی خنک تر شد یک حوله بر روی سر خود بی اندازید به گونه ای که بخار آب تماماً به صورت شما برخورد کند.

نکات استفاده از بخور درمانی

می توانید از محلول اکالیپتوس برای بخور استفاده کنید. همچنین می توانید به سونا بخار اکالیپتوس هم برای بخور کردن مراجعه کنید. البته می توانید از بخور بابونه و رز ماری نیز به جای اکالیپتوس استفاده کنید.

 1. سرکه سیب و نعناع

سه قاشق سرکه سیب را با برگ های خرد شده نعناع مخلوط کنید سپس مقداری آب به آن اضافه کنید و مخلوط حاصله را یک هفته در یک محل خنک و تاریک قرار دهید و سپس در هنگام شب و قبل از خوابیدن با استفاده از پنبه از مخلوط حاصله به صورتتان بزنید و صبح روز بعد صورتتان را بشویید.

 1. سونا

سونا نیز مانند ورزش کردن از طریق ایجاد عرق با جوش سرسیاه مقابله می کند و برای افرادی پیشنهاد می شود که به هر شکل نمی تواند ورزش های سنگین و هوازی انجام دهند، به علاوه سونا می توان در بیماری های دیگر نیز موثر باشد، از این رو پیشنهاد می کنیم حتماً از این روش استفاده کنید.

 1. اقدامات روزانه

به غیر از راهکارهای شرح داده شد و ماسک های که توضیح دادیم حتماً صورتتان را روزانه با آب شست‌وشو دهید تا صورتتان از مواد زائد پاک شود. توجه داشته باشید پس از هر بار شست‌وشو حتماً از مرطوب کننده های صورت استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله فن باز به جوش سرسیاه و روش های رفع آن پرداخت. دقت داشته باشید، این بستگی به شما دارد که از کدام روش استفاده کنید ولی دقت کنید که ممکن است یک روش برای شما چندان کارساز نباشد لذا درصورتی که چند بار از یکی از روش های رفع جوش سرسیاه استفاده کردید و آن برای شما موثر نبود به سراغ روش دیگری بروید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 5 =