همه‌ی راه‌های تمیز کردن یخچال

0

یخچال به‌عنوان یکی از وسایل پرکاربرد در خانه شناخته می‌شود که با توجه به میزان استفاده، نیاز به تمیزکاری بیشتری نسبت به اکثر وسایل آشپزخانه دارد. سؤال اصلی این است چگونه باید یخچال را تمیز کنیم و کدام را بیشترین کارایی را دارد و درعین‌حال سریع‌تر تمام می‌شود. در این مقاله همه‌ی راه‌های تمیز کردن یخچال را شرح می‌دهیم و شما با اطلاعات داده‌شده در این مقاله می‌توانید به‌سرعت تشخیص دهید که بهترین و متناسب‌ترین راه با توجه به وضعیت یخچال شما برای تمیز کاری چیست.

خاموش کردن یخچال

قبل از هر کاری برای مواجه نشدن با مشکل اولین کاری که باید بکنید از برق کشیدن یخچال است. در صورت روشن بودن یخچال احتمال آسیب دیدن موتور یخچال بسیار بالا می‌رود و این اصلاً موضوع جالبی نیست. ازآنجایی‌که 100 درصد کار شما با آب است احتمال این‌که با یک اشتباه یخچال خود را تعمیر نیاز کنید بسیار زیاد است، پس بهترین کار خاموش کردن یخچال است.

فاکتورهای مهم در تمیز کردن یخچال

یخچال‌ها دارای چند قسمت هستند که هر قسمت نکات مربوط به خود را دارد و شما با رعایت این نکات می‌توانید یک یخچال بسیار تمیز و نو داشته باشید. عموماً یخچال را به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم می‌کنند که عمده کار شما با قسمت داخلی است ولی این دلیل نمی‌شود که از خیر برق انداختن یخچال یا از بین بردن لکه‌های روی یخچال منصرف شوید.

فاکتورهای مهم در تمیز کردن یخچال

1. فراهم کردن تجهیزات تمیزکاری

اولین کاری که باید بکنید، فراهم کردن وسایل تمیزکاری است، شما به وسایل نیاز ندارید و بیشتر وسایلی که لازم دارید را از قبل در خانه موجود دارید و فقط شاید به چند وسیله کوچک نیاز باشد که تهیه کنید. تمیز کردن یخچال کاری بسیار ساده است که در کمترین زمان (45 الی 1.30 ساعت با توجه به میزان کثیفی یخچال) قابل انجام است. به‌طورکلی وسایل موردنیاز شما شامل موارد زیر است.

  • اسفنج
  • اسپری تمیزکننده
  • مایع ظرف‌شویی
  • دستمال
  • مسواک و خمیردندان
  • چند دستمال تمیز (دستمال نانو بهتر از نوع معمولی است)
  • دستکش
  • سرکه
  • جوش‌شیرین

2. یخچال را خالی کنید

در دومین اقدام شما برای ساده‌تر کردن فرآیند تمیزکاری یخچال باید مواد غذایی و هر چیزی در یخچال دارید خالی کنید. بعد از خالی کردن مواد غذایی، نوبت به قسمت‌های جداشدنی (قفسه‌ها و طبقه‌ها) یخچال می‌رسد. برای شستشوی سریع و بی‌دردسر حتماً اولین اقدام خود را به خالی کردن یخچال اختصاص دهید.

3. شستن قسمت‌های جداشدنی

برای شستن قسمت‌های جداشدنی یخچال مانند قفسه‌ها و طبقه‌ها شما تنها کاری که باید بکنید استفاده از کمی مایع ظرف‌شویی و اسکاچ است. البته باید به یک نکته بسیار مهم نیز دقت کنید ازآنجایی‌که غالباً جنس قفسه و طبقه‌ها از شیشه است و این شیشه‌ها برای مدت زیادی در معرض سرما (مخصوصاً قسمت‌های موجود در فریزر) بوده‌اند نباید آن‌ها را با آب داغ شست زیرا امکان شکستن را بالا می‌برد. اگر به هر دلیل تمایل دارید که این قسمت‌ها را با آب داغ بشوید باید کمی صبر کنید تا این قسمت‌ها با دمای اتاق مطابق شوند.

4. از بین بردن بوهای نامطبوع

استفاده از روغن جلا کم پیش می‌آید و این روغن درزمانی استفاده می‌شود که قسمتی از یخچال علیرغم تمیزکاری، هنوز بوی نامطبوع مانند بوی چربی می‌دهد و هر کاری که در راستای از بین بردن این بو کرده‌ایم بی‌نتیجه مانده است. در این زمان این روغن به داد ما می‌رسد و استفاده مقداری از آن در قسمت موردنظر بوی نامطبوع از بین می‌رود.

البته این تنها راه نیست و اگر شما به اسانس‌های خوشبوکننده دسترسی دارید، می‌توانید مقداری از آن را بر روی چندتکه پنبه‌زده و ظرفی کمی گود در محل مذکور قرار دهید؛ و اگر به این مورد نیز دسترسی ندارید می‌توانید مقداری نوشابه را داخل یک جعبه پلاستیکی کوچک قرار دهید تا بوهای نامطبوع از بین برود

از بین بردن بوی نامطبوع

5. استفاده از محلول‌های طبیعی

استفاده از مایع ظرف‌شویی برای تمیز کردن یخچال یکی از راه‌های بسیار سریع است که بازدهی خوبی دارد؛ اما این راه برای تمام نقاط یخچال جواب نمی‌دهد و لک‌هایی وجود دارند که به همین راحتی خیال پاک شدن ندارند و شما را عذاب می‌دهند. پس باید از خیر این لکه‌های بگذریم؟ جواب خیر است برای لکه‌ای سخت باید از محلولی خشن استفاده کرد. این محلول که قاتل لک‌ها است شامل مقداری نسبتاً زیادی آب، مقداری جوش‌شیرین و سرکه است.

برای تهیه این محلول شما باید چند لیتر آب (3 الی 4 لیتر) را با یک فنجان سرکه و مقداری جوش‌شیرین ترکیب کنید و آن را داخل ظرف اسپری تمیزکننده بریزد. درنهایت شما باید مقداری از این ترکیب را به قسمت موردنظر بزنید و با استفاده از یک اسفنج قسمت مذکور را تمیز کنید. البته در میزان استفاده از جوش‌شیرین و سرکه دقت به خرج دهید تا به رنگ بدنه یخچال صدمه نزنید.

6. تمیز کردن قسمت‌های داخلی

تمیز کردن قسمت‌های داخلی یخچال بسیار ساده است و شما با داشتن یک اسفنج، چند دستمال و اسپری تمیزکننده می‌توانید شروع به تمیز کردن سطوح داخلی یخچال کنید. تمام قسمت‌های یخچال را که اسپری می‌کنید و تمیز می‌کنید باید از خشک بودنش هم اطمینان حاصل کنید زیرا قرار است قسمت‌های جداشده را در جای خود قرار دهید و اگر قسمتی خیس باشد باعث دردسر می‌شود.

در تمیز کردن قسمت‌های داخلی یخچال به قسمت‌هایی بر خواهید خورد که نمی‌توان با استفاده از اسفنج یا پارچه آن‌ها را تمیز کرد و شما باید دست به دامن یک مسواک شوید و قسمت مذکور را تمیز نماید. غالباً قسمت‌های نگه‌دارنده قفسه‌ها به شکلی است که نمی‌توان با پارچه آن را تمیز کرد و شما مجبور به استفاده از مسواک می‌شوید.

7. از بین بردن مواد فاسد

در آخر شما باید بعد از خشک شدن قفسه و طبقه‌ها را سر جای خود قرار دهید و از درستی آن اطمینان حاصل کنید. بعدازاین کار مواد خوراکی آماده هستند که به‌جای خود برگردند، ولی شما باید قبل از قرار دادن مواد خوراکی در جای خود موضوعی را بررسی کنید. بعضی از مواد خوراکی مانند سبزی‌ها به‌سرعت خراب می‌شوند و بوی نامطبوعی را ایجاد می‌کنند ازاین‌رو شما باید مواد غذایی را بررسی کنید و اگر فاسد شده بودند آن‌ها را در کیسه‌ای قرار دهید و داخل سطح قرار دهید تا بقیه سطوح را نیز خراب نکنند.

در آخر بعد از قرار دادن مواد خوراکی در یخچال شما باید یخچال را روشن کنید تا از خالی شدن گاز یخچال جلوگیری کنید و اگر قسمتی از سطح خارجی یخچال را فراموش کرده‌اید می‌توانید بعد از روشن کردن یخچال تمیز کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 6 =