مقالاتالکترونیکی

تعمیر یخچال در محل مشهد

یخچال یکی از با اهمیت‌ترین وسایل خانه است که حضور نداشتن آن در خانه غیرممکن است. خانه‌ای که یخچال نداشته باشد عملاً نمی‌تواند وسایل خوراکی را نگهداری کند. یکی از مسائل مهم در نگهداری مواد خوراکی سالم بودن یخچال است. اگر یخچال شما خراب شود مواد خوراکی زیاد دوام نمی‌آورند و به‌سرعت خراب می‌شوند پس می‌توان نتیجه گرفت اگر یخچال خراب شود باید به‌سرعت آن را رفع کرد؛ اما تعمیر یخچال کاری تخصصی است و شما باید به‌سرعت به دنبال یک تعمیرکار یخچال بگردید؛ اما اگر نتوانید تعمیرکار پیدا کنید مواد خوراکی شما خراب می‌شود و ضرر دوچندان می‌بینید. یک خبر خوب برای اهالی مشهد اگر به دنبال فردی برای تعمیر یخچال در محل مشهد هستید کافی است به فن باز مراجعه کنید.

نکات مهم در استفاده از یخچال

برای این‌که یخچال شما دیرتر خراب شود یا در موارد جزئی بتوانید خودتان یخچال را تعمیر کنید دقت به این نکات می‌تواند مفید باشد. البته دقت کنید تعمیر یخچال نیاز به تخصص و تجهیزات دارد پس اگر این دو زمینه را ندارید تنها کاری که باید بکنید تماس با یک متخصص است. ولی اگر شماره یک متخصص تعمیر یخچال در محل مشهد را ندارید می‌توانید با فن باز در ارتباط باشید.

 1. مکان قرارگیری

مکان قرارگیری یخچال در ظاهر ساده است، به این صورت که در آشپزخانه هرجایی خالی بود می‌توان یخچال را قرارداد درحالی‌که یخچال باید با وسایل گرمازا مانند آبگرمکن و اجاق‌گاز فاصله داشته باشد، به‌علاوه یخچال نباید در کنار پنجره‌ها (جایی که در معرض رطوبت، باران، نور مستقیم و عوامل دیگر) باشد. بعد از پیدا کردن این مکان مناسب باید یخچال حدود 20 سانتیمتر از پشت فاصله داشته باشد تا گردش هوا به‌خوبی انجام شود.

 1. تنظیم ترموستات

به‌طورمعمول دمای فریز یخچال حدود 3 الی 4 درجه زیر صفر و دمای قسمت بالایی یخچال 3 الی 4 درجه بالای صفر است. قطعاً در صورت تنظیم نادرست ترموستات باعث خراب و معیوب شدن آن می‌شود و به‌علاوه عدم درست تنظیم کردن ترموستات باعث فاسدشدن، فریز شدن بیش‌ازحد و مصرف بیشتر انرژی می‌شود.

 1. باز و بسته کردن درب

یکی از مشکلات رایج که باعث خرابی و تخلیه گاز یخچال می‌شود باز گذاشتن طولانی درب یخچال به‌ویژه در فصول گرم است. البته باز و بسته کردن درب یخچال به‌علاوه تخلیه گاز یخچال باعث خرابی درب یخچال می‌شود.

 1. انبار کردن مواد خوراکی

یخچال را با انباری اشتباه نگیرید و مقدار زیادی مواد خوراکی روی‌هم انباشته نکنید. قرار دادن موارد خوراکی بیش‌ازحد در یخچال مشکلات زیادی درست می‌کند که می‌توان نرسیدن سرما به تمام مواد غذایی و فشار آمدن به یخچال اشاره کرد.

تشخیص علل خرابی یخچال

یخچال ممکن است به هر دلیلی خراب شود و شما نمی‌توانید جلوی این موضوع را به‌کلی بگیرید و فقط می‌توانید با استفاده درست از یخچال تا حد زیادی آن را مهار کنید. حال اگر یخچال به هر دلیلی خراب شد باید چه‌کار کرد و چگونه آن را عیب‌یابی کرد. در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم البته همان‌طور که گفته شد تعمیر یخچال نیاز به مهارت و تجهیزات دارد ولی در موارد جزئی خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید.

 1. یخچال روشن نمی‌شود

این مسئله بسیار شایع است و علل مختلف زیادی دارد و می‌تواند طیف وسیعی از عوامل نظیر خراب بودن دوشاخه تا خراب بودن ترموستات را به خود اختصاص دهد ولی به‌طورکلی علت خرابی به دلیل موارد زیر است.

ثبت نام متخصص در فن باز
 • دوشاخه یا سیم رابط خراب است و یا پریز معیوب است
 • ترموستات از کارافتاده است
 • اورلود صدمه‌دیده است
 • سیم‌های رابط از مدار جداشده است
 1. حجم زیادی آب در اپراتور وجود دارد

این مورد در بعضی مواقع مانند کافی بودن سرمای یخچال یا درست عمل نکردن فنر زیر اهرم کلید اتفاق میافتد البته این مشکل به همین موارد ختم نمی‌شود و می‌تواند علت مشکل یکی از دلایل زیر باشد.

 • تنظیم نبودن یا تنظیم اشتباه ترموستات
 • قرارگیری ترموستات در درجه اشتباه
 • دیفراست (سیستم ذوب برفک) دائم در حال فعالیت است
 • لاستیک درو درب خراب و یا پوسیده است
 1. اپراتور در فواصل زمانی اندک، پر از برف است

این مشکل برعکس آب شدن برف در اپراتور است فقط در یک صورت رخ می‌دهد و آن‌هم خرابی سیستم دیفراست (سیستم ذوب برفک) است و باید به‌سرعت فکری برای آن کرد تا از فریز بیش‌ازحد مواد خوراکی و خرابی اپراتور جلوگیری کرد.

 1. یخچال اتومات نمی‌کند

اتومات نکردن یخچال به هر دلیل به شما ضرر زیادی میزند و باعث می‌شود مواد خوراکی شما به‌سرعت خراب شود و شما باید به فکر حل آن باشید. علت خرابی اتومات به عوامل زیر وابسته است.

 • گاز در یخچال خالی‌شده است یا بسیار کم است
 • موتور الکتریکی سالم است ولی کمپرسور خراب است
 • فاصله کندانسور با دیوار نامناسب است یا اصلاً فاصله ندارد
 • فن خراب‌شده است
 • لوله بلو از جای خود خارج‌شده است
 • جوش خوردن کنتاکی‌های ترموستات به یکدیگر
 • برف در اپراتور بیش‌ازحد است
 • اشتباه بودن سیم‌کشی
 1. یخچال صدای به‌خصوص یا عجیبی می‌دهد

یکی از مواردی که به‌شدت باعث نگرانی افراد می‌شود، صدا به‌خصوص یا عجیبی است که از یخچال شنیده می‌شود و این‌زمانی ترسناک‌تر می‌شود که صدا مداوم است و قطع نمی‌شود. به‌طورکلی علت این مشکل می‌تواند موارد زیر باشد.

 • برق ضعیف است
 • اورلود معیوب است
 • موتور نیم‌سوز شده است
 • مسیر چرخش گاز مسدود شده است
 • رله استارت معیوب است
 • یخچال از حالت تراز درآمده
 • فن دچار مشکل شده است

هزینه تعمیر و نصب یخچال

هزینه نصب یخچال با توجه به مدل یخچال تعیین می‌شود. البته یخچال‌ها دارای گارانتی هستند و غالباً دارای نصب رایگان و فقط هزینه ایاب و ذهاب (رفت و آمد) از فرد گرفته می‌شود. ولی در مواردی که نصب رایگان شامل یخچال نشود بعد از تماس با شرکت مربوطه هزینه‌ها به شما گفته می‌شود.

اما هزینه تعمیر بسیار متغیر است و نمی‌توان هیچ قیمت خاصی برای آن در نظر گرفت. البته این متغیر بودن قیمت به خاطر خدمات، نوع یخچال و موارد دیگر است زیرا مراکز معتبر طبق نظر و لایحه شورای صنفی هزینه از کاربران دریافت می‌کنند. هزینه تعمیر یخچال در محل مشهد هم به همین شکل محاسبه می‌شود.

ولی ازآنجایی‌که ممکن است برای تعمیر این یخچال به تجهیزات نیاز باشد و یا چندین قسمت یخچال نیاز به تعمیر داشته باشد هزینه تغییر می‌کند پس نمی‌توان قیمت مشخصی گفت. ولی زمانی که شما به شرکت و سرویس‌کار زنگ می‌زنید با سؤال درباره مشکل یخچال شما، اطلاعاتی به دست می‌آید که می‌تواند هزینه را به‌صورت تقریبی تعیین کند.

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا