چرا باید کسب و کار اینترنتی داشته باشیم

0

در دهه اخیر با پیشرفت سر و سام آور اینترنت بستر بسیار مناسب برای افرادی به وجود آمد که علاقه به راه‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی داشتند. شاید تا چند سال پیش داشتن یک کسب و کار اینترنتی ازنظر مردم عادی یک اشتباه و کار مضحک بود ولی زمانی رسید که مردم خود را در فضای اینترنت مشغول خرید کردن دیدند و آن زمان به اهمیت کسب و کارهای اینترنتی پی برده شد. می‌توان رشد و پیشرفت کسب و کارها را مدیون تکنولوژی‌های جدید مانند گوشی‌های هوشمند و سیستم‌های خانگی پیشرفته دانست که مردم را قادر ساختند تا با استفاده از این ابزار به خرید بپردازند. متأسفانه هنوز هم عده‌ای فکر می‌کنند می‌توانند کسب و کار خود را به‌صورت سنتی به موفقیت برسانند که این امر کاملاً اشتباه است. عده‌ای از ما سؤال می‌کنند چرا باید کسب و کار اینترنتی داشته باشیم ؟ که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

شکل و محدوده فعالیت کسب و کار اینترنتی

عموماً سؤال می‌شود برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی حتماً باید یک سایت راه‌اندازی نمود تا محصولات و خدماتمان را در آن ارائه دهیم و این خدمات در فروش محصولات متنوع و تولید فیلم‌های آموزشی خلاصه می‌شود. این در حالی است که خدماتی و یا محصولاتی که من ارائه می‌دهم را نمی‌توان در یک سایت ارائه داد پس من نمی‌توانم یک کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کنم!؟ این سؤال دو بخش دارد و به این صورت باید به آن جواب داد.

 1. الزامی در داشتن سایت نیست

این طرز فکر اشتباه است زیرا خدمات شما هر چیزی باشد می‌توان آن را داخل یک سایت ارائه نمود، مطمئناً کسب و کارهای بسیار موفق زیادی را دیده‌اید که فکر نمی‌کردید بتوان محصولات آن را به‌صورت اینترنتی ارائه نمود از این گذشته کسب و کار اینترنتی فقط در داشتن یک سایت خلاصه نمی‌شود. شما می‌توانید کسب و کار خود را در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کنید. در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی زیادی وجود دارد که حداقل یکی از آن‌ها می‌تواند نیاز کسب و کار شما را فراهم آورد.

 1. محصولات و خدمات به‌هیچ‌وجه محدود نیستند

شاید در بدو ورود کسب و کار اینترنتی این کسب و کار محدود به کالا یا خدمات خاصی بود ولی در حال حاضر شما با داشتن یک کامپیوتر و یا گوشی می‌توانید از اینترنت کسب درآمد کنید. اگر به یوتیوب یک‌سر بزنید متوجه حرف من می‌شوید. وقتی وارد این فضا می‌شوید افرادی را می‌بینید که کارهایی می‌کنند که ممکن ازنظر شما اصلاً جالب نباشِ ولی درآمدهایی دارند که شما قادر به درک آن نیستید.

وقتی وارد فضای اینترنت شوید افرادی را می‌بینید که از حرف زدن، غذا خوردن لباس پوشیدن، راه رفتن، ورزش کردن، بازی کردن و کارهای روزمره دیگر کسب درآمد می‌کنند. پس اگر دقت کنید فضای اینترنت پذیرای هر ایده‌ای است و ایده شما هم می‌تواند پول سازد باشد، آیا واقعاً فکر می‌کردید بتوان از کارهای روزمره هم پول‌های بسیار زیاد درآورد؟ قطعاً خیر پس چرا شما نتوانید.

اهمیت داشتن کسب و کار اینترنتی

این سؤال خیلی وقت است جواب روشنی دارد ولی هنوز هم خیلی‌ها این جواب واضح نمی‌بین و در مقابل درک این قضیه مقاومت می‌کنند و یا از شروع یک کسب و کار اینترنتی ترس دارند. اهمیت داشتن یک کسب و کار اینترنتی را نمی‌توان در یک پاراگراف خلاصه نمود پس به‌طور خلاصه می‌توان اهمیت داشتن یک کسب و کار را می‌توان در جمله‌ی بیل گیتس خلاصه  نمود.

“در آینده دو نوع کسب و کار داریم که اولی کسب و کارها اینترنتی است و دومی کسب و کارهایی که دیگر وجود ندارند.” اهمیت این جمله هرروز در حال پررنگ‌تر شدن است و در این ایام که کشورها درگیر بیماری COVID-19 هستند اهمیت داشتن کسب و کارهای اینترنتی بسیار پررنگ‌تر هم شده است.

داشتن کسب وکار اینترنتی

مزایای داشتن کسب و کار اینترنتی

همین‌که شما به فکر داشتن یک کسب و کار اینترنتی بیفتید از مزایای بی‌اندازه آن بهره‌مند می‌شوید. مزایای داشتن کسب و کار اینترنتی در تمام زمینه‌های دیده می‌شود و می‌تواند پاسخ بسیار مناسبی به سؤال ” چرا باید کسب و کار اینترنتی داشته باشم” باشد. مزایای کسب و کارهای اینترنتی بی‌شمار است و قابل‌شمارش نیست ولی می‌توان از مهم‌ترین مزایای آن به موارد زیر اشاره نمود.

 1. بررسی رقبا

زمانی که شما می‌خواهید یک کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کنید می‌توانید با استفاده از ابزارهایی که گوگل به‌صورت رایگان در اختیارتان گذاشته استفاده نماید و نقاط قوت رقبای خود که باعث موفقیت چشمگیر آن‌ها شده است را پیدا کنید و از این نقاط قوت به‌صورت حساب‌شده در کسب و کار خود استفاده نماید.

به‌علاوه شما با استفاده از این ابزار می‌توانید اشتباهات و نقاط ضعف کسب و کارهای رقیب را بیابید و با بهبود آن در کسب و کار خود، موفقیتتان را تضمین و چند برابر کنید. استفاده از نقاط ضعف دیگر رقبا به شکل درست می‌تواند شما را به‌سرعت به موفقیت برساند و حتی بالاتر از رقبا قرار دهد.

البته دقت داشته باشید شما قرار نیست رقبای خود را شکست دهید زیرا لزومی به این کار نیست و این‌که شما در ابتدای راه قادر به شکست دادن رقیبی که چند سال است در حال فعالیت است و راه و چاه کسب و کارهای اینترنتی را بلد نیستید پس به‌جای رقابت با دیگران به فکر کسب و کار خود باشید تا در ابتدای راه به‌اشتباه با رقیبانی سرسخت که می‌تواند شما را به‌سرعت شکست دهند، درگیر نشوید.

 1. با هر هزینه‌ای می‌توان کسب و کار راه انداخت

یکی از دلایل مهم این که چرا باید کسب و کار اینترنتی داشته باشیم امکان ایجاد کسب و کار اینترنتی با هر هزینه ای است. در کسب و کار سنتی اگر قرار باشد شما کسب‌وکاری راه بیندازید باید در ابتدا هزینه‌های سنگینی خرج کنید تا بتوانید یک مغازه خوب در یک جای خوب به دست آورید تا شروع به فعالیت کنید و شاید شما در ابتدای راه شکست بخورید و ضرر بسیار زیادی بکنید. اما در کسب و کار اینترنتی شما نهایت هزینه‌ای که دارید خرید و هاست و دامین و طراحی یک سایت است که بسیار ناچیز است که تضمین‌کننده دیده شدن شما در بازار کار است و حتی اگر شکست بخورید شما هزینه زیادی از دست نداده‌اید.

 1. انعطاف‌پذیری و امکان گسترش بی‌مرز

فرض کنید شما یک کسب و کار فروش لباس‌دارید و فضای مغازه شما 50 متر است حال فعالیت کسب و کار شما بسیار رونق دارد و شما قصد دارید که این فضا را به 100 متر گسترش دهید تا قسمت‌های جدیدی به مغازه اضافه کنید، اینجا زمانی است که مشکل شروع می‌شود. شما باید هزینه‌های اجاره مغازه را دو برابر و حتی بیشتر کنید و به‌علاوه پیدا کردن یک جای مناسب به همین سادگی‌ها هم نیست و مشکل حتی بعد از پیدا کردن مغازه است. حال شما باید مشتری‌های خود را به سمت این مغازه بیاورید و اگر این مغازه در جای باشد که پارکینگ مناسب نداشته باشد شما مشتری‌های خود را از دست می‌دهید و در اولین اقدام به گسترش کسب و کار خود به‌طور کامل شکست می‌خورید.

در کسب و کار اینترنتی این کار دقیقاً برعکس است و شما هیچ مشکلی نخواهید داشت و نهایتاً این کار با توجه به میزان گسترش فعالیت شما چند هفته طول بکشد و شما قسمت‌های جدید کسب و کار خود را بدون هیچ دردسری دارید و نهایت کاری که شما کرده‌اید هزینه بسیار ناچیزی برای طراحی قسمت‌های موردنظر و افزایش فضای هاست خود بوده‌اید. اگر هم از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید که هیچ هزینه‌ی اضافی ندارید.

 1. بدون محدودیت زمانی

کسب و کار اینترنتی به شکلی است که شما می‌توانید در هر ساعت از روز کسب درآمد کنید و این کسب درآمد در هیچ روزی قطع نمی‌شود. کسب و کارهای سنتی به شکلی است که شما حتماً باید در مغازه حضورداشته باشید تا بتوانید کسب درآمد کنید و خیلی از روزهای سال هم به خاطر مناسبت‌های مختلف تعطیل است پس درآمد شما کاهش میابد.

در کسب و کار اینترنتی شاهد عکس این موضوع هستیم یعنی شما در هر ساعتی از روز بدون این‌که در محل کار مشخصی حضورداشته باشید کسب درآمد می‌کنید، فرض کنید به مسافرت رفته‌اید و یا در خانه خوابیده‌اید و پول به‌حساب شما می‌آید، این چیزی است که همه آن را دوست دارند. باوجود اینترنت دیگر نیازی به‌سختی کشیدن برای کسب درآمد ندارید.

 1. بدون محدودیت جغرافیایی

در وهله‌ی اول هدف شما جذب بازارهای داخلی است اما چرا باید از بازارهای بین‌المللی هم گذشت؟ با داشتن یک کسب و کار اینترنتی شما می‌توانید از هرجایی مشتری داشته باشید بی‌آنکه نیاز به کار اضافه‌ای داشته باشید آن‌ها وارد سایت شما می‌شوند و خرید می‌کنند و پول آن را پرداخت می‌کنید.

جرا باید سایت داشته باشیم

 1. پرداخت آسان

با داشتن یک کسب و کار اینترنتی دیگر نیاز به دردسرهای پرداخت پول‌ندارید. در کسب و کارهای سنتی برای گرفتن هزینه خدمت یا کالا مدنظر باید مشقت زیادی بکشید به شکلی که ممکن است از خیر پولتان هم بگذرید. شما در کسب و کارهای سنتی با مشکلاتی نظیر چک، پرداخت نسیه و موارد متعدد دیگر روبه‌رو هستید ولی در کسب و کار اینترنتی اول باید هزینه پرداخت شود و بعد محصول یا خدمت به ارائه شود.

 1. پشتیبانی سریع

یکی دیگر از مزایای کسب و کارهای اینترنتی پشتیبانی راحت و سریع‌تر است، در کسب و کارهای سنتی پشتیبانی به شکل بسیار محدود است و به‌علاوه در ساعت بسیار مشخصی پس شما نمی‌توانید هر زمان که به مشکل خوردید به مغازه موردنظر مراجعه کنید. اما در کسب و کار اینترنتی هر زمان مشکل و یا سؤالی داشته باشید مطرح می‌کنید و به‌سرعت جواب داده می‌شود. به‌علاوه این امر برای خود کسب و کار هم بسیار عالی است زیرا دیگر نیاز نیست برای پشتیبانی در یک جای خاص حضور پیدا کند.

 1. جمع‌آوری اطلاعات لازم برای خرید

اینترنت فضایی است که شما می‌توانید با یک کلیک به دنبال هر چیز که هستید بگردید و اطلاعات بسیار کاملی درباره آن جمع‌آوری کنید. فرض کنید می‌خواهید یک گوشی بخرید، اگر به مغازه بروید تنها کسی که به شما اطلاعات در مورد این گوشی می‌دهد، فروشنده است و او هم به شکلی عمل می‌کند که شما را قانع به خرید کند. اما در کسب و کار اینترنتی شما برای خرید به یک سایت می‌روید و برای مقایسه چند گوشی مشابه به سایت‌های دیگر و این‌گونه خرید بهتری خواهید داشت.

 1. کاهش هزینه‌ها

یکی از مهم‌ترین مزایای کسب و کارهای اینترنتی کاهش هزینه‌های اضافی است برای مشتری و خود کسب و کار است. فرض کنید شما می‌خواهید یک وسیله‌ای بخرید که فقط در مرکز شهر است که برای رفتن به آنجا باید کلی هزینه کنید. اما در کسب و کار اینترنتی شما سفارش می‌دهید و درب منزل تحویل می‌گیرد چی از این بهتر؟

 1. چند کار هم‌زمان

زمانی که شما از فضای اینترنت استفاده نماید این فضا به‌قدری بزرگ است که شما را به خود جذب می‌کند و بستری را برایتان فراهم می‌آورد که بتواند درآن‌واحد چند کار داشته باشید و به‌راحتی بتوانید آن را مدیریت کنید. اما در کسب و کار سنتی در همان یک کار هم به‌زور باید فعالیت داشته باشید.

معایب کسب و کار اینترنتی

در خیلی موارد پرسیده می‌شود که آیا کسب و کارهای اینترنتی معایبی ندارند و فقط مزایا دارند؟ آیا این قابل‌باور است؟

در جواب باید گفت کسب و کارهای اینترنتی هم معایب بسیار مانند عدم بسترهای اینترنتی ناکافی، عدم پاسخگویی توانایی فناوری‌ها برای پاسخ به این حجم درخواست‌ها و کلاه‌برداری‌های اینترنتی را در ابتدا داشتند اما به دلیل این‌که این فضا از انعطاف بالایی برخوردار است به‌سرعت این نواقص برطرف شدند و می‌توان گفت کسب و کار اینترنتی به‌جز درخطر بودن امنیت اطلاعات هیچ عیب دیگری ندارد که این امر هم به‌شدت در حال مقاوم‌سازی است ولی هنوز هم کامل جلوی آن گرفته نشده است.

کسب و کارهایی که در مقابله با اینترنت شکست خوردند

با پا به عرصه گذاشتن کسب و کارهای اینترنتی خیلی از کسب و کارهای اینترنتی توانایی مقابله با این کسب و کارها را پیدا نکردن و به‌طورکلی از لیست مشاغل حذف شوند. افرادی که در این کسب و کارها مشغول فعالیت بودن یا شکل کسب و کار خود را به شکلی اینترنتی تغییر دادند یا کلاً به شغل دیگری روی‌آورند. در ادامه لیست کاملی از مشاغلی که با آمدن کسب و کارهای اینترنتی از بین رفتند را باهم مشاهده می‌کنیم.

 • فروشگاه‌های فروش cd موسیقی
 • فروشگاه‌های فروش و اجاره فیلم
 • دایره المعارف‌ها
 • شرکت‌های چاپ نقشه
 • برخی از روزنامه‌های و انتشارت
 • چاپ عکس

البته این لیست کارهایی است که به‌طور کامل از بین رفتند اما کارهایی بیشتری هم در معرض خطر هستند که به‌زودی به‌طورکلی حذف می‌شوند یا دچار دگرگونی کامل می‌شوند.

جمع بندی

در این مقاله سعی شده است به جواب سوال چرا باید کسب و کار اینترنتی داشته باشیم ، پاسخ دهیم. با مطالعه این مقاله شما به طور کامل متوجه میشوید چرا باید کسب و کار اینترنتی داشته باشیم ولی در یک جمله میتوان مقاله را به این شکل خلاصه کرد. برای بقای کسب و کار خود همین امروز به فکر کسب و کار اینترنتی باشید تا از این نابودی که گریبان کسب و کارهای سنتی را گرفته است در امان باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 11 =