مقالاتنظافتی

چک‌لیست کامل تمیز کردن ماشین

ماشین یکی از مهم‌ترین وسایل ارتباطی است که با افزایش آلودگی‌های زیست‌محیطی به رسیدگی بیشتری نیاز دارد از این رو شما باید بدانید ماشین را به چه شیوهای تمیز کنید و یا از چه وسایلی برای تمیز کردن دقیق ماشین استفاده کنید. هدف از نگارش این مقاله جمع‌آوری چک‌لیست کامل تمیز کردن ماشین است که به شما کمک می‌کند تمام‌کارها را به‌دقت انجام دهید و هیچ کاری را از جا نیندازید.

نکات با اهمیت در شستشوی ماشین

برای تمیز کردن ماشین شما باید به نکاتی توجه کنید که در شستشوی ماشین می‌تواند خیلی به شما کمک کند. این نکات بسیار کوچک و درعین‌حال بسیار بااهمیت باعث زیبایی هر چه بیشتر ماشین شما می‌شود و به‌علاوه از کثیف شدن زودتر ماشین نیز جلوگیری می‌کند.

 1. قبل از شستشو از آب استفاده کنید

اگر می‌خواهید ماشین شما برق بزند و به شکلی به نظر برسد که انگار پیش بهترین متخصص شستشوی ماشین رفته است در ابتدا قبل از استفاده مواد شوینده، ماشین را با آب خالی بشوید تا گرد و خاک ماشین تمیز شود و آماده برای شستشوی اصلی شود.

 1. از صابون استفاده کنید

یکی از رازهای مهم در شستشوی ماشین استفاده نکردن از مایع ظرف‌شویی است. در مایع ظرف‌شویی از موادی استفاده‌شده است که باعث می‌شود رنگ ماشین تضعیف شود و در طولانی مدت خورده شده. برای این‌که امر رنگ ماشین کاهش پیدا نکند بهترین کار استفاده از صابون‌های مناسب است.

 1. دستکش میکرو فیبری

دستکش‌های میکرو فیبری یکی از گزینه‌های مناسب برای تمیز کردن ماشین است. زمانی که شما از اسفنج استفاده می‌کنید می‌توانید با دقت بیشتری گردوخاک‌ها را تمیز کنید و این دستکش‌ها که با اسفنج پوشیده شده‌اند گزینه بسیار مناسبی برای استفاده و تمیز کردن ماشین‌ها هستند.

 1. استفاده از سطل

سطل جزو موارد ضروری است که شما باید 2 تا از آن را داشته باشید. اولین سطل برای آماده‌سازی محلول تمیزکننده و دومی برای تمیز کردن وسایل مورداستفاده مانند دستکش میکرو فیبری.

 1. کیت پاک‌کننده خراش

خراش یکی از عوامل بسیار مهم در زیبایی ماشین است که شما را بسیار آزار می‌دهد. پس قبل از پولیش‌کاری باید به فکر این خراش‌ها باشید. توجه داشته باشید پولیش کردن باعث براق شدن ماشین می‌شود و در از بین بردن خراش‌ها تأثیری ندارد.

تمیز کردن ماشین

 1. پولیش‌کاری

پولیش یکی از بهترین راه‌ها برای برق انداختن ماشین است و به‌علاوه پولیش برای افراد مبتدی نیز بسیار مفید است. اگر فرد مبتدی هستید به‌هیچ‌عنوان از بافر استفاده نکنید زیرا باعث آسیب به رنگ ماشین می‌شوید.

ثبت نام متخصص در فن باز
 1. اسپری‌های تمیزکننده

یکی از امکانات بسیار خوب برای تمیز کردن ماشین، استفاده از اسپری‌های تمیزکننده است که این امکان را به شما می‌دهد تا ماشین خود را به شکل منحصربه‌فردی تمیز کنید. استفاده از اسپری‌های تمیزکننده یکی از دلایل اصلی زیبایی ماشین است.

چک‌لیست کامل تمیز کردن ماشین

قبل از هر کاری شما باید یک چک‌لیست درست کنید و هر کاری که قرار است انجام دهید را داخل آن یادداشت کنید، پس برای تمیز کردن ماشین هم از این روش استفاده می‌کنیم. توجه داشته باشید این چک‌لیست باید بسیار جامع باشد و موردی را از قلم نیندازد. برای راحتی شما و این‌که کاری از این چک‌لیست فراموش نشود در ادامه جامع‌ترین چک‌لیست تمیز کردن ماشین را به‌طور کامل شرح می‌دهیم.

 1. از واکس در داشبورد استفاده نکنید

شاید دوست داشته باشید داشبورد براقی داشته باشید ولی بهتر است دست نگه‌دارید زیرا این کار نه‌تنها کمی به شما نمی‌کند بلکه باعث می‌شود گردوغبار بیشتر به داشبورد جذب و پاک کردن آن سخت‌تر شود؛ به‌علاوه این کار باعث می‌شود نور خورشید به شیشه جلو منعکس شود و باعث کاهش دید می‌شود. بهتر است به‌جای استفاده کردن از براق‌کننده از یک ماتیک غیر سیلیکونی مات استفاده کنید.

 1. اسپری سیلیکونی برای لولاها

یکی از قسمت‌هایی که نباید تمیز کردن آن را فراموش کنید لولاهای درب‌ها هستند که می‌تواند بسیار کثیف شوند. از این رو شما می‌توانید با استفاده از یک اسپری سیلیکونی نوارهای درب‌ها را تمیز کنید.

 1. شیشه‌ها را دریابید

حال باید به سراغ شیشه‌ها بروید. شیشه‌های یکی از قسمت‌های اصلی ماشین هستند که میدان دید شما را تعیین می‌کنند از این رو شما نباید این قسمت بااهمیت را از بین ببرید. برای تمیز کردن شیشه می‌توانید برای تمیز کردن شیشه به‌علاوه شستن از اسپری‌های تمیزکننده نیز استفاده نماید.

 1. به سراغ بدنه بروید

برای تمیز کردن بدنه همان‌طور که گفته شد می‌توانید از شامپو یا صابون استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه به سراغ مواد شوینده غیراستاندارد (در این تعریف غیراستاندارد برای رنگ بدنه‌ی ماشین صرف شده است و معنای دیگری ندارد) مانند مایع ظرف‌شویی نروید.

تمیز کردن بدنه ماشین

 1. تمیز کردن لاستیک‌ها

لاستیک‌ها در زیبایی ماشین بسیار تأثیرگذار هستند پس باید به آن‌ها بسیار توجه نمود و به‌علاوه عدم تمیز نکردن لاستیک‌های ماشین باعث می‌شود سنگ در لابه‌لای عاج ماشین گیر کند و به لاستیک آسیب بزند. از این رو باید لاستیک ماشین را همواره تمیز کنید. برای تمیز نمودن لاستیک ماشین می‌توانید از یک فرچه استفاده کنید. بعد از شستن لاستیک برای براق شدن آن از اسپری استفاده کنید.

 1. برف‌پاک‌کن را از قلم نیندازید

یکی از قسمت‌هایی که به آن بی‌توجهی می‌شود برف‌پاک‌کن‌ها هستند. برای تمیز کردن برف‌پاک‌کن‌ها باید از دستمال استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت تمیز نکردن برف‌پاک‌کن‌ها باعث کثیف شدن شیشه‌ی جلوی ماشین می‌شوید.

 1. از بالا شروع کنید

به‌جای این‌که تمیز کردن ماشین را از کفی‌ها شروع کنید از بالای ماشین این کار را انجام دهید و زمانی که قسمت‌های بالایی ماشین را تمیز کردید می‌توانید با استفاده از برس و جاروبرقی به سراغ کفی و قسمت‌های پایینی ماشین بروید.

 1. به سراغ کفی بروید

بهتر است قبل از جارو کشیدن در ابتدا کفی را برس بکشید تا موها و پرزها از کفی جدا شوند و سپس با جاروبرقی تمیز کردن نهایی را انجام دهید.

ترفندهای مهم برای تمیز کردن ماشین

ممکن است گاهی در تمیز کردن ماشین به مشکل بخورید به صورتی که قسمتی از ماشین به شکلی کثیف باشد که نتوان آن را با شستشوی معمولی رفع کرد، پس چاره چیست؟ قطعاً تکنیک‌هایی وجود دارد که باید به چک‌لیست کامل تمیز کردن ماشین خود اضافه کنید تا در صورت بروز مشکل از آن استفاده نماید. افزودن این نکات به چک‌لیست تمیز کردن ماشین، بهترین گزینه برای خلاص شدن از شر موادی است که باعث کثیف ماندن ماشین می‌شود.

 1. استفاده از آمونیاک

یکی از بهترین محلول‌های تمیزکننده‌ی شیشه ماشین استفاده از آمونیاک و آب سرد است. برای استفاده درست از این محلول شما باید 1.4 پیمانه آمونیاک را با 1.4 پیمانه آب سرد ترکیب کرده و داخل بطری اسپری بریزید و سپس روی اسفنج اسپری کرده و شیشه را تمیز نماید.

 1. جوش‌شیرین

جوش‌شیرین یکی از قوی‌ترین محلول‌های تمیزکننده است که می‌توان به‌عنوان قاتل کثیفی‌ها از آن یاد نمود. اگر لکه‌ی سختی روی ماشین شما است که پاک نمی‌شود باید 1.4 پیمانه جوش‌شیرین را به یک سطل اضافه نموده و سپس 1.5 پیمانه مایع ظرف‌شویی به آن اضافه کنید و در قسمت مذکور اسپری نموده و شروع به تمیز کردن قسمت مربوط با دستمال کنید.

 1. حذف گل‌های مزاحم

یکی از مشکلات که ممکن است برای هرکسی پیش آید و بسیار هم مزاحم است گِل شدن در روزهای بارانی است که تمیز کردن آن‌هم بسیار دردسرساز است. یکی از بهترین راه‌های که می‌توان این مشکل را حل نمود استفاده از کِرم پتاسیم بی‌تارترات است بعد از استفاده از کِرم شما باید از آب و صابون رقیق استفاده کنید.

 1. ماشین را به حال خود رها نکنید

اجازه ندهید ماشین خودش در معرض نور خورشید خاموش شود زیرا این عمل باعث ماندن لک‌لک شدن آب روی بدنه می‌شود و زحمت شما هدر می‌رود. بهترین کار این است با استفاده از دستمال خودتان ماشین را به‌سرعت خشک کنید.

جمع‌بندی چک‌لیست کامل تمیز کردن ماشین

ماشین یک وسیله نقلیه ضروری است که تمیز کردن آن اهمیت بسیار بالایی دارد از این رو شما باید به تمیز کردن ماشین خود بسیار اهمیت دهید. برای شستن درست ماشین شما در ابتدا باید یک چک‌لیست جامع برای تمیز کردن ماشین درست کنید و در آن به‌طور کامل مراحل شستن ماشین را برنامه‌ریزی نموده و سپس اقدام به شستن کنید. بامطالعه این مقاله شما به عالی‌ترین چک‌لیست موجود برای تمیز کردن ماشین که به‌طور کامل تمام مراحل را توضیح می‌دهد دست می‌یابید.

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا