بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودکان

0

شبکه جهانی اینترنت امروزه کاربران بسیاری در سرتاسر جهان دارد و از جمله مهم‌ترین دلایل تغییر چهره ارتباطات بشری در پهنه جهان است. کاربردهای اینترنت به میزانی گسترده است که باعث شده تا اینترنت به یکی از اجزای غیرقابل حذف یا چشم پوشی زندگی بشری تبدیل شود. کاربران اینترنت در رنج‌های مختلف سنی هستند از کودکان تا سالمندان. در فضای اینترنت وب‌سایت‌های مختلفی فعال‌اند که هریک مجموعه‌ای از خدمات را در اختیار کاربران اینترنت قرار می‌دهند. کاربران می‌توانند با مراجعه به این وب‌سایت‌ها نیاز خود را برطرف کنند. یکی از نیازهای که امروزه کاربران برای برطرف نمودن آن به وب‌سایت‌های فعال در اینترنت مراجعه می‌کنند یافتن بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودکان است.

اگر شما به دنبال یافتن بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودکان هستید. خواندن این مقاله می‌تواند برخی مطالب راجع به بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودکان به شما بیاموزید و به‌علاوه در انتخاب درست به شما کمک کند.

تأثیرات رنگ اتاق بر کودک

رنگ اتاق کودک تأثیرات مهمی بر کودک شما دارد، از جمله تأثیرات رنگ اتاق بر روی کودک می‌توان به تأثیر بر هوش، احساسات، اعتمادبه‌نفس و آرامش کودک اشاره کرد.

سن

یکی از مهم‌ترین عوامل برای انتخاب بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودکان توجه به سن کودک است. برای گروه‌های سنی مختلف از کودکان نوع رنگ‌های مختلفی توصیه‌شده است.

گروه سنی زیر سه‌ماهه

بر اساس اظهارنظر متخصصین کودکان تا 3 ماهگی توانایی تشخیص رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری را دارند. به همین علت توصیه‌شده که ترکیب رنگی اتاق کودک تا سه ماهگی شامل رنگ‌های سفید و سیاه باشد.

شش ماهگی تا یک سالگی

با توجه به اینکه در سنین شش ماهگی تا یک سالگی کودکان قادر به تشخیص رنگ‌های بیشتری هستند باید ترکیب رنگ اتاق کودک از سیاه و سفید تغییر کند.

تأثیر طبع رنگ

یکی از نکات دیگر در انتخاب بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودکان توجه به طبع رنگ‌ها است. به‌طورکلی رنگ‌ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند.

رنگ‌هایی با طبع گرم

رنگ‌های گرم معمولاً ذهن کودک را مورد تحریک قرار می‌دهند و از این طریق موجب افزایش تحرک و انرژی کودک می‌شوند. البته این نوع رنگ‌ها معایبی هم دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به امکان ایجاد اختلال در خواب کودک اشاره کرد.

رنگ‌هایی با طبع سرد

رنگ‌های سرد با توجه به خصوصیات ذاتی خود موجب ایجاد فضایی دارای آرامش برای کودک می‌گردند همچنین اگر اتاق کودک دارای فضای کوچکی باشد استفاده از رنگ‌هایی با طبع سرد می‌تواند باعث شود تا چنین به کودک القا شود که اتاقش را بزرگ‌تر ازآنچه در واقعیت است حس کند. البته رنگ‌های سرد نیز مانند رنگ‌های گرم معایبی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به امکان ایجاد زمینه برای ایجاد افسردگی و انزوا در کودک شوند.

رنگ‌های ترکیبی

با توجه به اینکه رنگ‌هاست سرد و گرم هر دو دارای معایب و مزیت‌های هستند بهتر است که برای اتاق کودک خود ترکیبی از رنگ‌های سرد و گرم را ایجاد کنید تا ضمن برخورداری از مزایایی هر دو معایب هر دو را پوشش دهید.

انتخاب رنگ

به‌منظور یافتن رنگ‌های مناسب برای ساخت ترکیب مناسب از رنگ‌هاست سرد و گرم که بتوانند مزایای یکدیگر را تقویت و معایبشان را پوشش دهند باید به ویژگی‌های رنگ‌های مختلف توجه کنید. برای انتخاب نمونه ترکیب‌های مختلف شما می‌توانید از متخصصین این حیطه کمک بگیرید و اگر ساکن مشهد هستید و تمایل دارید درزمانی کوتاه‌تر متخصصین موردنظر خود را پیدا کنید شما می‌توانید به وب‌سایت فن باز که به‌طور تخصصی به ایجاد ارتباط بین ارائه‌دهندگان خدمات و نیازمندان به خدمات مشغول است مراجعه کنید و از مشاوره‌های این متخصصین بهره‌مند شوید.

نارنجی

رنگ نارنجی از زمره رنگ‌هایی با طبع گرم است. از جمله ویژگی‌های رنگ نارنجی می‌توان به تحریک هیجان و اشتیاق کودک اشاره کرد. توصیه می‌شود که از ترکیب رنگ نارنجی به‌عنوان بخشی از رنگ اتاق کودک استفاده شود؛ اما بهتر است که به میزان زیادی از رنگ نارنجی در اتاق کودک استفاده نشود.

زرد

اگر شما تمایلی به استفاده از رنگ نارنجی برای ترکیب رنگ اتاق کودکان ندارید می‌توانید از رنگ زرد بجای رنگ نارنجی برای اتاق کودکتان استفاده کنید. از جمله ویژگی‌های رنگ زرد می‌توان به تأثیرگذاری بر روی قدرت حافظه کودک و همچنین امکان ارتقاء تمرکز کودک اشاره کرد.

صورتی

رنگ صورتی نیز جزء رنگ‌های گرم است. در مورد رگی صورتی یک تفاوت بارنگ‌های مورد بررسی دیگر وجود دارد و آن هم تفاوت بر مبنای جنسیت است. رنگ صورتی، رنگی است که به‌عنوان رنگی دخترانه در جامعه شناخته‌شده است لذا استفاده از آن را برای کودکان مذکر توصیه نمی‌کنیم.

استفاده از رنگ صورتی در اتاق کودکان مؤنث می‌تواند کمک به القای حس آرامش به کودک شود البته این رنگ نیز مانند سایر رنگ‌ها معایبی دارد که از جمله آن می‌توان به افزایش احتمال بروز اضطراب در کودک در نتیجه استفاده بیش از حد از رنگ صورتی در ترکیب رنگی اتاق کودک اشاره کرد.

سبز

رنگ سبز جزء رنگ‌های سرد است و به‌نوعی نماد طبیعت است می‌تواند به آرامش کودک شما کمک کند. البته رنگ سبز را برای اتاق کودک چندان توصیه نمی‌کنیم زیرا بیشتر مناسب محیط‌های آموزشی و محل‌هایی است که برای مطالعه اختصاص دارند و به طبع نمی‌تواند گزینه‌ای برای قرار گرفتن جزء لیست بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودکان باشد.

بنفش

می‌توانید از رنگ‌های کم‌رنگ بنفش نیز در ترکیب رنگی اتاق کودکتان استفاده کنید.

رنگ‌های نامناسب

همان‌طور که دسته از رنگ‌ها برای اتاق کودکان مناسب هستند دسته‌ای از رنگ‌ها نیز برای اتاق کودکان مناسب نیستند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

قرمز

رنگ قرمز جزء رنگ‌های گرمی است که به‌منظور انتخاب بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودکان توصیه نمی‌شود، زیرا رنگ قرمز می‌تواند منجر به افزایش تمایلات خشونت آمیز در کودکان شود و همچنین می‌توانند تأثیر منفی بر کودک بگذارد.

طوسی

طوسی نیز چندان مناسب برای اتاق کودک نیست مگر اینکه بخش کمی از آن را در صورت امکان و عدم ایجاد به‌هم‌ریختگی در ترکیب رنگی اتاق کودک به آن اضافه کنیم.

حال با توجه به مطالب ذکرشده اگر تمایل به دیدن طراح‌های مختلف موجود برای تم رنگ اتاق کودکتان هستید و یا اینکه به دنبال متخصصین رنگ‌آمیزی خوب هستید و یا حتی به دنبال مشاوری مناسب برای ارزیابی و انتخاب بهترین ترکیب رنگی برای اتاق کودک خود هستید می‌توانید به وب‌سایت فن باز که یکی از وب‌سایت‌های فعال درزمینهٔ های مختلف است مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =