ساختمانیمقالاتنظافتی

راه‌های تمیز کردن مبل در خانه

مبل‌ها یکی از وسایل جدانشدنی هر خانه‌ای است که در خیلی از خانه‌ها موجود. به‌علاوه به علت زیبایی که دارد موردتوجه هم قرارگرفته است و دیگر دلیل خرید مبل راحتی آن نیست و کسانی هستند که زیبایی مبل را به‌راحتی آن ترجیح می‌دهند. حال سؤال مهم راه‌های تمیز کردن مبل در خانه است؟ زیرا مبل‌ها برای این‌که زیبایی خود را از دست ندهند و درخشندگی روز اول را داشته باشند باید هرازگاهی تمیز شوند.

دردسرهای تمیزکاری مبل

اگر قرار باشد این کار را به بیرون بسپاریم به‌علاوه هزینه زیادی که باید بکنیم باید دردسرهای این کار را نیز تحمل‌کنیم. همان‌طور که می‌دانید وزن مبل‌ها بسیار بالا است و جابه‌جایی آن دشوار ازاین‌رو شما برای این کار نیاز به چند کارگر دارید و این یعنی هزینه اضافی و اگر خودتان بخواهید این کار انجام دهید ممکن است به خود آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کنید.

ازاین‌رو بهتر است تا راه‌های تمیز کردن مبل در خانه را امتحان کنید. شاید مجبور باشید این کار بیشتر انجام دهید ولی قطعاً دیگر از دردسرهای بزرگ خبری نیست و از این گذشته نگرانی‌های شما بابت خرابی مبل در بین راه از بین می‌رود.

کارهایی که قبل از استفاده از شوینده باید انجام شود

قبل از این مستقیم به سمت شوینده و استفاده از آن‌ها برویم باید کارهایی را انجام دهیم تا مبل را برای استفاده از شوینده آماده کنیم. به‌علاوه شما قبل از این‌که از شوینده‌ها یا هر مواد دیگری استفاده کنید باید جنس مبل و پاره روکش مبل را در نظر بگیرید و موادی را استفاده کنید که به مبل شما صدمه نزند. ازاین‌رو شما باید به جنس پارچه و نوع شوینده‌ای که می‌خواهید استفاده کنید دقت کنید تا به مشکل برنخورید.

  1. نظافت سطح مبل

برای نظافت سطحی مبل و از بین بردن گردوغبار کار سختی را در پیش ندارید و با استفاده از چند ابزار ساده مانند جارو و برس می‌توانید این کار را انجام دهید و قسمت‌های که کمی سخت‌تر تمیز می‌شوند مانند شیارهای مبل را می‌توانید با جاروبرقی تمیز کنید.

 

  1. استفاده از غلتک

بعد از تمیز کردن سطحی مبل نوبت به موها می‌رسد که موقع تمیز کردن جلوی دست‌وپا را می‌گیرند و باعث عصبانیت می‌شوند. شما برای پاک کردن این موها به یک برس زبر نیاز دارید تا با کشیدن بر سطح مبل بتوانید موها را از سطح مبل جمع کنید.

  1. تمیز کردن قسمت‌های غیر پارچه‌ای

مسلماً مبل شما پارچه نیست و قسمت‌های دیگر مبل که عمدتاً از چوب، پلاستیک و استیل هستند نیاز به تمیزکاری دارند ازاین‌رو شما باید از اسپری‌های تمیزکننده مخصوص با توجه به جنس مبل خود استفاده کنید. طریقه کار به این شکل است که روی پارچه مقداری اسپری می‌کنید و قسمت‌های مختلف مبل را تمیز می‌کنید.

ثبت نام متخصص در فن باز

به این نکته توجه کنید ممکن است این اسپری‌ها رنگ پارچه شمارا تغییر دهند، پس به‌طور مستقیم روی بدنه اسپری نکنید چون ممکن است روی پارچه مبل نیز ریخته شود.

جنس پاره مبل را چگونه متوجه شویم

همان‌طور که گفته شد جنس پارچه مبل در مواد شوینده‌ای که می‌توان در آن استفاده کرد تأثیرگذار است و این اهمیت دارد که شما بدانید جنس پارچه مبلتان از چیست. برای این کار شما می‌توانید در موقع خرید از فروشنده در مورد جنس پارچه و مواد شوینده‌ای که می‌توان برای تمیز کردن آن استفاده کنید سؤال کنید.

ولی اگر به هر دلیل شما این کار را نکرده‌اید و الآن به مشکل برخورده‌اید می‌توانید برچسبی که جنس و نوع مواد شوینده‌ که می‌توان استفاده کرد را نگاه کنید. معمولاً در این برچسب‌ها با معلوم کردن یک کاراکتر مخصوص معلوم می‌کنند که از چه موادی استفاده نمود که به شرح زیر است.

W: فقط می‌توانید از مواد شوینده مایع و بخارشو استفاده کنید.

WS: می‌توانید از مواد شوینده خشک و مایع به‌اضافه بخارشو استفاده کنید.

S: فقط می‌توانید از مواد شوینده خشک استفاده کنید

O: باید از آب سرد برای شستشوی استفاده کنید زیرا این مبل از مواد ارگانیک (طبیعی) ساخته‌شده است.

X: اگر این کاراکتر روی برچسب مبل شما خورده باشد شما نمی‌توانید از هیچ ماده شوینده‌ای استفاده کنید و فقط باید از جارو یا برس برای تمیز کردن گردوخاک استفاده کنید و یا از شامپوهای مخصوص.

  1. تمیز کردن با مواد شوینده مایع و بخارشو

قبل از استفاده از مواد شوینده و بخارشو باید لکه‌های چربی را از بین برد زیرا این مواد به‌سختی از مبل پاک می‌شوند و در صورت استفاده از مواد شوینده قبل از تمیز کردن لکه‌ها باعث می‌شود این لکه‌ها در مبل شما پخش شوند. برای پاک کردن این لکه‌ها باید از سفیدکننده‌های مخصوص استفاده کنید.

آزمایش قبل از استفاده گسترده

ممکن است شوینده با پارچه مبل شما همخوانی نداشته باشد و باعث تغییر رنگ آن شود پس قبل از استفاده گسترده باید آن را تست کنید. به این شکل عمل کنید که مقداری از ماده شوینده را روی یک دستمال بریزد و سطح کوچکی از مبل که در معرض دید نباشد را تمیز کنید، بعد از چند دقیقه با یک حوله کاغذی قسمت را آزمایش کنید (روی قسمت مدنظر حوله را فشار دهید) و اگر رنگ مبل بر روی پاره نشت نکرد، این شوینده مشکلی برای مبل شما ایجاد نمی‌کند.

میزان استفاده از شوینده

شما باید در میزان استفاده از شوینده دقت کنید و زیاده‌روی نکنید، برای این‌که میزان شوینده را معلوم کنید به میزان آبی که استفاده می‌کنید دقت کنید و به همان مقدار از شوینده استفاده کنید. شما بعد از این‌که شوینده را روی مبل استفاده کردید باید با استفاده از بخارشو آن را روی سطح مبل پخش‌کنید و میزانی از شوینده که روی سطح مبل اضافه مانده را نیز جمع کنید.

  1. تمیز کردن با مواد شوینده خشک

شوینده خشک اشاره دارد به هر شوینده مایع که نوعی حلالی قوی است و در ترکیب آن آب نقشی ندارد و به همین دلیل (نبود آب در ترکیب آن) به این نوع شوینده، شوینده خشک می‌گویند.

آزمایش قبل از استفاده گسترده

برای شوینده‌های خشک نیز باید مانند شوینده مایع در یک سطح کوچک میزان سازگاری پارچه و ماده شوینده را تست کرد تا در حین کار به مشکل برنخورد.

طریقه استفاده از شوینده

برای استفاده از شوینده خشک شما به روش شوینده‌های ماده اکتفا می‌کنید و با استفاده از پارچه این کار را می‌کنید فقط با این تفاوت که در این امر بخارشو نقشی ندارد و مبل شما با استفاده از جریان هوا خشک می‌شود، پس این کار باید درجایی انجام شود که در و پنجره موجود باشد برای تهویه بهتر و خشک شدن با سرعت بیشتر به‌علاوه وجود تهویه یک امتیاز محسوب می‌شود

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا