نصب و راه‌اندازی موتورخانه در مشهد

0

نصب و راه‌اندازی موتورخانه یک کار سخت و درعین‌حال ضروری است. موتورخانه در تأمین آب گرم و سرد برای ساختمان‌های بزرگ استفاده می‌شود و اهالی این ساختمان‌ها را از موارد متعدد خرابی آبگرمکن راحت می‌سازد. البته خود موتورخانه هم به تعمیر نیاز پیدا می‌کند ولی بسیار کم و آن‌هم‌بستگی به استفاده شما دارد. پس اگر به دنبال نصب و راه‌اندازی موتورخانه در مشهد هستید به متخصصین فن باز مراجعه کنید.

موتورخانه مرکزی چیست؟

شما ابتدا باید بدانید که موتورخانه مرکزی چیست. موتورخانه مرکزی عبارت است از تأسیساتی که گرمایش منازل و اماکنی که از رادیاتور شوفاژ استفاده می‌کنند را به‌وسیله آب گرم تأمین می‌کند.

برای چه منازل و اماکنی نصب موتورخانه مناسب است

برای اماکن و ساختمان‌هایی که تعداد واحدهای بالایی دارند مانند هتل‌ها و مجتمع‌های مسکونی و مجتمع‌های تجاری غالباً استفاده از موتورخانه مناسب است؛ زیرا در این اماکن عملاً استفاده از سیستم‌های گرمایشی گازسوز و یا سیستم‌های گرمایشی دیگر چندان امکان‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه نیست.

مراحل نصب و راه‌اندازی موتورخانه

نصب و راه‌اندازی موتورخانه کار نسبتاً سخت و پیچیده‌ای است که از عهده هر کس برنمی‌آید و به دلیل حساس بودن آن باید حتماً توسط متخصص انجام شود. ولی به‌طورکلی مراحل نصب شامل موارد زیر است.

  1. نصب دیگ آب گرم

اولین مرحله در راه‌اندازی موتورخانه نصب دیگ آب گرم است. این دیگ وظیفه دارد تا آب گرم را در خود ذخیره نماید و در مواقعی که به آب گرم نیاز است به‌سرعت آب گرم موردنیاز را فراهم آورد. شما باید با توجه به ساختمان خود دیگ آب گرم را انتخاب و برای ساختمان‌های بسیار بزرگ باید از دیگ بزرگ استفاده کرد تا بتواند آب گرم موردنیاز را بدون مشکل تأمین کند.

  1. ساخت کلکتور

کلکتور یک روش جدید برای تقسیم لوله‌های آب گرم و آب سرد است که استفاده از آن شما را در مراحل تعمیر و نگهداری تجهیزات موتورخانه تا حد زیادی راحت می‌کند؛ و از سمت دیگر وجود کلکتور باعث می‌شود تا آب گرم و سرد به‌طور یکنواخت در تمام نقاط ساختمان وجود داشته باشد.

  1. لوله‌کشی موتورخانه

لوله‌کشی همان‌طور که از اسمش هم پیداست یک قسمت مهم کار است که نباید در آن اشتباه صورت گیرد و باید کار به‌صورت استاندارد پیش برود تا بعداً در میزان آب گرم و مدت‌زمان گرم شدن آب مشکل پیش نیاید.

از مهم‌ترین اشتباهاتی که برای لوله‌کشی پیش می‌آید استفاده از لوله‌های ضعیف برای آب‌رسانی است و این کار صرفاً برای صرفه‌جویی در هزینه انجام می‌شود، ولی با بروز مشکلات اساسی باید چند برابر آن هزینه شود و حتی در غالب موارد نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. پس در انتخاب خود دقت کنید.

  1. نصب مخزن انبساط

در آخرین مرحله باید مخزن نصب شود و موتورخانه آماده فعالیت می‌شود. این مخزن برای جلوگیری از معیوب شدن موتورخانه در برابر فشار زیاد. این مخزن، فشار اضافی سیالات گرم شده را متوازن می‌کند و کمبود آب در گردش را درون سیستم‌های حرارت مرکزی جبران می‌کند.

البته باید توجه داشته باشید که قبل از این مراحل باید در ابتدا زیرساخت جایگاه موتورخانه که ترکیبی از میلگرد و بتون است را بسازید تا تجهیزات موتورخانه بر روی این زیرساخت قرار گیرد. زیرساخت نقش بسیار مهمی در راستای حفظ ایمنی و افزایش طول عمر و همچنین کارکرد باکیفیت موتورخانه دارد بنابراین باید دقت کنید که زیرساخت به شکلی بسیار خوب و باکیفیت بالای ساخته شود تا استحکام لازم برای تحمل بدون مشکل وزن تجهیزات مختلف موتورخانه را داشته باشد.

قدرت موتورخانه

باید دقت کنید که موتورخانه شما باید چه میزان قدرت داشته باشد. قدرت موتورخانه بستگی دارد به میزان آبی که باید به سمت ساختمان بفرستد و این امر هم‌بستگی دارد به تعداد انشعابات ساختمان و نوع تجهیزات گرمایشی نصب‌شده در ساختمان مذکور. اگر از موتورخانه‌ای باقدرت پایین استفاده کنید ساختمان شما به‌خوبی گرم نمی‌شود و اگر از موتور قوی بیش ازآنچه موردنیاز است استفاده کنید هزینه‌های سوخت شما بالا می‌رود.

قیمت راه‌اندازی موتورخانه

بخش قابل‌توجهی از هزینه نصب و راه‌اندازی موتورخانه در مشهد مانند هر شهری دیگر مربوط به هزینه‌های انتقال تجهیزات ولوله‌های موتورخانه است. برای انتخاب مناسب‌ترین شرکت برای نصب و راه‌اندازی موتورخانه مناسب با ابعاد ساختمان خود می‌توانید خدمات و قیمت شرکت‌ها و متخصصین مختلف را باهم مقایسه کنید و از شرکتی استفاده کنید و شرکتی که کمترین قیمت باکیفیت مناسب را جهت انتقال لوله‌ها و سایر تجهیزات موتورخانه ارائه می‌کند انتخاب کنید و در راستای این بررسی می‌توانید از وب‌سایت فن باز استفاده کنید. البته توجه کنید که این مورد تنها یکی از ویژگی‌های است که برای انتخاب شرکت مناسب در راستای نصب و راه‌اندازی موتورخانه در مشهد باید به آن توجه بکنید.

تنظیم موتورخانه

از نکات دیگر مورد توجه در نصب و راه‌اندازی موتورخانه کنترل نحوه کارکرد موتورخانه است. در ساختمان‌های که مسکونی نیستند و یا به هر شکلی مصرف نامنظم در شعبات مصرفی دارند سیستم کنترل هوشمند موتورخانه می‌تواند کمک بزرگی به‌ صرفه‌جویی و تنظیم مصرف سوخت موتورخانه بکند. توجه داشته باشید که سیستم کنترل هوشمند سوخت نه نسبت به سایر روش‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت موتورخانه‌ها کاراتر است، به‌ویژه در ساختمان‌های بزرگ بدون ایجاد هزینه‌های گزاف در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

راه‌اندازی و شروع به کار موتورخانه

حتماً به این نکته توجه کنید که باید راه‌اندازی موتورخانه توسط ناظر شرکت ارائه‌دهنده خدمات نصب و راه‌اندازی موتورخانه در حضور خودتان انجام شود و تمامی نکات و موارد ضروری توسط ایشان به شما داده شود.

پیگیری پس از نصب و راه‌اندازی موتورخانه

توجه داشته باشید که باید حتماً در زمان‌های مشخصی به سرکشی نحوه کارکرد موتورخانه خود بروید و اقدامات سرویس‌کاری موتورخانه را در زمان مناسب انجام دهید تا از کارکرد صحیح موتورخانه ساختمان خود اطمینان حاصل کنید. با این کار شما از هزینه‌های بسیار سنگین‌تری پیشگیری خواهید کرد.

سخن آخر

توجه داشته باشید که هزینه نگهداری و تعمیر موتورخانه معمولاً بالا است و درصورتی‌که تغییر نسبتاً عمده‌ای پس از نصب دارای مشکل نصب بخواهید انجام دهید بی‌شک شما متحمل هزینه بسیاری خواهید شد پس دقت بسیار کنید که جهت نصب و راه‌اندازی موتورخانه ساختمان خود حتماً به متخصصین باتجربه و ماهر مراجعه کنید در این راستا اگر در مشهد ساکن هستید و برای نصب و راه‌اندازی موتورخانه در مشهد به دنبال متخصصین مجرب و باتجربه خوب می‌گردید می‌توانید به وب‌سایت فن باز مراجعه کنید و از فضای این وب‌سایت در راستای پیدا کردن این متخصصین بهره ببرید تا شانس خود را برای پیدا کردن متخصصین باتجربه و خوب جهت نصب و راه‌اندازی موتورخانه در مشهد بالا ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =