همه‌ی راه‌های تمیز کردن مبل سفید

0

مبل یکی از وسایل پرطرفدار مورداستفاده در هر خانه‌ای است که نگرانی‌های زیادی برای تمیز کردن آن وجود دارد و این نگرانی زمانی شدت می‌یابد که رنگ مبل سفید باشد. همان‌طور که می‌داند رنگ سفید کثیفی را بیشتر نمایش می‌دهد و کار سخت‌تر برای تمیز کردن آن پیشروی شما است. در این مقاله همه‌ی راه‌های تمیز کردن مبل سفید را به‌طور کامل و جامع ارائه می‌دهیم تا بتوانیم به شما در حل این مشکل کمک کرده باشیم.

جلوگیری از کثیف شدن مبل

تمیز کردن مبل همیشه راه اول و اصلی نیست و می‌توان با چند کار کوچک و بی‌دردسر از کثیف شدن مبل جلوگیری یا آن را به تأخیر انداخت. مطمئناً پیشگیری از کثیف شدن مبل سفید بسیار راحت‌تر و بهتر از تمیز کردن آن است و وقت کمتری هم از شما می‌گیرد.

  1. استفاده از روکش

یکی از راه‌هایی که در تمیز ماندن مبل شما بسیار کمک می‌کند استفاده از روکش‌های مختلفی است که قابلیت شستشو دارد و خیال شما از بابت کثیف شدن آن‌ها هم راحت است.

  1. قرار ندادن مبل در برابر نور خورشید

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به مبل شما آسیب بزند نور خورشید است که باعث می‌شود رنگ مبل شما به‌تدریج تغییر کند و باعث خرابی مبل شما می‌شود و به‌علاوه این مشکل را با استفاده از مواد شوینده نمی‌توان به‌سادگی حل نمود ازاین‌رو مبل سفید خود را در مقابل نور خورشید قرار ندهید.

تمیز کردن مبل سفید

شما با رعایت موارد بالا می‌توانید مبل خود را از کثیف شدن دورنگه دارید ولی نمی‌توانید از کثیف شدن مبل به هر دلیلی جلوگیری کنید ازاین‌رو برای تمیز کردن مبل سفید اولین کاری که باید انجام دهید این است که لکه را بررسی کنید و با توجه به لکه راه‌حل مناسب را برای تمیز کردن مبل سفید انتخاب کنید.

جاروبرقی

اولین کاری که برای تمیز کردن مبل باید انجام دهید، جاروبرقی کردن سطح مبل باعث می‌شود که ذرات و آشغال‌های کوچک از روی مبل جمع شود. توجه داشته باشید جاروبرقی کشیدن سطح مبل ربطی به نوع پارچه مبل ندارد و می‌توان به‌راحتی روی تمام پارچه‌ها را جارو کرد.

استفاده از جوش‌شیرین

تمیز کردن مبل پارچه‌ای با جوش‌شیرین می‌تواند یکی از راه‌های بسیار مؤثر باشد. نحوه تمیز کردن مبل با جوش‌شیرین به این شکل است که بوی نامطبوع مبل از بین می‌رود و به‌علاوه باعث می‌شود که لکه‌ها برای تمیز کردن بسیار نرم‌تر شوند. برای استفاده از جوش‌شیرین شما باید مقداری از آن را برای 20 الی 30 دقیقه روی سطح مبل بپاشید.

اما این تمام کاری که جوش‌شیرین می‌تواند انجام دهد نیست و اگر مبل شما با موادی مانند قهوه لک شده است شما باید با استفاده از جوش‌شیرین و ترکیب آن با آب با این مشکل روبه‌رو شوید و سطح لک را برای مدت 15 الی 20 دقیقه از آغشته به جوش‌شیرین کنید و بعد از گذشت این زمان قسمت مذکور را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.

جارو کردن دوباره

این بار برای تمیز کردن سطح مبل از جوش‌شیرین استفاده‌شده و پرزهای احتمالی از جاروبرقی استفاده می‌کنید؛ اما اگر با این کار نتوانستید از این شر پرزها راحت شوید، باید از فرچه یا برس برای از بین بردن این پرزها استفاده کنید.

آماده کردن محلول مخصوص مبل سفید

این مرحله از کار را می‌توان به‌عنوان قسمت سخت و حساس فرآیند تمیز کردن مبل سفید دانست که شما باید در آن کمی دقت به خرج دهید. برای شروع ساخت محلول 3 الی 4 قطره صابون مایع در 4 الی 5 لیتر بریزید. حال باید شروع به تمیز کردن لکه‌ها به‌وسیله یکپارچه کتان و محلول کنید و بعد از انجام کار برای از بین بردن رطوبت مبل از یکپارچه خشک استفاده کنید.

تمیز کردن مبل مخمل

قطعاً تمام مبل‌ها از یکپارچه نیستند و یکی از پارچه‌های پراستفاده در مبل‌ها را می‌توان پارچه مخمل دانست. این پارچه شکوه و جلالی خاص و بی وصفی به مبل می‌دهد که کثیف شدن آن باعث ناراحتی می‌شود ازاین‌رو برای تمیز کردن مبل‌های سفید با پارچه مخمل باید به شیوه زیر عمل کرد.

ابتدا باید محلول خاصی برای تمیز کردن این نوع پارچه ساخت، پس شما باید مقداری آب‌لیمو را با آب مخلوط کرده و آن را با جوش‌شیرین ترکیب کنید. بعد از درست کردن محلول باید با استفاده از مقداری پارچه قسمت لک را از بین ببرید. توجه داشته باشید به‌هیچ‌وجه پارچه را روی سطح مبل فشار ندهید یا از محلول روی مبل نریزید که باعث از بین رفتن بافت مبل می‌شوید. شما فقط باید به‌آرامی سطح لک شده را تمیز نماید.

تمیز کردن مبل با استفاده از شامپو فرش

اگر می‌خواهید از شامپو فرش برای شستن مبل سفید استفاده کنید باید به نکات مهمی دقت کنید تا به‌جای تمیز کردن مبل آن را از بین نبرید. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید از شامپو فرش برای تمیز کردن مبل استفاده کنید حتماً مقاله‌ی راه‌های تمیز کردن مبل در خانه فن باز را مطالعه کنید.

به‌هرحال برای تمیز کردن مبل با استفاده از شامپو فرض اولین کاری که باید انجام دهید این است که نوع پارچه مبل خود را مشخص کنید و سپس از ماده شوینده مناسب استفاده کنید زیرا پارچه‌ها باهم تفاوت دارند و نمی‌توان از شامپو فرش در تمام آن‌ها استفاده نمود. بعد از استفاده از شامپو فرش و تمیز کردن سطح موردنظر باید با استفاده از بخارشوی مبل را خشک نماید.

تمیز کردن مبل سفید چرم

یکی دیگر از پارچه‌هایی که در ساخت مبل بسیار استفاده می‌شود چرم است که برای تمیز کردن آن کار نسبتاً سختی در پیش رو دارید. برای تمیز کردن مبل‌های چرمی از محلول آب و سرکه استفاده می‌شود. برای تمیز کردن مبل چرم هم باید به شکل مبل مخمل رفتار کنید و با استفاده از دستمال آغشته به محلول، مبل را تمیز کنید و از خیس شدن مبل یا ریختن محلول روی مبل جلوگیری کنید. شما باید بعد از تمیز کردن لکه‌ی روی مبل به‌سرعت قسمت‌های مرطوب را با پارچه‌ای تمیز، خشک‌کنید.

استفاده از سفیدکننده

یکی از راه‌هایی که برای تمیز کردن مبل‌های سفید استفاده می‌شود، استفاده از سفیدکننده (وایتکس) است؛ اما شما قبل از هر کاری باید از عدم واکنش مبل با سفیدکننده مطمئن شوید تا از خرابی مبل جلوگیری کنید و سپس با آگاهی کامل به استفاده از سفیدکننده دست بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + چهار =