مقالاتنظافتی

لیست کارهای خانه‌تکانی

با نزدیک شدن به عید و شروع خانه‌تکانی یکی از کارهایی که افراد را خیلی اذیت می‌کند این است که چه‌کاری را باید انجام دهند و یا چگونه انجام دهند. بیشتر خانواده‌ها برای این‌که روال کاری از دستشان خارج نشود کارهای عید را به‌صورت لیست درمیاورند اما در آخر کار متوجه می‌شوند که تعدادی از کارها را فراموش کرده‌اند که کاملاً طبیعی است. ما در این مقاله قصد داریم تا بهترین لیست کارهای خانه‌تکانی را شرح دهیم تا با لیست خود مطابقت بدهید تا کاری از قلم نیافتد. با استفاده از این چک‌لیست شما می‌توانید در کمترین زمان تمام‌کارهای موردنیاز عید را انجام بدهید و با فراغ باز به سراغ عید بروید.

آمادگی قبل از شروع چک‌لیست

قبل از این‌که کاری انجام دهید باید تعدادی باکس (جعبه) فراهم آورید تا وسایلی که فعلاً موردنیاز شما نیست را به انباری بی اندازید. از این گذشته تعدادی از وسایل در خانه شما اضافه احساس می‌شوند شما باید به‌سرعت از شر آن‌ها رها شوید و آن‌ها را داخل باکس گذاشته و معدوم کنید. و جعبه‌ای مخصوص هم برای وسایلی که در حین کار خراب می‌شوند و شما باید آن‌ها را تعمیر کنید، قرار دهید.

 1. گردگیری و جمع‌آوری تجهیزات زمستان

اولین کاری که باید انجام شود گردگیری قسمت‌های مختلف خانه است. این کار از اهمیت خاصی برخوردار است و به این دلیل باید اول انجام شود که در تمیزکاری‌های بعدی شما خللی ایجاد نکند و باعث کثیف شدن دوباره وسایل نشود. در مرحله‌ی دوم شما باید وسایل گرمایشی که برای فصل زمستان نصب‌کرده‌اید را خاموش‌کنید و آن‌ها را تا زمستان بعد جمع‌آوری کنید.

 1. کابینت‌ها

تمیز کردن کابینت‌ها یک کار سخت است که باید با دقت انجام شود، ازاین‌رو شما در ابتدا باید تمام کابینت‌ها را خالی کرده و دستمال بکشید و پس از خشک شدن آن‌ها را به سر جای خود بگذارید.

 1. یخچال

یخچال و گاز ازجمله وسایلی هستند که به‌سرعت کثیف می‌شوند و همواره نیازمند تمیز شدن هستند. شما باید برای تمیز کردن یخچال در ابتدا آن را به‌طور کامل خالی کنید و سپس تمام قسمت‌هایی که جدا می‌شود را درآورده و بشوید. برای شستن یخچال باید دقت به خرج دهید. پیشنهاد می‌کنم برای شستن صحیح یخچال حتماً مقاله‌ی تمام راه‌های تمیز کردن یخچال سایت را مطالعه کنید.

 1. شیشه‌ها

یکی از کارهای سخت که وقت زیادی از شما می‌گیرید، شستن شیشه‌ها است. ازاین‌رو با در دست داشتن چند دستمال تمیز و اسپری تمیزکننده به سراغ شیشه‌ها بروید و آن‌ها را تمیز کنید. توجه داشته باشید که باید هر دو سمت شیشه را به‌خوبی تمیز کنید و فقط به قسمت خارجی آن اکتفا نکنید.

 1. لوستر و پرده

تمیز کردن لوستر و شستن پرده یکی از کارهای سخت شما است که باید آن‌ها را خیلی جدی بگیرید. توجه داشته باشید که اگر جنس پرده شما به شکلی است که چروک می‌شود، شستن آن را به پرده شویی بسپارید و خودتان فقط لوسترها را تمیز کنید. توجه کنید اگر پرده شما رنگ روشن است و احتمال می‌دهد تا عِید دوباره کثیف می‌شود آن را تا عِید وصل نکنید.

 1. فر و هود

در مرحله‌ی بعدی به سراغ تمیز کردن گاز، فر، هود و توستر بروید و آن‌ها را به‌دقت تمیز کنید. برای تمیز کردن فر و هود از مواد شوینده غلیظ یا جوش‌شیرین استفاده کنید. به‌علاوه می‌توانید فیلتر هود را که چربی بیشتری را جذب می‌کند جدا کرده و جداگانه تمیز کنید.

ثبت نام متخصص در فن باز
 1. جمع‌آوری وسایل

تنها کاری که یک‌خانه شلوغ می‌کند ایجاد استرس و احساس سردرگمی است، ازاین‌رو شما باید در رأس کارهای خود به این هم‌فکر کنید که چگونه از شر وسایل اضافه خلاص شوید. در ابتدا وسایل اضافه را جمع کنید و هرکدام که استفاده‌ای ندارد را دور بریزید، اما تمام وسایل دورریختنی نیست و وسایلی که دیگر به درد شما نمی‌خورد را می‌توانید اهدا کنید. و درنهایت وسایل اضافه‌ای که الآن لازم ندارید مانند بخاری را داخل انباری بگذارید.

 1. فرش‌ها

کار سخت بعدی شما شستن فرش‌ها است برای این کار فرش‌ها را به حیاط منتقل کنید و با استفاده از مواد شوینده مناسب آن‌ها را بشورید. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید فرش‌ها را بشورید و می‌خواهید آن‌ها را به قالی‌شویی بسپارید، مواردی مانند مورد اعتماد بودن قالی‌شویی و تعداد روزهایی که طول می‌کشد فرش به دست شما برسد را لحاظ کنید. اگر مصمم هستید که فرش خود را به قالی‌شویی بدهید، حتماً مقاله قالی‌شویی خوب را مطالعه کنید.

 1. پارچه‌ها

شستن پارچه‌ها یکی از کارهای مهمی است که نباید به‌هیچ‌وجه آن را فراموش کنید ازاین‌رو اول‌ازهمه تمام پارچه‌ها (روکش تشک، پتو، روکش بالش، ملحفه تخت و …) را جمع کنید و متناسب با نوع و رنگ پارچه آن‌ها را بشورید. توجه داشته باشید که توجه به نوع و رنگ پارچه از خراب شدن پارچه‌های شما جلوگیری می‌کند.

 1. دیوارها

سرتاسر خانه‌ی شما با دیوار پوشیده شده است که باید آن‌ها را تمیز کنید و در صورت لزوم آن‌ها را رنگ کنید. اگر قرار باشد فقط دیوار را دستمال بکشید کار نسبتاً راحتی در پیش رو دارید ولی اگر قرار باشد دیوارها را رنگ کنید کار نسبتاً دشواری در پیش رو دارید و باید از چند روز قبل شروع به کارکنید. به‌علاوه برای آشنایی بهتر با انواع رنگ‌ها می‌توانید مقاله‌ی نقاشی ساختمان چگونه انجام می‌شود را مطالعه کنید.

 1. شستن خودرو

شستن خودرو به‌هیچ‌وجه نباید از لیست شما خارج شود، برای شستن خودرو شما چندراه در پیش دارید که آسان‌ترین آن سپردن خودرو به کارواش است ولی اگر قرار است خود این کار را انجام دهید لوازم موردنیاز را تهیه کنید و شروع به شستن کنید. اگر نمی‌دانید چگونه خودروی خود را بشوید حتماً مقاله‌ی راه‌های سریع برای تمیز کردن ماشین سایت را مطالعه کنید تا به جواب نهایی برسید.

 1. شستن ظروف و گردگیری نهایی

در مرحله آخر شما باید تمام ظروف خود را بشوید، برای این کار مقداری محلول شوینده آماده کرده و وسایل را به بیرون از خانه برده و تمیز کنید. بعد از تمیز کردن ظروف شما باید آن‌ها را خشک کرده و دوباره به سر جای قبلی‌شان بگذارید. و درنهایت گردگیری آخر را انجام دهید زیرا گردوغبار به‌سادگی از بین نمی‌روند و دوباره برمی‌گردند پس شما باید به جنگ آن‌ها بروید.

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا