راه‌های پاک کردن چربی از محیط آشپزخانه

0

آشپزخانه یکی از پرکاربردترین محیط‌های خانه است که در طول روز برای پخت غذا و موارد دیگر مورداستفاده قرار می‌‌گیرد. محیط آشپزخانه، مانند قسمت‌های خانه کثیف می‌شود و نیاز به تمیز کردن دارد. البته محیط آشپزخانه به دلیل پخت غذا با سرعت بالاتری کثیف می‌شود و عموماً این چربی‌ها هستند که در محیط آشپزخانه جولان می‌دهند و از بین بردن آن‌ها کمی سخت‌تر است و ما همواره به دنبال راه‌های پاک کردن چربی از محیط آشپزخانه هستیم.

به علاوه از سوی دیگر این چربی‌ها بعد از مدتی بویی نامطبوع به فضای خانه به‌ویژه آشپزخانه می‌دهند که باعث اذیت شدن افراد ساکن در خانه می‌شود ازاین‌رو تمیز کردن آشپزخانه به یک ضرورت در بین خانواده تبدیل‌شده است و برای پاک کردن آشپزخانه به دنبال بهترین راه‌ها هستند تا بتوانند با سرعت بیشتری، کیفیت بالاتری را حس کنند. در این مقاله ما به بهترین راه‌های پاک کردن چربی از محیط آشپزخانه پرداخته‌ایم که امیدواریم به شما در این مسیر کمک کند.

لوازم موردنیاز برای تمیزکاری

قبل از هر چیزی شما به ابزاری نیاز دارید تا هم ‌کارهای شمارا ساده‌تر نماید و هم ایمنی شمارا تضمین نماید، ازاین‌رو قبل از هر کاری به تهیه این لوازم بپردازید.

 1. دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی

ازآنجایی‌که تمام مواد شوینده و تمیزکاری از مواد شیمیایی تهیه می‌شوند و مواد شیمیایی قاتل سلامتی به‌ویژه سلامت پوست هستند، شما حتماً باید از دستکش‌هایی استفاده کنید که مخصوص این کار هستند و از تماس پوست شما با مواد شیمیایی جلوگیری می‌کنند استفاده کنید.

 1. طی و جارو

داشتن طی و جارو یک امر ضروری برای پاک کردن دیوار و سقف است تا با امنیت بهتری بتوان این سطوح را از شر چربی‌ها پاک نگه داشت و به‌علاوه طی زمانی کاربرد پیدا می‌کند که دست شما به سطوح خاصی نمی‌رسد یا ازآنجا رد نمی‌شود در این زمان طی به کمک شما می‌آید.

 1. دستمال‌های تمیزکننده

از دستمال‌های تمیزکننده برای تمیز کردن سطوح مختلف مانند دیوارها می‌توان استفاده نمود به‌علاوه نوع دستمالی که برای تمیز کردن نیز انتخاب می‌کنید بسیار مهم است و می‌تواند در تمیز کردن آشپزخانه با سرعت بیشتر به شما کمک کند. به‌عنوان‌مثال شما برای پاک‌سازی کثیفی‌ها از خانه می‌توانید از دستمال جادویی استفاده نماید که این کار را برای شما ساده‌تر می‌کند.

 1. سطل

از سطل برای پر کردن آب و مواد شوینده استفاده می‌شود پس داشتن آن ضرورت دارد، به‌علاوه سطل می‌توانید به کار شما سرعت ببخشد، زیرا دم دست شما قرار دارد و در زمان برای شما صرفه‌جویی می‌کند.

 1. ماسک فیلتر دار

داشتن این ابزار یک ضرورت است و اگر این ابزار را ندارید قبل از هر کاری به تهیه ماسک بپردازید، زیرا همان‌طور که گفته شد مواد شیمیایی به شما آسیب جسمی می‌زند و از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به صدمه به پوست و صدمات تنفسی اشاره نمود. پس نباید از این قلم چشم‌پوشی کنید و یا آن را بی‌ارزش بدانید.

مواد شوینده موردنیاز برای پاک‌سازی

برای پاک کردن چربی‌ها و داشتن یک آشپزخانه تمیز شما به مواد شوینده‌ی مخصوصی نیاز دارید که باید با توجه به ظروف خود از آن‌ها استفاده نماید، توجه داشته باشید از یک ماده شوینده خاص برای پاک کردن همه سطوح استفاده نکنید.

 • پاک‌کننده‌های چندمنظوره
 • انواع پودر و مواد شوینده
 • جوش‌شیرین
 • سرکه
 • پاک‌کننده‌های سطوح چوبی
 • شیشه شوی
 • جرم‌گیر فلزات

این مواردی است که باید آن‌ها را داشته باشید تا با صدمه زدن به وسایل خود بتوانید آن‌ها را پاک‌کنید در ادامه راه‌هایی پاک کردن چربی از سطح آشپزخانه با استفاده از این مواد شوینده توضیح می‌دهیم.

استفاده از جرم‌گیر فلزات

قبل از اشاره به نحوه استفاده باید بدانیم که جرم‌گیر فلزات چیست و با بقیه جرم‌گیرها چه تفاوتی دارد؟

جرم‌گیر فلزات اشاره دارد به محلول جرم‌گیر و تمیزکننده قطعات فلزی مانند استیل، آلومینیوم، مس، برنج و هر قطعه فلزی دیگری مناسب است که با استفاده از آن هیچ خردگی در ظروف فلزی ما ایجاد نمی‌شود. همچنین این ماده دارای قدرت تمیزکنندگی بالایی است و چربی‌ها را به‌سرعت از بین می‌برد، ولی در استفاده از آن باید مراقب بود.

تمیز کردن هود

هود یکی از وسایلی است که به علت ارتباط مستقیم آن با فضای پخت‌وپز به‌سرعت کثیف شده و چربی روی آن می‌نشیند و از کارایی آن کم می‌کند، شما باید در تمیز کردن هود کوشا باشید و با استفاده جرم‌گیر فلزات چربی‌های آن را از بین ببرید، توجه داشته باشید که حداقل هر دو هفته یک‌بار فیلتر هود را تمیز نمایید یا از نشستن چربی روی آن و گرفتن بوی نامطبوع جلوگیری کنید.

برای تمیز کردن هود نیز باید به همین شیوه عمل کنید و جرم‌گیری فلزات را روی آن‌ها اسپری کنید، بعد از گذشت مدت کوتاهی مثلاً 6 دقیقه شما مشاهده می‌کنید که جرم و چربی‌ها شروع به چکیدن می‌کند، شما در این زمان باید وارد کار شوید و با استفاده از دستمال این سطوح را پاک‌سازی کنید.

پاک‌سازی کابینت

کابینت‌ها از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه شما هستند که به دلایل مختلف نظیر قرار گرفتن مواد خوراکی در آن‌ها یا در معرض بودن پخت پز به‌سرعت کثیف می‌شوند. شما باید از پاک‌کننده‌های سطح چوبی استفاده نماید تا بتوانید کابینت‌ها را تمیز کنید و به‌علاوه به کابینت‌ها آسیب نزنید.

پاک‌سازی شیشه

شیشه‌های یکی از قسمت‌های آشپزخانه هستند که به‌سرعت کثیف شده و شفافیت خود را از دست می‌دهند و باعث زشت دیده شدن خانه می‌شوند. شما باید از این عمل جلوگیری کنید و از شیشه شوی برای پاک‌سازی این چربی‌ها استفاده کنید.

جوش‌شیرین و چربی‌ها

جوش‌شیرین یکی از پاک‌کننده‌های بسیار قدرتمند است که به‌عنوان قاتل چربی‌ها نیز شناخته می‌شود. برای پاک کردن چربی‌ها با درجه‌های مختلف باید به شکل زیر عمل کنید.

اگر ظروف شما تازه کثیف شده است با مقداری جوش‌شیرین و آب می‌توانید آن‌ها را بلافاصله از بین ببرید. در شکل دوم ظروف شما مدت زیادی است که کثیف بوده و چربی روی آن‌ها نشسته است در این زمینه شما باید مقداری از جوش‌شیرین و آب را مخلوط کرده و سپس برای مدتی روی سطح ظرف بگذارید بماند، سپس ظروف را آب بکشید تا با ظروفی تمیز روبه‌رو شوید.

در حالت سوم شما می‌خواهید چربی‌های سوخته غذاها را از بین ببرید در این حالت باید مقداری جوش‌شیرین و آب را به شکل خمیر درآورده و برای مدتی روی ظروف قرار دهید و بعد از مدت کوتاهی مشاهده می‌کنید که چربی‌ها به‌سرعت از ظروف جدا می‌شوند.

پاک‌سازی کاشی و سرامیک

سرکه یکی از موارد خوراکی است که قدرت پاک‌کنندگی بسیار زیادی دارد و می‌توان برای از بین بردن انواع چربی‌ها از آن استفاده نمود ازاین‌رو شما می‌توانید از سرکه برای پاک کردن انواع سطوح استفاده کنید و یکی از این سطوح که پاک کردن آن سخت است، کاشی و سرامیک‌های خانه است که با استفاده از سرکه می‌توان این کار را به‌سرعت انجام داد.

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − دو =