گچ کاری در مشهد

0

گچ یک از مواد بسیار مهم برای زیباسازی داخل و خارج ساختمان‌ها است. گچ کاری و گچ‌بری یک هنر است که با خلاقیت گچ کار می‌تواند خانه‌ای معمولی را به قصری بسیار زیبا تبدیل کند. شاید این تفسیر از نظر شما بزرگ جلوه دادن این کار باشد ولی اگر خانه‌ای را بدون نمای داخلی تصور کنید خود متوجه اهمیت این موضوع می‌شوید. گچ کاری و گچ‌بری کار بسیار دقیق و ظریف است که باید به دست متخصص و استادکارهای حرفه‌ای انجام شود. ولی آیا پیدا کردن یک گچ کار خوب کار راحتی است؟ جواب خیر است، این کار بسیار سخت است زیرا اکثر گچ کارها با خود نمونه کار ندارند و شما نمی‌توانید گچ کاری آن‌ها را مشاهده کنید. ولی افرادی که به دنبال بهترین گچ کاری در مشهد هستند، می‌تواند نیاز خود را با فن باز حل کنند.

مهارت‌های لازم برای یک گچ کار

همان‌طور که گفته شد گچ کاری و گچ‌بری شغلی بسیار ظریف و دقیق است که نیاز به دانستن پیش‌نیازهایی است و این‌گونه نیست که شما از در وارد شوید و یک گچ کار حرفه‌ای باشید. حداقل مهارت‌هایی که یک گچ کار باید داشته باشد شامل موارد زیر است.

 • توانایی کار سریع و با دقت
 • اهمیت دادن به جزئیات
 • اندازه‌گیری دقیق و مناسب
 • توانایی الگو پردازی و الگودهی با دست
 • خلاقیت در ایجاد یا ترکیب طرح
 • آشنایی به میزان ترکیب گچ و آب
 • آشنایی با لکه‌گیری بعد از گچ کاری
 • توان فیزیکی خوب

نحوه یادگیری و ورود به این شغل

شما برای این‌که بتوانید وارد شغل گچ کاری شوید دو راه دارید، اول این‌که به‌صورت تجربی و زیر نظر یک استادکار ماهر کار کنید تا تجربیات او به شما منتقل شود. دوم این‌که شما می‌توانید از طریق سازمان فنی و حرفه‌ای کشور اقدام کنید و پس از گذران دوره‌های حضوری وارد این شغل شوید.

تفاوت گچ کاری و گچ‌بری

شاید در ذهن شما این دو اسم هر به یک معنا باشند و هیچ تفاوتی نداشته باشند ولی در باطن کار این دو کار باهم بسیار متفاوت هستند و نمی‌توان آن‌ها را یک کار دانست. در ساده‌ترین تعریف می‌توان گچ کاری را تزئین نمای خارجی و داخلی بدون در نظر گرفتن طرح خاصی دانست، گچ کاری به سفیدکاری نیز معروف است این در حالی است که گچ‌بری تخصصی‌تر است و وظیفه گچ‌بر تزئین نمای داخل خانه است.

مطمئناً تا الآن متوجه شده‌اید که کار گچ‌بری بسیار ظریف‌تر و دقیق‌تر از کار گچ کاری است زیرا الگو و طرح‌هایی که در داخل خانه استفاده می‌شوند بسیار سخت‌تر هستند و زیبایی خاصی را به خانه می‌دهند. به‌علاوه درآمد شغل گچ‌بری بسیار بالاتر از گچ کاری است زیرا این طرح‌ها نسبت به گچ کاری معمول از هزینه بیشتری بهره می‌برند.

درآمد شغل گچ کاری

گچ کاری یک شغل بسیار عالی و درآمد نسبتاً خوبی است. البته میزان درآمد گچ کار به مهارت او بستگی دارد و هرقدر مهارت او بیشتر باشد تعداد پروژه‌های بیشتری را دریافت می‌کند. میزان تعیین هزینه پروژه‌ها هم به عهده طرفین (گچ کار و صاحب‌کار) است و نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن مطرح کرد.

البته هزینه گچ کاری به‌صورت متری است و با توجه به متراژ خانه هزینه تعیین می‌شود. اما در مورد گچ‌بری قضیه تفاوت دارد و این امر وابسته به طرحی دارد که شما انتخاب می‌کنید و هرقدر این طرح سخت‌تر باشد قیمت آن‌ها بالاتر می‌رود. توجه به این نکته نیز بسیار حائر اهمیت است که اندازه طرح شما هم در قیمت تأثیر دارد زیرا سختی کار بیشتر می‌شود.

شخصیت‌های مناسب برای شغل گچ کاری

قبل از هر چیزی باید دانست که آیا برای این شغل مناسب هستیم یا خیر؟ جنبه‌های زیادی وجود دارد که مشخص می‌کند که چه افرادی مناسب این کار هستند و از مهم‌ترین این موارد می‌توان به استعداد، علاقه، ویژگی‌های شخصیتی، میزان درآمد و نیازهای افراد اشاره کرد.

طبق گفته بالا یکی از مواردی که مشخص می‌کند افراد به چه‌کاری علاقه دارند، ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها است و این ویژگی‌ها با تست و سؤالات MBTI مشخص می‌شود. طبق این تست‌ها مشخص‌شده است افرادی که به کار با دستان خود بسیار علاقه دارند و افرادی که به جزئیات بسیار اهمیت می‌دهند به این شغل بسیار تمایل دارند.

علت ترک خوردن گچ

یکی از اتفاقاتی که ممکن است بعد از گچ کاری خانه بیافتد، ترک خوردن گچ است که مطمئناً چهره‌ی بدی را به خانه می‌دهد و از آن بدتر مهارت گچ کار را زیر سؤال می‌برد. اما علت این ترک‌خوردگی‌ها چیست؟ این مشکل ممکن است به چهار علت رخ دهد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 1. فصل سرما

ترکی خوردگی ممکن است در دماهای بالا و زیر صفر رخ دهد و علت آن‌ها یخ زدن ملأت قبل از انبساط و سفت شدن است. این مشکل در ابتدا خود را نشان نمی‌دهد ولی بعد از این‌که این هوا گرم شود و یخ بین این ملأت از بین رود، گچ فاسد شده و انبساط لازم را پیدا نمی‌کند و ترک می‌خورد.

 1. اندازه گچ

یکی از اشتباهات رایج گچ کاری این است که ملأت را در یک نوبت به دیوار اعمال می‌کنند و اندازه آن بیشتر از 7 الی 8 سانتی‌متر است. زمانی که این اتفاق رخ دهد، سطح بیرونی گچ خشک می‌شود ولی سطوح داخل خیر و برای خروج این بخارهای آب نیاز است تا گچ ترک بخورد تا منافذی برای عبور این بخارها ایجاد شود.

 1. حجم گچ

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود تا گچ ترک بخورد استفاده بیش‌ازاندازه آب است. این اشتباه باعث می‌شود تا درصد وزن گچ کمتر از آب باشد و گچ پس از سفت شدن نتواند آب را پوشش دهد و ترک بخورد.

 1. نشت خانه

در مواردی بعد از نشت خانه به گچ فشار وارد می‌شود و گچ ترک می‌خورد. در این موارد گچ به شکل 45 درجه نسبت به افق، ترک می‌خورد.

علت زرد شدن گچ

یکی از مواردی که بسیار رخ می‌دهد و اگر برطرف نشود باعث از بین رفتن ارزش کار می‌شود، زرد شدن سقف و دیوارها بعد از گچ کاری است. این مشکل ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود.

 1. خشک نشدن گچ دیوار

یکی از دلایل اصلی که دیوار زرد می‌شود، خشک نشدن دیوار است که بعد از خشک شدن کامل دیوار این مسئله حل می‌شود.

 1. کیفیت نامناسب گچ

نداشتن کیفیت مناسب و وجود حجم زیادی از ترکیب شیمیایی انیدرید در گچ باعث می‌شود تا دیوار یا سقف زرد شود.

 1. رطوبت

یکی از مواردی که باعث می‌شود گچ زرد شود رسیدن رطوبت به آن است. ممکن است مشاهده کنید که یک قسمت خاص از گچ کاری که در نزدیکی لوله است زرد شده و هرروز بیشتر می‌شود، در این زمان باید لوله بررسی شود.

نحوه حل مشکل زرد شدن گچ

برای حل کردن این مشکل شما می‌توانید از مقداری سفیدکننده (وایتکس) استفاده کنید و با استفاده از قلم‌مو منطقه موردنظر را از بین ببرید. اگر از این روش بهره‌وری لازم را دریافت نکردید و زردی بسیار بود باید در آن قسمت از رنگ‌روغن استفاده کنید و درنهایت اگر مشکل حل نشد باید آن قسمت را ترمیم (قسمت مذکور را لایه‌برداری و دوباره گچ کاری کنید) کنید.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =