نکات مهم برای نصب دودکش

0

وسایل گرمایشی یکی از مهم‌ترین وسایل مورد استفاده در هر خانه‌ای است و این وسایل با استفاده از گاز کار می‌کنند. از رایج‌ترین وسایل گرمایشی که هنوز هم در خیلی از خانه‌ها استفاده می‌شود و جایگزین بهتری برایش وجود ندارد یا حتی اگر وجود دارد به دلایل مختلف نظیر هزینه و نبود بستر لازم نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد بخاری است. متأسفانه در سال‌های اخیر به علت عدم رعایت نکات مهم برای نصب دودکش هم‌وطنان زیادی را از دست داده‌ایم.

مطمئناً شما هم درباره مرگ خاموش شنیده‌اید که چه اتفاق هولناکی را برای افراد خانه رقم می‌زند و دلیل آن‌ها هم نشت یا برگشت گاز به خانه است. از دلیل مهم این امر می‌توان به رعایت نکردن نکات مهم برای نصب دودکش اشاره کرد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

زمینه

امروزه در بسیاری از نقاط جهان در خانه‌ها و اداره‌ها و سایر مراکز مختلف یکی از راه‌های مهم برای گرم کردن فضا استفاده از سیستم‌های گرمایشی است که اصطلاحاً بخاری نامیده می‌شوند و انواع مختلفی برحسب اندازه و نوع سوخت دارند که برحسب سوخت مورد استفاده یکی از انواع مورد استفاده عمومی و پرکاربرد آن‌ها بخاری گازی است که از گاز شهری به‌عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

در صورتی که شما از بخاری‌های گازی به‌درستی و رعایت نکات ایمنی استفاده نکنید می‌تواند منجر به خطرات جانی و حتی مرگ شما شود. یکی از مهم‌ترین اجزای بخاری گازی دودکش است. شما باید حتماً توجه کنید که نکات مهم برای نصب دودکش را رعایت کنید از رخداد حوادث ناگوار پیشگیری کنید.

مجزا بودن دودکش

یکی از نکات مهم برای نصب دودکش این است که دودکش هر وسیله باید مجزا و منحصر به آن وسیله باشد. هرگز دودکش بخاری و هواکش را از یک کانال مشترک عبور ندهید.

انتخاب کلاهک مناسب

یکی دیگر از نکات مهم برای نصب دودکش که باید حتماً به آن توجه کنید وجود کلاهک برای دودکش و انتخاب کلاهک مناسب برای دودکش است. انتخاب مناسب از دو جهت اهمیت دارد: 1) شکل کلاهک دودکش 2) اندازه کلاهک دودکش. ازنظر شکلی کلاهک دودکش در انواع مختلفی تولید می‌شود، مناسب‌ترین نوع کلاهک، کلاهک اچ (H) است.

البته باید توجه کنید که کلاهکی که نصب می‌کنید ازنظر بدنه سالم باشد. ازنظر اندازه هم باید از کلاهی استفاده کنید که سایز دهانه آن با سایز دودکش شما هماهنگی داشته باشد. اگر کلاهک‌های موجود در بازار هم سایز با دودکش شما نیست از رابط برای کلاهک استفاده کنید که مشکل اندازه دهانه‌ها را برطرف می‌کند.

بررسی مسیر

حتماً با شروع فصل سرما قبل از نصب بخاری مسیر دودکش را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که چیزی مسیر دودکش را نبسته است. این بررسی باید پس از نصب دودکش نیز هرازگاهی انجام شود تا از باز بودن مسیر اطمینان حاصل شود. رعایت این نکته یکی از نکات مهم برای نصب دودکش است که باید مورد توجه کامل کاربران قرار گیرد اگر به وب سایت فن باز مراجعه کنید می‌توانید با جستجوی بیشتر روش‌های چک کردن را نیز پیدا کنید.

سایر نکات کلاهک

حتماً کلاهک را به دودکش به‌طور محکم متصل کنید و از روشی مناسب جهت فیکس کردن کلاهک بر روی دودکش استفاده کنید. مثلاً می‌توانید دور محل اتصال کلاهک به دودکش را با گچ ساختمانی محکم کنید. حتماً در فواصلی مشخص و بلافاصله پس از وزش بادهای شدید از اتصال و کیفیت اتصال کلاهک به دودکش اطمینان حاصل کنید.

اطمینان از اتصال دودکش به خروجی وسیله گرمایشی

یکی دیگر از نکات مهم برای نصب دودکش که باید به آن توجه کنید بررسی و اطمینان از اتصال دودکش به خروجی وسیله گرمایشی است. برای انجام اتصال می‌توانید مشابه روش ذکرشده در مورد اتصال کلاهک به دودکش عمل کنید و از گچ ساختمانی استفاده کنید.

البته می‌توانید از روش‌های مانند پیچ کردن دودکش به دهانه خروجی وسیله گرمایش نیز استفاده کنید که چندان مورد توصیه نیست همچنین می‌توانید از بست های مخصوص نیز بهره ببرید؛ مانند کلاهک دودکش توجه داشته باشید که هرازگاهی مجدداً اتصال دودکش به خروجی وسیله گرمایشی را بررسی کنید.

دقت به پایه

در صورتی که دودکش شما طول بلندی دارد بهتر است که از پایه مناسب برای دودکش استفاده کنید. با انجام این اقدام شما اطمینان می‌یابید که بدنه دودکش دچار خمیدگی و نشت نخواهد شد.

بررسی مکش دودکش

ازجمله سایر نکات مهم برای نصب دودکش می‌توان به بررسی مکش دودکش اشاره نمود. برای بررسی مکش دودکش می‌توانید یک عدد کبریت را در مقابل دودکش در محل نصب آن قرار دهید، در صورتی که شعله آتش کبریت به سمت بالا کشیده شود به این معنی است که مکش دودکش شما به‌درستی انجام می‌شود اما اگر در شعله کبریت تغییری مشاهده نشود و یا اینکه شعله به سمت اتاق و خلاف جهت دودکش برگردد نشان از این امر است که دودکش شما به شکل صحیح و باید، کار نمی‌کند.

در این صورت موارد قبلی را بررسی و چک نماید و اگر ایرادی در آن قسمت‌ها بود به رفع مشکل بپردازید و مجدداً مکش دودکشتان را بررسی کنید ولی اگر این مسیرها مشکلی نداشتند و یا این‌که پس از اصلاح نیز مشکل مکش برطرف نشد بهتر از افراد متخصص مشاوره بگیرید.

برای پیدا کردن افراد متخصص شما می‌توانید در مشهد به وب سایت فن باز مراجعه کنید و درزمانی کار تعمیرکاری متخصص را پیدا کنید. راه دیگر چک کردن کارکرد صحیح دودکش، چک کردن دمای بدنه دودکش وسایل گرمایشی فعال و روشن است، اگر دودکش بخاری روشن گرم باشد به معنای کارکرد صحیح دودکش است.

طول دودکش

سعی کنید وسیله گرمایشی خود را در محلی قرار دهید که به محل کانال دودکش نزدیک باشد که این امر موجب کوتاه شدن طول دودکش می‌شود. هر چه طول دودکش بلندتر شود احتمال خطر نیز بیشتر می‌شود. همچنین در دودکش باید از کاربرد اتصالات غیرضروری مانند زانوهای غیرضروری پرهیز کنید.

پنجره ممنوع

هرگز دودکش وسایل گرمایشی را از پنجره به بیرون هدایت نکنید. این امر بسیار خطرناک است و باعث میشود گاز حاصله به خانه برگردد و منجرب به مصمویت‌های شدید و یا حتی مرگ شود.

پلاستیک ممنوع

هرگز برای دودکش وسایل گرمایشی از لوله‌های پلاستیکی استفاده نکنید. باید از جنس مناسب برای دودکش استفاده کنید. جنس مناسب برای دودکش گالوانیزه است.

ارتفاع دودکش در بیرون از فضای داخلی ساختمان

دودکش‌ها باید حدوداً یک متر از سطح پشت‌بام ساختمان فاصله داشته باشند.

خروجی دودکش

از نصب خروجی دودکش در داخل فضاهای بسته جداً خودداری کنید؛ زیرا این کار باعث میشود تا گاز حاصل مسیری برای خروج پیدا نکند و ناچار به خانه برگردد و این یعنی خطر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =