مقالاتمکانیکی

از کجا بفهمیم زمان عوض کردن روغن ماشین است ؟

روغن‌موتور یکی از مهم‌ترین اجزای ماشین است که وجود آن بسیار ضروری است و همواره باید به آن رسیدگی کرد. ازآنجایی‌که عمر مفید روغن‌موتور بین 8 تا 10 هزار کیلومتر است، پس باید بعد از مدتی این روغن جای خود را با روغن تازه عوض کند تا شما و ماشینتان به دردسر نیافتیم. ولی سؤال مهم این است که از کجا بفهمیم که زمان عوض کردن روغن ماشین است.

شاید فکر کنید که طبق گفته بالا که اکثراً توسط شرکت‌های روغن‌سازی اعلام می‌شود باید بعد از 8 تا 10 هزار کیلومتر روغن ماشین را عوض کرد ولی باید نکاتی را در نظر گرفت که طول عمر روغن‌موتور را به‌طور میانگین به حدود 5 هزار کیلومتر می‌رساند.

دلیل اهمیت عوض کردن روغن ماشین

روغن‌موتور وظایف زیاد و بسیار مهمی در موتور ماشین شما دارد و که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به روان سازی، تمیز نگه‌داشتن، خنک کردن موتور اشاره کرد. به‌علاوه روغن‌موتور از سابیدگی و سایش سطوح فلزی در موتور در اثر اصطکاک جلوگیری می‌کند و حرارت را از چرخه‌ی احتراق دور می‌کند و از تماس بدنه فلزی موتور با اکسیژن تا حد امکان جلوگیری می‌کند تا از اکسید شدن در دمای بالا جلوگیری کند. البته وظایف روغن‌موتور به همین موارد ختم نمی‌شود.

توجه داشته باشید تعویض نکردن روغن‌موتور به‌علاوه این‌که باعث ساییدگی قسمت‌های فلزی موتور می‌شود، باعث فرسایش رنگ ماشین نیز می‌شود.

مرگ سیاه موتور خودرو

شاید این اسم برای شما کمی عجیب باشد ولی بعد نیست که بدانید این اسم از کجا آمده. مرگ سیاه موتور خودرو اشاره دارد به‌نوعی ماده سیاه که موتور ماشین‌ها را مختل و از کار می‌اندازد، این ماده به علت این‌که شبیه قیر بود به این اسم معروف شد.

در اوایل قرن 18 این عامل باعث اسقاط بسیاری از ماشین‌ها شد و ضررهای بزرگی به کمپانی‌ها ماشین‌سازی مانند فورد وارد کرد. ازاین‌رو در این قرن به فکر این افتادند که به‌جای استفاده از روغن‌های بی‌کیفیت که ماشین را به کام مرگ می‌کشاند شروع به تولید روغن‌های بهتری بکنند تا این مشکل را حل کنند که البته این مشکل به شکلی دیگر در قرن 21 خود را نشان داد و آن‌هم ماده سبزرنگی به اسم لجن است که در صورت رسیدگی نکردن به ماشین کار دست شما می‌دهد.

از کجا بفهمیم زمان عوض کردن روغن ماشین است ؟

این سؤال بسیار مهم است که جوابی بسیار آسان دارد. شما در چند مرحله ساده می‌توانید متوجه شوید که زمان تعویض روغن رسیده است و این مراحل شامل چک کردن سطح روغن و مسافت طی شده است. همان‌طور که گفته شد عمر روغن‌موتور بین 8 تا 10 کیلومتر است که بنا به دلایلی شما هر 5 هزار کیلومتر باید روغن را تعویض نمایید.

نحوه تعویض روغن‌موتور

اگر می‌خواهید روغن‌موتور ماشین را خودتان عوض کنید باید به چند نکته ساده ولی مهم توجه کنید که در این مسیر نه به خودتان و نه به ماشین صدمه بزنید در ادامه روش تعویض روغن را به‌طور اصولی برای شما توضیح می‌دهیم.

ثبت نام متخصص در فن باز
  1. به ماشین فرصت دهید

بهتر است روغن‌موتور ماشین را زمانی که موتور ماشین برای مدتی خاموش بوده است و در اصطلاح سرد است عوض کنید یا اگر نیاز دارید که به‌سرعت موتور ماشین را عوض کنید ابتدا موتور را خاموش کرده و بعد از حدود 10 دقیقه اقدام به تعویض نمایید.

  1. سطح روغن را چک کنید

برای این‌که بتوانید روغن را چک کنید یک ابزار ساده وجود که همان میله تراز سطح روغن است. توجه کنید که زمانی که از این وسیله استفاده می‌کنید و سطح روغن را بررسی می‌کنید برای تعیین میزان روغن در مخزن روغن دو خط مشخص‌شده است که روغن نباید بیشتر از خط دوم و یا کمتر از خط اول باشد.

  1. روغن را اضافه کنید

اگر میله تراز سطح روغن را کمتر نشان داد شما باید به میزان لازم به آن روغن اضافه کنید توجه داشته باشید که همان‌طور که نباید سطح روغن پایین‌تر از خط اول باشد نباید بیشتر از خط دوم شود و این مسئله بسیار مهم است پس در میزان استفاده از روغن دقت کنید.

رنگ سیاه در موتور به چه معناست

بیشتر مردم فکر می‌کنند که زمانی که روغن‌موتور ماشین سیاه می‌شود این خطرناک است و باید روغن‌موتور را تعویض نمود این در حالی است که این موضوع دقیقاً نتیجه عکس دارد؛ یعنی زمانی که روغن ماشین سیاه می‌شود می‌توان از سلامتی آن مطمئن شد، زیرا این رنگ به علت خاصیت پاک‌کنندگی آن است و باعث می‌شود موتور ماشین عمر بیشتری کند.

این در حالی است که اگر بعد از مدتی استفاده از روغن‌موتور رنگ آن تغییر نکرد باید به این مسئله واکنش نشان داد و دانست که روغن‌موتور به‌خوبی کار نمی‌کند و زمان تعویض آن رسیده است.

عوامل مؤثر در میزان کارکرد روغن‌موتور

همان‌طور که گفته شد عمر روغن‌موتور بین 8 تا 10 هزار کیلومتر است ولی باید آن را بعد از 5 هزار کیلومتر تعویض کرد ولی علت چیست آیا شرکت‌های روغن‌سازی درباره عمر روغن ماشین دروغ گفته‌اند؟ جواب خیر است و تاریخ انقضای روغن‌موتور به عواملی بستگی دارد که در ادامه به چند مورداشاره می‌کنیم.

  • شرایط کار دستگاه و موتور آن
  • نداشتن نقص فنی به‌ویژه در سیستم سوخت‌رسانی و انژکتورها
  • سیستم برق‌رسانی خودرو
  • کیفیت روغن‌موتور و سوخت مصرفی
  • سالم بودن فیلترهای هوا و روغن
  • نوع موتور ماشین و سال ساخت آن (اسقاطی است یا نه)
  • مدت‌زمان بی‌استفاده ماندن روغن‌موتور

نکات مهم درباره روغن‌موتور

برای تعویض روغن‌موتور باید به چند نکته دقت کنید تا در این کار به مشکل برنخورید و به موتور ماشین صدمه نزنید.

اولین نکته این است که از روغن‌موتور متناسب با ماشینتان استفاده نماید نه از مدل‌های پایین‌تر یا بالاتر و در مواردی که قرار است برای ماشین‌های سطح پایین‌تر از روغن‌های سطح بالاتر استفاده کنید، حداکثر تفاوت آن‌ها یک درجه بیشتر نباشد. ولی در ماشین‌های مدل‌بالاتر به‌هیچ‌وجه از روغن با کارایی کمتر استفاده نکنید.

دومین نکته این است که بهتر است در زمان تعویض روغن، فیلتر هوای آن را نیز تعویض نماید شاید هزینه بیشتر شود ولی مطمئن باشید این هزینه اندک در آینده از هزینه‌های بسیار بزرگ جلوگیر می‌نماید.

و در آخر از ظروف پلاستیکی که آلودگی کمتری دارند و مقرون‌به‌صرفه تر نیز هستند استفاده کنید. به‌علاوه این روغن‌ها از هدر رفت روغن تا حدی جلوگیری می‌کند.

مشاهده بیشتر

تیم تحریریه

ما در تیم تحریریه مجله فن باز برترین و پرطرفدار ترین مقالات روز دنیا را بررسی و بهترین های آن ها را بصورت روانی ساده و قابل اجرا در مجله فن باز در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اگر در خصوص این مقاله سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ آن را در کمتر از 24 ساعت دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا