روش‌های شستن ظرف‌ها

0

شستن ظروف یکی از کارهایی است که هرروز به‌طور منظم صورت می‌گیرد حال اگر شما به نکاتی توجه کنید می‌توانید این کار را لذت بخش تر و راحت کنید. گاهی پیش آمده که برای شستن ظرف‌های خود دچار مشکل شوید، ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا روش‌های شستن ظرف‌ها را به‌صورت کامل برای شما شرح دهیم و امیدواریم تا این مقاله به درد شما بخورد.

نکته مهم

اینکه از چه روشی برای تمیز کردن ظرف خود استفاده کنید بستگی زیادی به جنس ظرف شما دارد بی‌شک برخی روش‌ها و مواد همان قدر که برای تمیز کردن انواعی از ظرف مناسب هستند به همان میزان نیز برای انواعی دیگر نامناسب و حتی آسیب‌رسان هستند.

این نکته در انتخاب مواد شوینده نیز صدق می‌کند و شما باید مواد شوینده را متناسب با جنس ظروف خود انتخاب کنید و اشتباه در  این انتخاب به ظروف شما صدمه می‌زند و باعث خوردگی آن‌ها می‌شود.

ظرف‌های استیل

یکی از روش‌های تمیز کردن ظرف‌ها که مناسب برای ظرف‌هایی از جنس استیل است استفاده از روغن است. روغن را به ظرف بمالید سپس آن را در درون فر قرار داده و پس از اینکه ظرف کاملاً داغ شد و روغن به ظرف خورانده شد آن را از درون فر درآورده و در محلی قرار دهید تا خنک شود سپس با مایع ظرف‌شویی و آب شست‌وشو داده و خشک‌ کنید.

لازم به ذکر است که این روش بیشتر برای کارگاه‌های شیرینی پزی و قنادی‌ها کاربرد دارد به‌ویژه برای تمیز کردن سینی‌های تخته‌ای و قالب‌های کیک و قالب‌های شیرینی مثل قالب شیرینی کیک یزدی. در منازل توضیح می‌شود که ظرف در آب گرم قرار داده شود و سپس با استفاده از مایع ظرف‌شویی مناسب و سیم ظرف‌شویی و آب ظرف تمیز گردد. همچنین می‌توانید از آب‌لیمو برای تمیز کردن لکه‌های ظروف استیل استفاده کنید.

ظروف دارای لایه محافظ

یکی از روش‌های تمیز کردن ظرف‌ها، زمانی که ظروف دارای لایه محافظ هستند مانند قابلمه‌های تفلون استفاده از جوش شیرین و آب و صابون است. ابتدا سطح ظرف را جوش شیرین بمالید و سپس با محلول آب و صابون شست‌وشو دهید.

شما می‌توانید جوش شیرین را از عطاری‌ها تهیه کنید، همچنین می‌توانید از طریق وب سایت های اینترنتی نیز جوش شیرین را تهیه نمایید. البته برای قابلمه‌های از جنس چدن چندان توصیه به استفاده از جوش شیرین نمی‌کنیم. یکی از روش‌های تمیز کردن ظرف‌ها اگر جنس ظرف شما چدن است همان روش معمول موجود در آشپزخانه‌ها است، یعنی همان استفاده از اسفنج نرم و مایع ظرف‌شویی به همراه آب گرم.

البته اگر ظرف شما دارای جرم‌های خشک‌شده است توصیه می‌کنیم ابتدا ظرف را با آب گرم پرکرده و مدتی (که بستگی به میزان جرم خشک‌شده دارد) صبر کنید و پس از نرم شدن جرم با اسفنج و مایع ظرف‌شویی و آب ولرم آن را تمیز کنید. توجه داشته باشی که هیچ‌گاه برای ظروف تفلون و چدنی از سیم ظرف‌شویی و یا اسکاچ‌های دارای رویه زبر استفاده نکنید چون باعث می‌شوند که ظرف دچار آسیب شود و حتی کارایی خود را از دست بدهد.

تمیز کردن بوی ماندگی در ظروف نگهداری نان و خشکبار

اگر شما هم با این مشکل برخورد داشته‌اید که علیرغم شست‌وشوی ظروف نگهداری نان و خشکبار همچنان بوی نامطبوع ماندگی یا همان نا از آن استشمام می‌شود می‌توانید از این روش استفاده کنید. ظرف موردنظر را با آبی با دمای متوسط پرکنید سپس چند قطره عصاره وانیل در داخل آن بریزید و برای مدت تقریبی 48 ساعت در محلی قرار دهید، خواهید دید که بوی نامطبوع ماندگی از بین رفته است.

برای تهیه وانیل می‌توانید به قنادی‌ها یا مراکز فروش لوازم قنادی مراجعه کنید و یا در صورت تمایل به تهیه اینترنتی به فروشگاه‌های اینترنتی مراجعه کنید.

ظروف مسی

با توجه به اینکه امروزه کاربرد ظروف مسی مجدداً موضوعیت پیداکرده و هرروز بر تعداد افرادی که از ظروف مسی در آشپزخانه و رستوران و یا مراکز تهیه غذای خود استفاده می‌کنند بیشتر می‌شود دانستن راهی ساده و کارا برای تمیز کردن ظروف مسی بسیار کمک‌کننده و کارا است. شما می‌توانید به‌منظور تمیز کردن ظروف مسی خود از نمک، سرکه سفید، آب گرم و اسفنج استفاده کنید.

در ابتدا مقدار کافی نمک در سطح داخلی و خارجی طرف خود نمک بپاشید و سپس سرکه سفید را در داخل ظرف بریزید. حال به مدت حدوداً یک دقیقه صبر کنید و سپس با استفاده از یک اسفنج یا اسکاچ نرم سطوح داخلی و خارجی طرف مسی خود را تمیز کنید و درنهایت با آب ظرف را آب‌کشی کنید. توجه کنید مدت استفاده از اسکاچ بستگی به میزان لکه‌های ظرف شما دارد و باید به سابیدن ظرف تا زمانی که لکه‌ها از بین بروند ادامه دهید.

ظروف آهنی

برای تمیز کردن ظروف آهنی مثل سیخ‌های کباب شما می‌توانید از نمک، اسکاچ و آب استفاده کنید. استفاده از نمک به‌منظور از بین بردن بوی بد ظروف است. اگر ظرف شما بوی بدی ندارد استفاده از مایع ظرف‌شویی به‌تنهایی کفایت می‌کند و نیازی به نمک نیست. البته با توجه به وجود مایع‌های ظرف‌شویی متنوع آغشته به رایحه‌های گوناگون و دل‌انگیز موجود در بازار اساساً موضوعیت استفاده از نمک دیگر وجود ندارد.

استفاده از ماشین ظرفشویی

شاید فکر کنید یکی از راه‌های بسیار مناسب برای شستن ظروف استفاده از ماشین ظرفشویی باشد. درحالی که این فکر اشتباه است و ماشین ظرفشویی تنها کار را برای شما آسان می‌کند و اگر شما مواد شوینده خود را درست انتخاب نکرده باشید چه از ماشین ظرفشویی استفاده کنید چه نکنید هیچ فرقی برای شما نخواهد داشت زیرا شما دارید به ظروف خود صدمه می‌زنید، چه با دستان خود و چه با ماشین ظرفشویی.

ظروف چوبی

یکی دیگر از موارد پراستفاده در بین وسایل آشپزخانه تجهیزات چوبی هستند که اگر از مواد شوینده و جرم گیرهای مخصوص آن‌ها استفاده نشود به سرعت خراب شده و کارایی خود را از دست میدهند. قبل از هرکاری شما باید مواد شوینده مناسب با مواد چوبی را از فروشگاه های فیزیکی یا اینترنتی تهیه کنید. به علاوه این شوینده‌ها برای تمیز کردن سطوح چوبی در آشپزخانه هم استفاده میشوند.

حفاظت

حتماً در حین شست‌وشوی ظروف خود از دستکش‌های مناسب به‌منظور حفاظت سلامت پوست و ناخن‌های دست خود استفاده کنید. این موارد تنها تعدادی از روش‌های تمیز کردن ظرف‌ها بودند که شرح داده شدند شما می‌توانید برای آگاهی بیشتر به وب سایت فن باز مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =